Renkli şeker: galeri fotoğrafçısı Darius Swiderski | merhaba çevrimiçi

Adanali

New member
Fotoğrafla ilk tanışmam 1970'li yılların başında oldu. Çocukken bana basit bir Smena 8 35mm plastik kamera verildi. İlk başta hediyeme oyuncak gibi baktım. Diyafram ve pozlama süreleri benim için hiçbir rol oynamadı. Daha sonra resimlerimi kendim geliştirmeye ve büyütmeye başladım. Bu bana sihir gibi geldi ve fotoğrafçılığın yasaları hakkında giderek daha fazla düşünmeye başladım. ISO 100'de daha hassas film kullanmadım ve güneşin her zaman arkamda olmasını sağladım. Kurallara o kadar kapılmıştım ki, sıcak güneşin altında çok sık insanların fotoğraflarını çekiyordum ve arkadan aydınlatmalı fotoğraflar çekmeye asla cesaret edemiyordum. Bundan ne çıktığını hayal etmek kolaydır.

Duyuru

Dario Swiderski1962 yılında Zgorzelec'te (Polonya) doğan Duisburg'lu, özel bokehli renkli doğal çekimler konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçı.

Yeni bir başlangıç

Yıllar geçti ve Polonya'dan Almanya'ya taşındığımda önceliklerim gibi iş ve evlilik hayatım da değişti. BT konuları gibi başka şeyler üzerinde çalıştım ve fotoğrafçılığa ancak 1990'larda döndüm. Bilgisayarlar ve fotoğrafçılık arasındaki bağlantı beni başından beri büyülemişti. İlk dijital fotoğraf makinem o zamanlar inanılmaz iki megapiksellik bir Kodak DC 3400'dü. Resimlerimi dijital olarak düzenlemeye hevesliydim ama kısa sürede hayal kırıklığına uğradım. Birlikte verilen hafıza kartı, basıldığında posta pulundan büyük olmayan yalnızca on iki resme izin veriyordu.

Bir solucanın bakış açısından papatyalar.  Ön planda çimlerin çimenleri bulanık, arka planda ise bir tüp oluşturacak şekilde yaydığım yün parlıyor.  Her fotoğrafımla doğanın bozulmadan kalmasını sağlıyorum.  Sony ILCE 7R 50 mm ISO 400 f/1,8 1/5000 sn,

Bir solucanın bakış açısından papatyalar. Ön planda çimlerin çimenleri bulanık, arka planda ise bir tüp oluşturacak şekilde yaydığım yün parlıyor. Her görüntüde doğanın bozulmadan kalmasını sağlıyorum.

Sony ILCE7R | 50mm |ISO400 | f/1.8| 1/5000

(Resim: Darius Swiderski)

APS-C sensörlü ilk aynasız fotoğraf makinelerinden biri olan Sony NEX 3'ün piyasaya çıkmasıyla birlikte her şey benim için daha iyiye doğru değişti. Fotoğraf makinesi ucuzdu ve bir lens adaptörüyle sonunda eski lenslerimi yeniden kullanabildim ve onların özelliklerinden tam olarak yararlanabildim. Geniş lens yelpazemle yakalayabildiğim tüm konulara kendimi adadım. Artık yine geniş açılı bir lensim vardı, aynı zamanda 90mm makro ve çok daha fazlası da elimdeydi. Gece manzaraları, kedileri, çiçekleri ve Duisburg'u fotoğrafladım.

Sosyal medya sayesinde dönüm noktası

Bir komşum gece fotoğraflarımı gördü ve beni sosyal medyada paylaşmaya ikna etti. Olumlu geri dönüşler beni şaşırttı ve aynı zamanda devam etme ve gelişme motivasyonum oldu. Bunun için 500px gibi ağlarda başkalarının fotoğraflarına bakıp ilham alıyorum.

Bugün artık evden kameram olmadan çıkmıyorum. Onu unutursam kendimi çıplak hissederim. Doğal konuların, özellikle de belirgin bokeh'in olduğu makro çekimleri özellikle seviyordum.

Yukarıdaki fotoğrafta ovalayıcıya odaklandım.  İçinde bir damla su sıktığım tek kullanımlık bir şırınga gizli.  Arka plan, disko topu gibi düşüşe yansıyor.  Efekti arkasına yerleştirdiğim simli boncuklar veriyor.Pentax K-1 mk II Tamron SP AF 90 mm ISO 400 f/2.8 1/1250 s,

Yukarıdaki fotoğrafta ovalayıcıya odaklandım. İçinde bir damla su sıktığım tek kullanımlık bir şırınga gizli. Arka plan, disko topu gibi düşüşe yansıyor. Arkasına yerleştirdiğim ışıltılı boncuklar efekti veriyor.

Pentax K-1 mkII | Tamron SP AF90mm | ISO 400 | f/2.8 | 1/1250

(Resim: Darius Swiderski)

Haberin Sonu