Rus koronavirüs ilacı Avifavir yeni Kovid varyantlarına karşı tesirli

ahmetbeyler

New member
Avifavir, mutasyonlara tabi olmayan RNA virüslerinin (RdRp) genetik olarak yüksek oranda korunmuş replikasyon sistemleri üzerine, birebir anda birbirilerini tamamlayan üç sistem yoluyla tesir ediyor ve sonuçta viral enfeksiyonu büsbütün bloke ediyor. Ayrıyeten virüs favipiravire karşı, ilaç enfekte hücrelere uzun müddet tesir etse bile direnç oluşturamıyor ve bu, klinik çalışmalarda doğrulanıyor.


Koronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir ile ilgili 23 araştırmanın meta-analizi, hastalığın erken periyodunda kullanıldığı biçimde yüzde 47’lik bir düzgünleşme gösteriyor.


Türkiye de Avifavir araştırmalarına katıldı


Haziran 2020’de HimRar şirketler kümesinin uzmanları, Rusya Direkt Yatırım Fonu’nun takviyesiyle yeni koronavirüs enfeksiyonunun tedavisi için direkt antiviral tesiri olan Avifavir® ilacını geliştirilerek, Rusya pazarına ve memleketler arası pazarlara taşıdı. Avifavir® teslimatları 15’ten çok ülkeye yapılıyor.


2020-2021’de favipiravirin koronavirüs enfeksiyonu ile uğraştaki potansiyeli Rusya, Türkiye, Japonya, Çin, Hindistan, Tayland, İran, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika ülkelerinde, yaklaşık 5 bin hastanın iştirakiyle 50’den çok klinik araştırmada faal bir biçimde incelendi. Favipiravirin Türkiye’nin Kovid-19 ulusal tedavi protokolüne dahil edilmesi, ağır bakım ünitelerinde yatış sıklığı oranlarında yüzde 24’ten yüzde 12’ye kadar değerli, istatistiksel olarak manalı bir düşüşle sonuçlandı.
 
Üst