“Şampiyonluğumuzu 61 top atışıyla kutlayacağız”

bencede

New member
Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, bordo-mavili kadronun Fraport TAV Antalyaspor ile yarın oynayacağı maç öncesi Medical Park Stadı’nda taraftarı önünde yaptığı idmanda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu, “Taraftarlarımızdan bilhassa bir ricam var, coşku, heyecan, hüzne ve gözyaşına dönüşmesin.” dedi.

Şampiyonluğa kısa bir süre kaldığını belirten Ağaoğlu, “Sadece dakika, saat değil, hem de puan da sayılıyor. Şampiyonluğa 1 puan var. İnşallah yarın ki maçtan istek ettiğimiz sonuçla ve 2021-22 Harika Lig döneminin şampiyonu olarak bu statta, o coşkuyu daima birlikte yaşayacağız.” diye konuştu.
Teknik yönetici Abdullah Avcı’nın uzun vakit daha sonra birinci kez idmanı taraftara açtığına dikkati çeken Ağaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
“Taraftarın da uzun vakittir bu talebi vardı. Büyük bir coşku var. Sizlerin de takip ettiği üzere, son 1 haftadır Trabzon’a gelen uçakların şimdi tamamına yakını dolu. Son 3 gündür hiç birinde yer yok. Kentin nüfusu yaklaşık olarak 2 katına çıktı. Yurt haricinde çalışıp 5 yıldır müsaadeye dahi gelmeyen taraftarlarımız son 3 maça ilgi gösterdiler. Günü birlik maça gidip geldiler. Trabzonspor’da şampiyonluğun coşkusu tabi başka vilayetlere, öteki kadroların şampiyonluğundan biraz daha farklı oluyor. Bana göre de epeyce farklı olacak. Bu farklılıktan neyi kast ettiğimi, ekibimiz şampiyon olduğu vakit bütün Türkiye daima bir arada nazarancek. Taraftarlarımızdan bilhassa bir ricam var, coşku, heyecan, hüzne ve gözyaşına dönüşmesin.”
61 pare top atışı yapılacak
Lider Ahmet Ağaoğlu, taraftarlara şu ikazlarda bulundu:
“Mesajımız şu; birbirimize sarılalım, lakin silaha sarılmayalım. Tabi bu biçimde bir bildirisi vermek, daima bu çağrıyı yapmak beğenilen bir şey değil. Fakat şöyleki bir şey söyleyeyim, o silah sesi yahut silahın namlusundan çıkan ses bir mana tabir ediyorsa, inşallah istek ettiğimiz puanı alıp şampiyona olduğumuz takdirde yarın akşam ben kendilerine kelam veriyorum, şampiyonluğumuzu 61 pare top atışıyla kutlayacağız. Bu herbiçimde bütün silah namlularının sesinden çıkan sese bedel. 3 başka yerden de havai fişek gösterisi ile kutlayacağız.”
Ağaoğlu, şampiyonluğun kendisine neler hissettirdiği tarafındaki soruyu, şu sözlerle yanıtladı:
“Sorumluluğu üzerine almış uçağın pilotu, biraz düşünceli seyahatten daha sonra o uçağı indirdiği vakit ona ne hissettiğini sorduğunuzda, o da bu karşılığı veremeyebilir. Burada sorumluluğu üstüne alan insanlarız. İdare, idare heyeti üyesi arkadaşlarım, ben, hocamız ağır bir sorumluluk bu.
örneğin benim hiç unutamadığım bir şey var. Daha birinci geldiğimiz üçüncü yahut dördüncü maçtı birliktelikle sonuçlanmıştı. Tribünün gerisinde 5-6 yaşlarında kız çocuğu daima ağlıyor. Annesinin kucağındaydı, annesi, ‘kızım bana söyleme, lidere söyle’ dedi. niye ağladığını sorduğumda, ‘başkanım biz niye daima kaybediyoruz?’ Sahiden benim içime sıkıntı olmuştu. 7’den 70’e Trabzonspor’u, benliğinde içerisinde o kadar derin yaşayan bir taraftar kümesine sahibimiz ki 7 yaşındaki kız çocuğu da ağlıyor, 70 yaşındaki dede de ağlıyor.”
“Bu kadar ağır sorumluluğu olan bir nazaranvde olduğumuz vakit hisler falan bir kenarda duruyor.” tabirini kullanan Ağaoğlu, “Ama örneğin ben idarede olmadığım vakit şampiyonluğa koşarken ‘neler hissediyorsun, hisleriniz neler?’ diye soracak olursanız, o hisler epey kabarık hislerdi. Şu an sonlarım alınmış üzereyim. İş nihayete ersin bu biçimde hissederiz.” dedi.
“3-4 yıl sabrınızı rica ediyorum’ demiştim”
Ağaoğlu, geldiklerinde sürdürülebilir bir muvaffakiyet ve şampiyonluk için herkesten 3-4 yıl sabır rica ettiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
“Ama ‘bu asla ve asla Trabzonspor’un 3-4 yıllık süreçte doruğun uzağında kalacağı manasına taşımıyor’ dedim. Her vakit o yarışın ortasında olacağız. ‘Sürdürülebilir muvaffakiyet için şampiyonluk için 3-4 yıl sabrınızı rica ediyorum’ demiştim. Sonunda da ‘3-4 yıl daha sonraki Trabzonspor’u bütün Türkiye ayakta alkışlayacak’ dedim. Bugün bütün Türkiye değilse bile futbolseverler, futbolu seven insanımız kestirim ediyorum ki Trabzonspor’un bugün geldiği pozisyonu, hayatış olduğu süreci ve bugün ortasında bulunduğu durumu her biçimde takdirle karşılıyordur. Ayakta değilse bile, eminim oturarak alkışlıyorlardır.”
Her ekibin savlı bir biçimde yola çıktığının altını çizen Ağaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
“Sporun ortasında bu var, futbolun ortasında biraz daha fazla var, Türkiye’de biraz biraz daha fazla var. Bu olağandır. Yarışın ortasındasınız, tezli bir biçimde yola çıkıyorsunuz. Onun için yöneticilere burada büyük sorumluluk düşüyor. Şampiyonluk parolası ile ‘biz bu sene şampiyona olacağız’ diye yola çıktığınız vakit, taraftar ve topluluğunuzu bu bildiri doğrultusunda beklenti içine sokuyorsunuz. Biz bunu hiç söylem etmedik. Topluluklar beklenti içine girdiği vakit, onu da yakalayamadığınız yerde bu sefer de doğal olarak ‘hakem penaltı çaldı’, ‘yağmur yağdı…’ Ben dahasını söyleyeyim, 1,5 metreden ofsayt kaldırmayan hakeme, ‘niçin kaldırmadın?’ diye sorduklarında, ‘gözüme kar tanesi girdi’ diyeni de var bu ülkede.”
Ağaoğlu, ligin, büyük lig olduğunun herkes tarafınca söylendiğine işaret ederek, “Bu doğrultuda açıklamalar yapıyoruz lakin her ne hikmetse, o büyük lige yakışan davranışı hiç bir vakit sergileyemiyoruz. Tahminen bunun ortasında ben de varım.
Biz bunun içine girmedik, lider olarak ben hiç girmedim.” dedi.
“Şampiyonlukla alakalı bırakın iddiayı, savsız bildiriler dahi vermedim.” sözünü kullanan Ağaoğlu, “Her vakit şunu söylemiş oldum, rakibe hürmet ön plandadır.
Rakibinize hürmet göstermediğinizde kazandığınız şampiyonluklar ve kupalar hiç bir şey söz etmez. Uzay şampiyonu olabilirsiniz lakin gönüllerin şampiyona olmadığınız sürece hiç bir mana tabir etmez.” diye konuştu.