Sanat veya hırsızlık: Getty Images, AI görüntü üreticisi Stability.ai’ye dava açtı

Adanali

New member
Sanat mı yoksa çalıntı mı? ABD’li fotoğraf ajansı Getty Images, yapay zeka sanat üreteci Stable Diffusion’ı geliştiren Stability AI şirketine karşı Londra’da dava açtı. Görüntü hizmeti, Birleşik Krallık merkezli yazılım şirketini Getty’deki görüntüleri yasa dışı bir şekilde kopyalayarak ve yapay zekada işleyerek milyonlarca kez telif hakkını ihlal etmekle suçluyor. Bir basın açıklamasına göre Stability AI, bunun için bir lisans satın almak zorunda kalacaktı.


Sadece birkaç gün önce, üç sanatçı ABD’de AI yazılımı Midjourney ve Stability AI’nin yapımcılarına ve sanatçı platformu DeviantArt’a karşı dava açmıştı. Ayrıca telif hakkına başvururlar ve geliştiricilerin yapay zekayı eğitmek için internetten yasa dışı bir şekilde görüntüleri kullandıklarını iddia ederler.

sanat mı, kopya mı?


Mahkeme ayrıca, Stable Diffusion gibi AI yazılım ürünlerinin ayrı yasal işler olarak kabul edilip edilmeyeceği sorusunu da ele almak zorunda kalacak. Veya – Getty görüntülerinde olduğu gibi – fotoğraf ajansı filigranlarının AI görüntülerine art arda gömülmesi nedeniyle bir kopyanın karakterinin baskın olup olmadığı. Bu tür ayrıntılar, AI geliştiricilerinin kendilerini açıklamalarına neden olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki hukuk uzmanları şimdiye kadar sanatın değerlendirilmesi konusunda fikir ayrılığına düştüğü için, gelecek mahkeme kararları büyük olasılıkla çok önemli olacak.


Sonunda, her şey parayla ilgili: Getty Images, basın açıklamasında AI sanatını tamamen engellemediğini açıkladı. Bu nedenle “önde gelen teknoloji mucitlerine eğitim verme lisansı verilmiştir.” Stabilite AI denememekle suçlanıyor. AI şirketleri ise ABD’de yaygın olan adil kullanım kuralına atıfta bulunuyor.

“Yorum yok”


Başlangıçta Stability AI’dan herhangi bir tepki gelmedi. ABD teknoloji portalı The Verge sözcüsü, şu ana kadar neden hakkında bilgi bulunmadığını söyledi.(mki)Haberin Sonu
 
Üst