“Tekniğin, taktiğin fazlaca değerli olduğunu düşünmüyorum”

bencede

New member
Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un deneyimli defans oyuncusu Sadık Çiftpınar, dönemin birinci yarısını en âlâ yerde tamamlamak istediklerini söylemiş oldu.
Dönem başında Fenerbahçe’den transfer edilen ve bu dönem 9 maçta 744 dakika forma giyen Sadık, grubunun performansı, amaçları, 3’lü savunma sistemi ve Spor Toto Muhteşem Lig’in 13. haftasında 20 Kasım Cumartesi günü deplasmanda GZT Giresunspor ile oynayacakları maça ait açıklamalarda bulundu.
Sadık Çiftpınar, uygun ve kaliteli bir grup olduklarını belirterek, döneme istedikleri üzere başlayamadıklarını söz etti.
Kişisel olarak da Harika Lig’de Anadolu kulüplerinin üzerinde bir kadro pozisyonunda olduklarını belirten Sadık Çiftpınar, fakat bir türlü beklenilen sıçramayı gerçekleştiremediklerini bildirdi.
Sadık Çiftpınar, bulundukları pozisyon itibariyle kendilerinin de yanlışlarının olduğunu lisana getirerek, şu biçimde devam etti:
“Alınan iki galibiyetten daha sonra motivasyonumuzdan uzaklaştık. Bunu kendi ortamızda da konuşuyoruz. Bu duruma önümüzdeki birinci maçla son vermek istiyoruz. Giresun deplasmanına gideceğiz, güç bir deplasman, onlar da ligimize yeni geldi lakin son haftalarda bir çıkışları var fakat ben ekibe, arkadaşlara, teknik heyete güveniyorum. İnşallah bu maçtan alnımızın akıyla çıkıp, puanımızı 15 yaparak birinci yarının son 6 maçında da en düzgün sonuçları alarak dönemin birinci yarısını en yeterli yerde bitirmek istiyoruz.”
“Çok makûs, bize yakışmayacak goller yiyoruz”
Başarılı oyuncu, ligin 11. haftasında deplasmanda Kasımpaşa ile yaptıkları müsabakada, fazlaca berbat iki duran toptan gol yediklerini ve 2-0 mağlup olduklarını hatırlattı.
Bu maçı “geride kalan 12 haftanın özeti” diye nitelendiren Sadık Çiftepınar, şu biçimde devam etti:
“Çok makus, bize yakışmayacak goller yiyoruz. Bu da ister istemez ekibi aşağı çekiyor, demoralize oluyoruz. Bunu da kırmamız lazım. Futbolda her şey olabilir, kıymetli olan o golden daha sonra göstereceğimiz tepki. Son iki haftadır bunu kendi ortamızda konuşuyoruz. Antrenmanlardaki hırsımız, bilhassa ulusal ortadaki tempomuz sahiden çok güzeldi, düzgün çalıştık. Hocamızın dediklerini alana yansıtmaya çalışıyoruz. Onun bize verdiği olumlu enerjiyi Adana Demirspor maçındaki üzere birebir güçle alana çıkıp son iki haftada üzdüğümüz taraftarımızı memnun etmek istiyoruz.”
“Sistemin, tekniğin, taktiğin epey kıymetli olduğunu düşünmüyorum”
Sadık Çiftpınar, 3’lü savunma oynamanın kendisi için hiç bir sorun oluşturmadığını lisana getirerek, şunları kaydetti:
“Ben daha evvel fazlaca fazla 3’lü sistemde oynamamıştım. Erol Bulut periyodunda de burada bir daha birkaç maç denedik lakin daha sonra tekrar 4’lü savunmaya dönmüştük. Dönem başında Fenerbahçe’de olduğum süreçte Vitor Pereira ile kampta 10-12 gün yalnızca 3’lü savunda çalıştık. Orada az fazlaca 3’lü savunmanın gerekliliklerini öğrendim. Buraya geldikten daha sonra da İrfan hocayla artık de Sumudica hocamla devam ediyoruz. Sumudica 3’lü sistemi şu an Türkiye’de en yeterli yapan hocalardan bir tanesi. Benim açımdan bir sorun yok, ben 4’lü savunma da oynarım, 3’lü savunda da değerli olan maçlarda ekibin nasıl tepki verdiği. Daima birlikte kenetlenip omuz omuza verdikten daha sonra alanda sistemin, tekniğin, taktiğin bilhassa bizim ligimizde fazlaca değerli olduğunu düşünmüyorum. Maç günü, hisler, hırs, istek, dilek epeyce değerli. Biz şayet bu ortamı oluşturduğumuz takdire bu ligin üstünde bir ekip oluruz. İnşallah bunu da en yakın vakitte alana yansıtmak, tek maksadımız.”