“Trabzonspor, yüzde 99 şampiyon”

bencede

New member
Kenya Ulusal Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Engin Fırat, Spor Toto Muhteşem Lig’de en yakın rakibinin 9 puan önünde başkan durumda bulunan Trabzonspor’un yüzde 99 şampiyon olacağını söylemiş oldu.
Türkiye’de Fenerbahçe, Sivasspor ve Kayseri Erciyesspor’da yardımcı antrenörlük yapan Engin Fırat, yurt haricinde ise İran, Almanya ve Güney Kore’de vazife aldı. İran’da 3 farklı kadroda teknik yöneticilik yapan Fırat, İran Ulusal Ekibi’nde yardımcı antrenörlük nazaranvi üstlendi. Bir periyot Moldova Ulusal Kadrosu’nu çalıştıran Fırat, son olarak Kenya Ulusal Kadrosu’nun başına getirildi.
Deneyimli teknik adam, Muhteşem Lig’deki şampiyonluk yarışı, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın performansları, Türkiye’deki teknik adam değişiklikleri, hakem tartışmaları ile Kenya Ulusal Kadrosu hakkında açıklamada bulundu.
Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın performansını pahalandıran 51 yaşındaki teknik yönetici, “İstanbul kadrolarının takım oluşumlarında badireler vardı. Devamında da gaye konusunda düşünceler çıktı. Galatasaray, genç ve geleceğe yönelik bir takım kurdu lakin sportif muvaffakiyetin çabucak gelmesi beklendi. Fenerbahçe’de epey baskı var. Çabucak sonuç isteniyor. Ali Koç başkanlığa geldikten daha sonra epeyce büyük bir beklenti oluştu. O yüzden bu dönem kesin şampiyonluk istiyorlardı. Beşiktaş’ta ise geçen dönemden ayaklar yere sağlam basmadı. Ekip uçtu gitti. Şampiyonlar Ligi’nde epeyce başarılı olacaklarını düşündüler. Bu da onlara epeyce ağır bir tokat olarak geri döndü. Bu durumlara sakatlıklar da eklenince üç grup da baskı altında ezilmeye başladı. Bu baskıdan daha sonra bir türlü toparlayamadılar. daha sonrasında da hoca değişiklikleri yaşandı.” diye konuştu.
“Üç büyükler”in yaşadığı problemlerin Trabzonspor’un lehine geliştiğini aktaran Fırat, “Trabzonspor fazlaca istikrarlı. Her maçı, ‘Kazanamasam da 1 puan koparayım’ anlayışıyla oynadılar ve istedikleri puanları aldılar. Şu anda da yüzde 99 şampiyonluğa ulaştılar.” tabirlerini kullandı.
“Torrent’in bu yükü kaldırıp kaldıramayacağı bir soru işareti”
Engin Fırat, Galatasaray’da Fatih Terim’den daha sonra misyona getirilen İspanyol teknik yönetici Domenec Torrent’in muvaffakiyet yakalama ihtimalinin düşük olduğunu savundu.
Torrent’in uzun mühlet Pep Goardiola’nın yardımcılığını yaptığını hatırlatan Fırat, “Domenec Torrent’tilk evvel bakılırsav yapan hoca bir efsane. daha sonrasında gelen her insanın işi sıkıntı olacaktır. Torrent’in bu yükü kaldırıp kaldıramayacağı bir soru işareti. Herkes Fatih hocadan daha kıymetli işler yapmasını bekliyor. Anlamakta zorlandığım bir şey var. Bir kişinin özgeçmişindeki en kıymetli şey öbür birisinin yardımcısı olmaksa, benim için epey büyük soru işareti oluşturur. Torrent’i tanımıyorum. Uygun bir teknik yönetici ve insan olabilir lakin epeyce fazla soru işareti var. Bu yalnızca bende değil spor kamuoyunda, taraftarda ve ekipte var. Bunlar olduğu için külfet ortaya çıkıyor ve başarılı olma ihtimali düşüyor.” biçiminde görüş belirtti.
Fırat, Torrent’in futbol tarzının epey bilinmediğini vurgulayarak, “Guardiola’nın futbol anlayışı pas üzerine şurası. Galatasaray’ın takımıyla pas üzerine bir oyun kurgusu çıkarılması fazlaca sıkıntı. Hoca da oyuncular da birbirine uymuyor. Bu durumda birisini suçlayamazsınız. Birbirine uymayan insanları yan yana getirirseniz, başarılı olma ihtimaliniz de düşüyor.” değerlendirmesinde bulundu.
“Teknik yöneticiler yurt haricinden teklif almıyorsa, sorun var demektir”
Türk futbolunun en kıymetli teknik yöneticileri Fatih Terim, Mustafa Denizli ve Şenol Güneş’in birebir anda ekip çalıştırmamalarını pahalandıran Engin Fırat, şöyleki konuştu:
“Doğal bir gelişme vardır. Futbolcuların yaşı geldiğinde bırakmaları üzere teknik yöneticiler için de bu biçimde bir şey vardır. Hocalar, motivasyon kaybı yahut yeni periyoda ahenk sağlamada sorun yaşayabiliyor. Fakat ben duruma başka taraftan bakıyorum. Yurt haricinde Fatih Terim ve Şenol Güneş’in isimleri geçiyor. Onlar yurt haricinde iş bulabilir. Burada, ‘Bu teknik yöneticilerin zamanı kapanıyor mu?’ değil, ‘Bunların yolundan giden kimler var?’ diye sormak lazım. Şu anda Türkiye’de vizyon katacak hocalarımız var mı? Bir teknik yönetici Türkiye’de ön plana çıkabilir lakin yurt haricinden teklif almıyorsa sorun var demektir.”
Daha evvel Türkiye’den teklif aldığını aktaran Engin Fırat, “Kulüplerle konuştuğumda daima ne kadar para istediğimi soruyorlar. Bilk evvel başarılı olmak için uygun yer var mı diye bakıyorum. On sene evvel Mısır’dan bir kulüp beni aradı ve benim son 5 maçımı izleyerek futbol ideolojimi öğrendiklerini söylemiş oldu. Türkiye’de bu biçimde davranan bir kulüp yok. Bu yapılmadığı sürece başarılı olma ihtimali fazlaca zayıf. Başıma uyan bir kulüp gelirse, bu inancı bana verirlerse, Üstün Lig’de çalışırım.” tabirlerini kullandı.
“Türk hakemleri baskıdan dolayı fazlaca zorlanıyor”
Deneyimli teknik adam, Türkiye’de hakemlerin baskı altında olduğunu kaydetti.
“Hakem kararları Avrupa’da daha az, Afrika’da fazlaca çok biçimde futbolun ortasında.” diyen Fırat, kelamlarını şöyleki sürdürdü:
“Türkiye’de hakem tartışmak hobi haline geldi. Isınmaya çıkınca bile hakemlere küfür ediliyor. Futbolcular hakeme yardımcı olmuyor. Herkes kendini yerden yere atıyor. Hakemlik Türkiye’de hayli sıkıntı. Bu gerçek göz gerisi edilmemeli. Bunu söylerken hayli düzgün performans gösterdiklerini söyleyemiyorum fakat her açıdan bakmak lazım. Türkiye’de yandan orta yapıldığı vakit ekibin yarısı penaltı diye elini kaldırıyor. Dünyanın hiç bir yerinde VAR’a gidip elden penaltı verilen ülke yoktur. Öteki taraftan demek ki dünyanın hiç bir yerinde bu kadar makûs orta yapılmıyor. Zira top daima ele çarpıyor, başa gelmiyor. Hakem olayı büyütüldü. Baskı aşırılaşmaya ve hakemler alana çıkarken titremeye başladı. Yanlış yapacağınızdan korkarsanız, kesin yanlış yaparsınız. Türk hakemleri baskıdan dolayı epey zorlanıyor. Avrupa’da da yanılgı yapılıyor ancak Türkiye’deki baskı dünyanın hiç bir yerinde yok.”
“Hiç Afrika deneyimim yoktu ve yaşamak istedim”
Engin Fırat, geçen eylül ayında çalışmaya başladığı Kenya’da kısa müddette düzgün işler yaptıklarını lisana getirdi.
Kenya’yı çocukluğundan beri merak ettiğini anlatan Fırat, “Kenya’nın başına geçmem benim için sürpriz bir gelişme oldu. Aslında Katar’da bir grupla görüşürken, Kenya’dan teklif geldi. Lider ile görüştüm, projeleri hoşuma gitti. Kenya’da benim çocukluğumdan kalan bir aşk var. Safariyi fazlaca severdim. Hiç Afrika deneyimim yoktu ve yaşamak istedim. Ulusal grup hocası olarak 3. kıtada çalışıyorum. İnşallah 4. kıtayı da eklerim. Birinci günlerim hayli hoş geçti. Yeni bir grup kurmak gerekiyordu. Zira hayli yaşlı bir takım vardı. Bu süreci de uygun biçimde geçirdiğimizi düşünüyorum. Bilhassa son maçlarda âlâ sonuçlar aldık. FIFA sıralamasında da yükselişe geçtik. Bundan dolayı memnunum.” diye konuştu.
Kenya’da futbolun ikinci branş olduğunu lisana getiren Fırat, “Kenya, atletizmde inanılmaz yeterli. Atletizm Ulusal Takımı’mız Kenya’ya kampa geliyor. Ulusal kadromuzda birkaç Kenya asıllı sportmen da var. Futbol, Kenya’da ikinci spor lakin potansiyel çok yüksek. Beşerler futbolu hayli seviyor. Bir futbol ülkesi olabilecek potansiyele sahip. Güzel ve yetenekli oyuncularımız var. Âlâ bir projeyle önemli sonuçlar elde edebiliriz.” formunda görüş belirtti.
“Afrika’da Türkiye’ye karşı olumlu bir bakış var”
Kenya Ulusal Grubu Teknik Yöneticisi, Afrika kıtasında Türkiye’nin imajının olumlu olduğunu vurguladı.
Türkiye ile Kenya’nın âlâ ilgileri bulunduğunu anlatan Fırat, “Bütün Afrika’da Türkiye’ye karşı olumlu bir bakış var. Kenya da buna dahil. Hem siyasi hem ekonomik birebir vakitte sportif manada ilişkiler var. Bu ilişkilerin devamının geleceğini düşünüyorum. Büyükelçimiz Ahmet Cemil Miroğlu Beyefendi de kontaklar kurmakla ilgili epeyce âlâ çalışıyor. Gelecekte Türkiye ile Kenya içinde epeyce daha âlâ ilgilerin olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesine bulundu.
 
Üst