Putin: Sputnik V, Omicron’u etkisiz hale getiriyor, müdafaa düzeyi klinik çalışmalarda netleşecek

ahmetbeyler

New member
Rusya Devlet Lideri Putin, eski Sovyet ülkelerinden oluşan Bağımsız Devletler Topluluğu başkanları ile St. Petersburg’da gerçekleştirdiği gayri resmi toplantı sırasında, “(Sputnik V aşısının geliştiricisi) Gamaleya Enstitüsü’nün yöneticisi ile görüştüm, bir araştırma yapmışlar: buna göre Sputnik V yeni Omicron varyantını katiyetle etkisiz hale getiriyor” dedi.

BREAKING: President Vladimir Putin citing Gamaleya Institute research : “Sputnik vaccines show very high level of virus neutralization against #Omicronpic.twitter.com/FcK7dbuQ10

— Sputnik V (@sputnikvaccine) December 28, 2021“Sputnik V (Omicron varyantı karşısında) yaklaşık yüzde 90 civarında muhafaza sağlıyor” diye devam eden Putin, Rus aşısının şu an dünyanın bir fazlaca ülkesinde yayılan bu varyanta karşı tam olarak hangi düzeyde tesirli olduğu sorusunun cevabının ise lakin klinik çalışmaların kararında verebileceğini kaydetti.


Bunun yanında Putin, Sputnik V aşısının omicron varyantını etkisiz hale getiriyor oluşunun ‘yüzde 100 kesin bir bilgi olduğunu’ kelamlarına ekledi.


Türkiye’nin de acil kullanım müsaadesi verdiği Sputnik V, Rusya’nın başşehri Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü tarafınca viral vektör ismi verilen bir sistemle geliştirildi. Kelam konusu yolda, koronavirüs parçacıklarını bedenin başka bölgelerine taşıması için zayıflatılmış bir virüs kullanılıyor.


Beden bu usulle koronavirüsün genetik kodunun bir kısmına maruz bırakılıyor. Bu da bağışıklık sisteminin, sahiden karşılaştığında, koronavirüs ile savaşabilmesini sağlıyor.


Tesir oranı yüzde 97.6 olarak ölçülen Sputnik V aşısının koronavirüse karşı sağladığı kanıtlanmış yüksek muhafaza, İngiliz The Lancet dahil bir epeyce bilimsel yayında belgelenmiş durumda.
 
Üst