Yeşil Kuyruklu Yıldız: C/2022 E3 (ZTF) Dünya’ya yaklaşıyor

Adanali

New member
Comet C/2022 E3 (ZTF) Dünya’ya yaklaşmaya devam ediyor ve nadir ziyaretçinin birçok görüntüsü var. “Yeşil kuyruklu yıldız” en son 50.000 yıl önce Dünya’yı geçtiğinde, Neandertaller hâlâ bizim enlemlerimizde yaşıyordu. Kuyruklu yıldız 1 Şubat’ta Dünya’ya en yakın konumuna gelecek.


Kuyruklu yıldız, Mart 2022’nin başlarında keşfedildi ve başlangıçta bir asteroit olduğu düşünülüyordu. Ancak gözlemciler, o zamanlar güneşten 4 astronomik birimden daha uzakta olan nesnenin saçını ve kuyruğunu keşfettikten sonra kuyruklu yıldız olarak sınıflandırıldı.

Gözlemler için hala biraz zaman


Şu anda, C/2022 E3 (ZTF), Dünya’dan yaklaşık 0,4 astronomik birim (AU) veya yaklaşık 61 milyon kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1 Şubat’ta mesafe sadece yaklaşık yarısı olacak. O zamana kadar ve sonrasına kadar, hava güzelse muhtemelen çıplak gözle görülebilir, ama yine de basit aletlerle. Kuyruklu yıldız, hava durumu işbirliği yaparsa dürbünle gözlemlenebilir.

Gök cismi diğer ünlü kuyruklu yıldızlar kadar parlak olmasa da, özellikle gece gökyüzünde elverişlidir. Çok yüksek olduğu için bazen gece boyunca gözlemlenebilir. Corona Nord takımyıldızından başlayarak gökyüzünde dolaşıyor ve şimdi akşamın erken saatlerinde ortaya çıkıyor. Kuyruklu yıldız Kaliforniya’daki Zwicky Geçici Tesisi (ZTF) Gözlemevi’nde keşfedildi, dolayısıyla isim soneki.


Şu anda görünen kuyruklu yıldız görüntüleri, yaklaşık 50.000 km genişliğindeki parıldayan yeşilimsi komayı özellikle çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Güneş rüzgarı ile katı halinden doğrudan gaz haline süblimleşerek gök cisminden ayrılan malzemeden kaynaklanır. Yeşil renk, karbon moleküllerinden ve bunların güneş ışığı ile etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Dokuz yıl önce güneş tarafından yok edilmeden önce astrofotoğrafçılara ilham veren kuyruklu yıldız ISON’u hatırlayın.
güncellemeler


01/23/2023


17:04


bakmakKuyruktaki bir ifade düzeltildi.
(mho)ana sayfaya
 
Üst