Selahaddin Dinçel: Şampiyonluk kupasını kaldıracağız

Hasan

Global Mod
Global Mod
Fethiyespor teknik yöneticisi Selahaddin Dinçel İstanbul’da oynanacak Büyükçekmece Tepecikspor maçının kar niçiniyle bir hafta ileriye alınmasıyla daha fazla çalışma fırsatı bulduklarını anlatırken Fethiyespor ile ilgili soruları da yanıtlandırdı.

Teknik yönetici Selahaddin Dinçel “Yaklaşık on günlük bir orta oldu. Fethiyespor bu ortayı çalışarak geçirdi. Bizim açımızdan âlâ oldu diyebilirim. Çok önemli olmasa da sakatlıklar vardı. Bu oyuncularımız düzgünleşti. Hafta sonunda Tepecik deplasmanına gideceğiz. Avantajlı durumdaydık. Lakin bu avantajı rakibimize verdik. Bu hafta Tepecik maçını oynadıktan daha sonra yedi maçımız kalacak. Bu maçı kazanmaya gidiyoruz. Döneme genel baktığımızda her maçımızı kazanmak için oynadık. Bizde gayeden bir sapma yok. Yalnızca avantaj yitirdik. Herkes her şeyin şuurunda. Dönem başında koyduğumuz amaca kesinlikle ulaşacağız. Kırıkkale maçında yer niçiniyle sakatlanan Serhat, Mart ayı sonuna kadar özel olarak çalışacak. Kısa müddette ekibe dahil olması mümkün değil” dedi.

Ceyhan maçında Nurettin’in kaçırdığı penaltıyı pahalandıran teknik işveren Selahaddin Dinçel,’’ Ceyhan maçında kaçan penaltı fazlaca enteresan bir penaltıdır. Şöyle sanıyorum bizim çocuklar dünya futbolunda bir penaltı taktiği var onu yapmak istemişler. Ancak sonuca ulaşmadı bu da bir deneyim. Direk vuruşu daha hakikat olduğunu düşünüyorum bunu da kendi içimizde konuştuk değerlendirdik. Dediğim üzere futbol da yaşadığın her an her konum size tecrübe olarak geri dönüyor. Çocuklar da bu yaşadıklarından deneyim kazandılar diye düşünüyorum’’ formunda konuştu.

Fethiyespor’da Antalya’da oynanan Ofspor maçı daha sonrası takım dışı bırakılan Soner Birinci ile ilgili soruyu yanıtlandıran Dinçel,’’ Profesyonel futbolcunun davranmayacağı bir biçimde bir davranış sergiledi. O yüzden takım dışı kaldı. Süreç bu türlü ilerledi. Biz teknik sorumlu olarak ve kulüp idaresi olarak bir karar aldık. Ve bu karar uygulanıyor şuan da bizimle bir arada değil ve olmayacakta’’ tabirlerini kullandı.

Taraftarların Fethiyespor’u epeyce güzel sahiplendiğini anlatan Dinçel,’’ Geldiğim günden beri 12. adamın kadrosuna ne kadar bağlı olduğunu Apaçilerin armayı ne kadar epeyce sevdiğini gördük. Yeterli günde berbat günde her vakit gruplarının yanındalar. Bunu her platformda gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum. O sene bu sene olacak onlarla birlikte beş kaza meydanında inşallah o kupayı kaldıracağız. Diyorum ya en ufak bir kuşkum yok, kadroma, yönetimime, ekibime, kentime inanıyorum ve güveniyorum. Kalan bu 8 maçı da en güzel biçimde geçirecek ve Ligi tepede bitirecektir’’ sözlerini kullandı.

Türk futbolunda 13 hakemin nazaranv dışı bırakılmasını da pahalandıran Dinçel,’’ Genel olarak hakem performanslarında biz en uygun biçimde ligimizi sürdürürken ikinci yarı ne hikmetse inanılmaz formsuz, hakemler sonuca etki eden düdükler ve bayraklarla karşılaştık. Bunlar muhakkak yenilgilerin mazereti değil orta da bir gerçek var, orta da verilen ya da verilmeyen konumlar var. Çıkarılan yahut çıkarılmayan kartlar var. Bunlar saha içerisinde uğraş eden oyuncunun da o anda istikrarını ve psikolojisini bozuyor. Tabi bizim teğe bir yaşayamadığımız ve şahit olamadığımız fakat saha içerisinde diyalog boyutunu da birfazlaca oyuncumuzdan farklı şeyler duyduk. 2. Yarı da niye bu biçimde formsuz bir müddetç Fethiyespor’u buldu diye düşünüyorum lakin biz ne olursa olsun kendi işimize bakmamız gerekiyor. Ben bilhassa şunu yıllardır söylüyorum basınla otururken söyleyişiler de daima şunu savundum dedim ki son yıllar da Türk futbolun da ve hakemlerin dışarıdan imajına baktığımız vakit eğitimli, kendini yetiştirmiş, genç yeni bir kuşak geliyor. Bu da Türk futbolu için fazlaca büyük bir yarar diye ben değerlendiriyordum. Ancak gerek bu son üst klasmanda ki hakemlerin emekliye zarurî olarak ayrılması yahut hakemliklerinin askıya alınması gerek alt liglerde ki bariz yanlışların oluşması inanın bizi de düşündürmüyor değil. Ancak yorum yapmak istemiyorum, niçin bu biçimde oluyor? Birtakım noktalara bizim müdahale olmamız mümkün değil. Sanki üst liglerin baskısıyla mı oluyor? Yahut farklı durumlar mı kelam konusu? İnanın bizde bu işin ortasında yaşayan bu işin merkezinde olan beşerler olarak karasız kalıyoruz. Yorumlayamıyoruz kimi vakit de susuyoruz lakin ben kendi ligimizle ilgili şunu söylemek istiyorum o genç ve eğitimli jenerasyonu ben hayli samimi, kendilerini üste taşıyan yapı da olduklarını inanıyorum. İnşallah bu süreçte bu çeşit hakem yanılgılarıyla tekrar karşılaşmayız. Biz hiç kimseden ayrıcalık beklemiyoruz, bizim lehimize yaklaşsınlar istemiyoruz. Orta da ne var ise onu çalsınlar onu yönetsinler istiyoruz. Ancak bu süreç tahminen futbol hayatımız da ömrümüzde görmediğimiz bir müddetç. 13 tane üst klasman hakemlerinin hakemliklerini askıya alınması enteresan bir durum. Lakin bekleyip görmek, izlemek lazım. Bu iş nereye gidiyor? Nereye kadar ulaşacak? Kimse şad değil, kazanan da kaybeden de şikayet ediyor. Ülkemiz de hakemler üzerinde bir baskı da var. Ben bu kadar baskının bu kadar spor programlarında hakemler üzerinde konuşmanın da yanlışsız olmadığını düşünüyorum. Biz kimi vakit idmanlar da düdüğü elimize alıp hakemlik yapıyoruz. Anlık karar vermek zorundasın inanın çocuklar bizim verdiğimiz kararlara da hocam el vardı, Hocam faul vardı, yoktu diyebiliyor. Binlerce kişinin izlediği karşılaşmalar da hakem anlık karar veriyor, insandır yanılgı yapabilir. Ancak kasıtlı yanılgı yaptıklarına da ben inanmıyorum, inanmakta istemiyorum’’ diye konuştu.

İHA