TSK kanun nedir ?

Hasan

Global Mod
Global Mod
TA14rk SilahlA Kuvvetleri (TSK) Kanunu: Bir Genel BakAA

TSK kanunu, TA14rk SilahlA Kuvvetlerinin (TSK) doktrininin, organizasyonunun ve iAleyiAinin temelini oluAturan, TA14rkiye Cumhuriyeti AnayasasAna dayalA bir dA14zenlemedir. Kanun, TSK'ya ait tA14m kurumlarAn ve kuruluAlarAn faaliyetleri ve sorumluluklarAnA belirleyen kapsamlA hukuki bir belgedir.

Kanunun AmacA

TSK kanununun amacA, TA14rkiye Cumhuriyeti'nin kamu yAnetimi, savunma gA14cA14, gA14venliAi ve korunmasAnA saAlamaktAr. Kanun, TA14rkiye Cumhuriyeti'nin kurum ve kuruluAlarAnAn AalAAma Aekillerini, silahlA kuvvetlerin misyonunu ve bu misyonu yerine getirecek uygulamalarAnA belirlemeyi ve gA14venlik gArevlerini yerine getirmeyi amaAlamaktadAr.

Kanunun DetaylarA

TSK kanunu, TA14rkiye Cumhuriyeti AnayasasAna gAre TSK'nAn misyonu ve faaliyetlerini, silahlA kuvvetlerin kuruluAu ve AalAAma Aekillerini, TSK bA14nyesindeki tA14m kuruluAlarAn sorumluluklarAnA, komuta ve yAnetim yapAsAnA, askeri hizmet, eAitim ve gArevleri, silahlA kuvvetlerin A14cretleri, Ademeleri ve diAer yararlarAnA, kamu hizmetlerini ve askerlik mesleAini ifade eden kapsamlA bir dA14zenlemeye sahiptir.

Kanunun UygulanmasA

TSK kanunu, TA14rkiye Cumhuriyeti'nin AnayasasAna uygun olarak uygulanAr. TA14rkiye Cumhuriyeti BaAbakanlAAA, bA14nyesindeki silahlA kuvvetleri, bA14nyesindeki kuruluAlarA ve bA14nyesinde bulunan diAer kamu kurum ve kuruluAlarAnA, kanunun AerAevesinde kontrol etme ve denetleme sorumluluAu ile yA14kA14mlA14dA14r.

SonuA

TSK kanunu, TA14rkiye Cumhuriyeti'nin silahlA kuvvetlerinin misyonunu, faaliyetlerini, kuruluAlarAnA ve AalAAma Aekillerini, komuta ve yAnetim yapAsAnA, askeri hizmet, eAitim ve gArevleri, A14cretleri, Ademeleri ve diAer yararlarAnA AngAren geniA bir dA14zenlemeye sahiptir. Kanun, TA14rkiye Cumhuriyeti AnayasasAna uygun olarak uygulanAr ve BaAbakanlAk tarafAndan kontrol edilir ve denetlenir.