Siyah beyaz ve açık: Haftanın fotoğrafları (10. hafta)

Adanali

New member
Siyah beyaz mı yoksa renkli mi, resmimi en iyi şekilde nasıl göstermeliyim? Renk, görüntünün daha canlı veya dikkat dağıtıcı görünmesine yardımcı oluyor mu? Fotoğrafçı renkten vazgeçerse ışık daha da önem kazanır. Bu haftanın görüntüleri bunu çeşitli şekillerde gösteriyor.

Duyuru

Alplerin ışıltısı

(Fotoğraf: Dieter Fröhling)

Kayıtta Alplerin ışıltısı Dieter Fröhling'in yazdığı akşam güneşi, pembe ve turuncu karışımıyla ilham veren ve tüm manzaraya hayat veren canlandırıcı bir ışık atmosferi yaratıyor. Renkleri korumak ve konuyu siyah beyaza çevirmemek bu durumda iyi bir karardır. Gün batımının ürettiği ısıyı alır.

Altmann ve Säntis'i doğu İsviçre'deki Friedrichshafen yakınında görebilirsiniz. Bunlar, Appenzell Alpleri'nin bir alt grubu olan Alpstein'ın en yüksek iki dağıdır.

kız kardeşler

(Fotoğraf: M.Schröder)

kız kardeşler Yazan: M. Schröder esas olarak arka planın bulanıklaştırılmasıyla çalışıyor ve yalnızca iki kadından birine odaklanıyor. Bu durum kişide tanınması zor bir mesafe ve yabancılaşma hissi yaratır. Buradaki ışık çok yumuşaktır ve insanları eşit şekilde ve sert gölgeler oluşturmadan aydınlatarak görüntünün melankolik atmosferine iyi katkıda bulunur.

ufukta

(Resim: photofriend2000)

Ufukta photofriend2000 ayrıca kalın bulut örtüsü ve sisten kaynaklanan bol miktarda yumuşak ışıkla da çalışır. Fotoğrafçı, fotoğrafın nasıl çekildiğini bize şöyle yazdı: “Danimarka'da Baltık Denizi'nde tatildeydim. Sabah yürüyüşümde fotoğraf makinem (bir Nikon D810) yanımdaydı. Sabah hava hâlâ bulutluydu. İskeleyi gördüm ve fotoğraf çekme fikri birden aklıma geldi. Ufuktaki denizden gökyüzüne hassas geçişi görmek özellikle güzeldi. Siyah beyaz hayranı olduğumdan, fotoğrafı Lightroom'da renkliye dönüştürdüm ve bir baktım ki, bu şekilde daha iyi uyuyor.”

Nyhavn

(Resim: lg odaklı)

Nyhavn lgfocused tarafından Kopenhag'da tescil edilmiştir. Ortam, fotoğrafçının kendisini içinde bulduğu bir nevi tüneldir. Siluet ve arka ışık, kameraya doğru güçlü bir ışık düşüşü yaratarak, görüntüyü ışık kaynağına odaklayan doğal bir görüntü oluşturur. Işığın duvarlara ve parke taşlarına yansıması sahneyi tamamlıyor.

Bir iplik tarafından

(Resim: Boyacı)

Resimde Bir iplik tarafından The Dyer'ın bu fotoğrafında fotoğrafçı, ışığı, örümceğin ve ağının en ince ayrıntılarını net bir şekilde görebilecek şekilde kullanıyor. Örümcek tasarımının yanı sıra bacaklarındaki küçük tüyler de öne çıkıyor. Tamamen karanlık arka plan aynı zamanda hiçbir şeyin dikkati ana motiften ayırmamasını ve küçük hayvanın ilgi odağı olmasını sağlar.

Sadece soruyorum

(Resim: HarryRS)

Sadece soruyorum: HarryRS birisinin yere bir yere çizdiği komik grafitileri gösteriyor. Fotoğrafın nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Aslında bu deseni ancak oradan geçerken fark ettim ve fotoğraf çektim. Kesinlikle üçüncü cevap seçeneğinin (Aldi'ye) nedenini orijinal ve sergilenmeye değer buluyorum.

Breitung Gölü

(Resim: orman korucusu)

F/16 diyafram açıklığı görüntüdeki büyük güneş yıldızını oluşturur Breitung Gölü ormancı tarafından. Arka ışık ön plandaki sazlıkları parlatıyor ve gökyüzüyle ve biraz daha koyu görünen bitki örtüsünün geri kalanıyla güçlü ve çağrıştırıcı bir kontrast yaratıyor. Breitung gölleri, Almanya'nın tam ortasında, Erfurt ve Fulda'nın ortasında yer almaktadır.

Geçen haftanın tüm “Günün Fotoğraflarını” fotoğraf galerimizde bulabilirsiniz:

Cumartesi: Alpenglow
(Fotoğraf: Dieter Fröhling)

(cbr)

Haberin Sonu