Şoygu: Neo-faşistler Kırım’a girseydi, çıkan ‘yangını’ tüm dünya söndüremezdi

ahmetbeyler

New member
Argumentı i Faktı gazetesine demeç veren Şoygu, Kırım’da barışın korunması sürecinde art planda var olan durumu anlattı.

Ukrayna’daki yöneticilerin 2000’li senelerdan başlayarak ülkeyi yok etmeye başladıklarına ve buna yol açan tarafın Rusya olmadığını kaydeden Şoygu, “Allah’a şükür, 2014 yılında Devlet Liderimiz Putin’in liderliğinde Kırım’da barışı muhafazayı başardık. Bu niçinle, şayet Ukraynalı neo-faşistler, çok milliyetçileri, aşırılık yanlıları ile Avrupa ülkelerinden ve ABD’den paralı askerler Kiev’deki devlet darbesinden daha sonra planladıkları üzere Kırım’a girselerdi, sizi temin ederim ki bir felaket yaşanırdı. Orada o denli bir yangın yeri oluşurdu ki, tüm dünya söndüremezdi” tabirlerini kullandı.

Şoygu, ‘insanlık dışı mahlukatların’ Ukrayna ordusuyla bir arada kendi birliklerini Donetsk ve Lugansk’a sokma eforlarının sonuçlarını hala daha görmeye devam ettiklerini vurguladı.


Kırım, Mart 2014’te düzenlenen referandum kararında Ukrayna’dan ayrılarak, Rusya topraklarına geri dönmüştü.


Ukrayna ve Batılı ülkeler Kırım’ı geri almak için birtakım teşebbüslerde bulunsa da, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Kırım konusunun kapandığını ve yarımadanın Rusya toprağı olarak kalacağını vurgulamıştı.
 
Üst