Yağmur yağıyor ve güncellemeler – 3/2023 haftasının fotoğraf haberleri

Adanali

New member


  1. Yağmur yağıyor ve güncellemeler – 3/2023 haftasının fotoğraf haberleri

Fotoğraf endüstrisindeki büyük oyuncuların, perspektifi genişletmeyi amaçladığından ve yeni tanıtılan birçok lensin kolayca daha geniş açılara sahip olduğundan, yeni başlığımıza zaten aşina olduğu düşünülebilir. 24-70 mm odak uzaklığına sahip standart zum yerine, Sony Alphas yakında 20-70 mm odak uzaklığına sahip olabilecek. Bu daha küçük, daha ucuz ama aynı zamanda daha sönük, f/2.8 yerine yalnızca f/4.0 gerekiyor. 1.600 Euro’luk bu lens hâlâ bir hobi lensi değil ve profesyoneller için tipik bir spor telefoto lensi olan 300 mm ve f/2.8 ile sabit odak uzaklığı için yaz aylarında muhtemelen bir sıfır ekleyebilirsiniz.

Nikon Z için bir f/1.0


Nikon, 2023 yılında Z mount için birkaç yeni lensi piyasaya sürmek istiyor ve Voigtländer doğal olarak özel lensleriyle pazardaki bir boşluğu hissediyor. Mevcut ışığı ve aşırı bokeh efektini seviyorsanız, f/1.0’da 50 mm ile yetinebilirsiniz. Ve üreticiye göre çok az bozulma olan aşırı geniş açı, f/4.5’te 15 mm ile sunulur. Her iki cihaz da manuel odaklama ve manuel durdurma için tasarlanmıştır. En son üretici yazılımıyla, seçilen diyaframı kameraya iletirler, böylece bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz, ancak böyle güzel bir analog his ile bunu kim ister ki?

Son zamanlarda, Fujifilm müşterileri de üretici yazılımıyla mücadele etmek zorunda kaldı. Bu, zaten oldukça yavaş olan “Camera Connect” uygulaması aracılığıyla akıllı telefon aracılığıyla güncellenirse, kamera bir “tuğla” haline gelebilir. Yani kullanılamaz ve atölyeye gitmek zorunda. Doğru güncellemeler yakında mevcut olacaktır, o zamana kadar aşağıdakiler geçerli olacaktır: Gerekirse, yalnızca tüm kameralar için önerilen SD kart aracılığıyla güncelleyin. XT-5, XT-4, XT-3, X-S10, X-T30 ve X-T30 II modelleri etkilenir.

Kameralar yazılım ürünleridir


Çoğu kişi için güncellemeler gereklidir, çünkü günümüzde kameralar aynı zamanda yazılım ürünleridir. Bu, muz gibi teslim edildikleri ve müşteride olgunlaşmaları gerektiği anlamına gelmez. Aksine, şirketler genellikle piyasaya sürüldükten sonra gerçekten anlamlı olan ve kameranın kullanım ömrünü uzatabilen özellikler ekler. Nikon Z9 ile çekim yaparken kayıpsız dijital yakınlaştırmayı bir düşünün. Görünüşe göre X-H2S’deki hareketli nesnelerin izlenmesiyle otomatik netlemeyi çok daha pahalı profesyonel bloklar düzeyine yükselten Fuji de öyle.

Ve “AI” içeren her şey bugün daha çok sattığı için, makine öğreniminden örüntü tanımaya Fujifilm de böyle diyor. Genel olarak, fotoğraflarda ve filmlerde otomatik odaklama, daha iyi yazılımlarla gerçek iyileştirmelerin yapılabileceği alanlardan biridir ve muhtemelen birçok üretici de aynı şeyi yapacaktır. Çünkü günümüzde kameralardaki işlemciler o kadar hızlı ki, AI hızlandırıcı olmadan da en azından biraz daha iyi takip edebilmeleri gerekiyor. Kamera gerçekten yeni veya büyük ölçüde geliştirilmiş özelliklere sahipse, burada ücretli yükseltmeler için ticari bir alan bile olabilir.


Adobe, AI kullanımında kürek çekiyor


Yakında Adobe’nin Creative Cloud’undaki veri koruma ayarlarında da bir güncelleme olacaktır. Şirket, önceki seçeneklerde yalnızca kullanıcı verilerinin yapay zeka tarafından işlenmesi için bir devre dışı bırakma olduğu göründüğü için eleştirildi. Korku: Abonelik modeliyle neredeyse tüm kullanıcılarını buluta zorlayan şirket, şimdi de fotoğraf ve videolarından kendi bilgisayar ortamında ürettiği medyayı oluşturmak ve satmak istiyor. Durum böyle olsaydı, işinizle para kazanması için başka birine para ödüyor olurdunuz.

Ama durum böyle değil, diyor Adobe şimdi. Ancak orijinal kaynakları, burada Petapixel ve Bloomberg ile yapılan konuşmaları dikkatlice okumalısınız. Adobe yalnızca “Generative AI” yani yeni içerik oluşturan yapay zekanın hiçbir zaman kullanıcı verileriyle işlenmediğini ve hiçbir zaman garanti edilmediğini taahhüt eder. Adobe, müşterilerin medyadan öğrendiğini kesinlikle inkar etmiyor ve “Bu bir köpek mi, kedi mi?” Garip bir saptırma, çünkü bu, yaratıcı çalışmalarından geçimini sağlayan insanların nadiren sorması gereken bir soru.

Yapay zeka ile görüntülerin etrafındaki işlemler


Daha ziyade, Twitter gibi platformlarda fiilen telif hakkı denetimlerinin olmaması nedeniyle görseller söz konusu olduğunda bu, kişinin kendi içeriği üzerindeki egemenliğidir. Dall-E veya Chat GPT gibi yapay zeka uygulamaları dalgası artık yaratıcı insanların çalışmalarının daha iyi korumaya ihtiyaç duyduğu konusunda farkındalık yaratıyor. Sonuç olarak, ABD’de her zaman zararın tazminini amaçlayan ilk davalar da vardır. Şu anda ortalığı karıştıran şeylerden biri de, çalışmalarını AI aracı Stable Diffusion ile kullandıkları iddiasıyla Deviant Art, Midjourney ve Stability AI aleyhine üç sanatçının açtığı dava.

Bu, metinden görüntüler üretebilir ve davacı Karla Ortiz için çok gerçek bir tehdit oluşturur, çünkü diğer şeylerin yanı sıra büyük bilgisayar oyunları için konsept sanattan geçimini sağlar. Bu tam olarak botların iyi olduğu şeydir – bir yazarın vizyonundan bir resim şeklinde bir model oluşturmak. Bu arada, oyun tasarımı üçüncü seviyede rakip olarak 3 metre boyunda şortlu ve yeşil saçlı bir ork gerektiriyorsa, yeterli eğitim verisine sahip bir yapay zeka onu hızla yaratabilir. Sanatçılar daha sonra tasarımcıyla oturur ve nihai sanat eseri beklenene kadar birkaç taslak çizer. Görsellerdeki robotlar tarafından diğer kurgusal karakterler için model olarak yeniden kullanılabilecek çalışma günleri.

Astrofotoğrafçılar ışık kirliliğinden şikayetçi


Astrofotoğrafçılar, artan ışık kirliliği nedeniyle mesleklerinin geleceği konusunda da endişeli. Bu, yapay ışık kaynakları ile gece gökyüzünün aydınlatılması anlamına gelir. Bir Alman-Amerikan araştırma işbirliği, ışık kirliliğinin uyduların ölçebildiğinden çok daha hızlı arttığını buldu, çünkü onlar dünyaya yukarıdan bakıyorlar, ancak astrofotoğrafçılar ve astronomlar atmosferden aşağıdan neler görebileceğinizle ilgileniyorlar. Ve bu gittikçe azalıyor, çünkü çalışmanın sonucu şok edici: gece gökyüzünün parlaklığı her sekiz yılda bir ikiye katlanıyor. Veya Alman Yer Bilimleri Araştırma Merkezi’nden (GFZ) Christopher Kyba’nın dediği gibi: “Geceleri 250 yıldızın görülebildiği bir yerde doğan bir çocuk, 18 yıl sonra ancak 100 yıldız görebilir.” Ve sonra bir noktada, gittikçe hızlanan lensler artık yardımcı olmuyor.
c't photography'dan daha fazlasıc't photography'dan daha fazlası
(korumak için)Haberin Sonu
 
Üst