Oğuz Çetin’den Arda Güler övgüsü: “İz bırakacak…”

bencede

New member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Gelişim Yöneticisi Oğuz Çetin, Fenerbahçeli Arda Güler’in yetenekleriyle iz bırakacak bir oyuncu pozisyonuna yanlışsız ilerlediğini söylemiş oldu.
Fenerbahçe Futbol Akademi’nin bu dönem başlatmış olduğu ve 5 ülkeden 16 ekibin katıldığı Milletlerarası 11 Yaş Altı Can Bartu Turnuvası başlangıcına konuk olarak davet edilen Oğuz Çetin, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Futbol gelişim yöneticisi olarak bu çeşit tertiplere şahit olmanın memnunluğunu yaşadığını belirten Çetin, bu kadar küçük yaş çocuklarının birbirlerinden öğrenecek epey şeyleri olduğunu ve şahsi gelişimlerinin bu türlü sağlanabildiğini aktardı.
“Camiayı temsil edebilecek bir genç geliyor; Arda Güler”
Fenerbahçe efsanesi Can Bartu’yu da hürmetle andığını kaydeden Çetin, “Can Bartu deyince de fazlaca özel kıssalar aklıma geliyor. Abimin ismi Can, biricik oğlumun ismi Bartu, Fenerbahçe’de her şeyi yaşadık, Fenerbahçeliyiz.” dedi.
Sarı-lacivertli kulübün tarihine ismi yazılan büyük bir oyuncu olduğu hatırlatılarak, bugüne dek kendi düzeyinde bir oyuncuyla karşılaşıp karşılaşmadığı sorulan Oğuz Çetin, Arda Güler’i işaret ederek, “Toplama baktığımızda fazlaca pahalı, epey kaliteli, epeyce yetenekli, epeyce marifetli oyuncular geldi, geçti bizler üzere ve yenileri de geliyor inanın bana. her insanın kendi ortasında kimi farklılıkları olabilir. Bugün camiayı da o tarafta temsil edebilecek bir genç geliyor; Arda Güler üzere. Onun için asıl olan yalnızca futbolcu olmak değil ömrün bütününde yer alabilmek, iz bırakabilmek. O açıdan ben çok memnunum.” diye konuştu.
“İz bırakacak bir oyuncu pozisyonuna gerçek ilerliyor”
Arda Güler ile ilgili niyetlerinin ne olduğu sorusuna ait de, şahsi gelişmenini fazlaca uygun tamamlayan, epey üst seviye yeteneklere sahip olan bireylerin, toplum tarafınca, nitekim hangi topluluktan olursa olsun sevilip sayılan bireyler olduğu cevabını veren Çetin, şöyleki devam etti:
“Ben Arda’da onu görüyorum. Hem eğitimi hem şahsi gelişimiyle tıpkı vakitte yetenekleriyle ve yeteneklerini geliştirmesiyle bir arada. Zira bütün olarak ele aldığımda Türk futbolunun değerli bir ismi olarak gelişecek, ortaya çıkacak. Bu gelişim süreci bence fazlaca hakikat ilerliyor. Aile yapısıyla, duruşuyla, alandaki o yetenekleriyle sahiden iz bırakacak bir oyuncu pozisyonuna gerçek koşarak ilerliyor.”
Fenerbahçeli genç 10 numaranın futbolcu olmak isteyen çocuklar için de yeterli bir örnek olduğunu vurgulayan Oğuz Çetin, “aslına bakarsanız bugün 11 yaş çocuklarımız bu biçimde bir ortamda futbol ortasında birbirlerinden etkileşim içerisindeler. Bu çocukların örnek alacağı bireyler alışılmış ki A ekipte şu anda üst seviyede olan futbolcular olduğu üzere aslında alt yapıdan çıkıp A ekipte oynayan Arda üzere oyuncular daha da öne çıkabiliyor. Onlar için idol oyuncular oluyor. O yüzden Arda’nın sorumluluğu büyük. Kendi şahsi gelişmenini en yanlışsız biçimde oluştururken, alanda epeyce başarılı bir Arda olması, herkes için bir örnek olacak.” sözlerini kullandı.
“Bizim aslında potansiyelimiz çok yüksek”
A Ulusal Kadro’nun 2022 Dünya Kupası’na katılamadığı hatırlatılan Oğuz Çetin, yeni jenerasyon ulusal ekibin bundan daha sonraki turnuvalara katılıp katılamayacağıyla ilgili soruya şu karşılığı verdi:
“Bugün en deneyimli ulusal kadro oyuncularımız Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun, 28-29-30 yaşlarında. Havuz dar. Ve bakıldığında da artık genç nesil A Ulusal Kadro’da yer alıyor. Onların da iki-üç yıla muhtaçlıkları var. Lakin görünün şu ki; bu genç kuşak iki yıl ortasında, üç yıl ortasında bir daha bir damga vurabilir, bir daha öne çıkabilir. Ve alttan da hakikaten pahalı oyuncular buraya katılacaklardır. Var artık. Bizim aslında potansiyelimiz devasa yükseklikte.”
Genç teknik adam sayısı artacak
Son günlerde, başarılarıyla ön plana çıkan genç teknik yöneticilerle ilgili de konuşan Oğuz Çetin, şu tabirleri kullandı:
“Bu direkt benimle ilgili bir bahis. Futbol gelişim yöneticisi olarak 2020 yılından itibaren yeni antrenör eğitim metodolojisine geçtik ve temel maksadımız yeni kuşak antrenör eğitimcisi oluşturmak, havuzu büyütmek. Buna bağlı olarak da yeni jenerasyon antrenör profiline hakikat evrilmek. Bugün geçen sene açtığımız UEFA Pro eğitiminde, Çağdaş Atan, Ömer Erdoğan, İlhan Palut, Hakan Keleş, Fatih Tekke üzere hocalarımız… Son iki-üç yıla baktığımızda, artık yeni jenerasyon antrenörleri, futbola daha farklı yaklaştıklarını, daha ayrıntılara indiklerini ve bunu yaparken de grup anlayışı ortasında yaptıklarını görüyoruz. Yani biz seçkin genç antrenör havuzunu büyüttükçe ki temel gayem o, bu sene de bir daha UEFA Pro’yu açıyoruz, genç antrenörler geliyor. UEFA A’nın da müfredatını UEFA Pro düzebir daha getirdik ve oradan gelen genç jenerasyon var. İki yıl ortasında Türk futbolunda artık örnek olan İhhan Palut hoca, Çağdaş Atan, Ömer Erdoğan, Hakan Keleş üzere hocaların sayısı, daha da büyüyecek bu havuzda.”
 
Üst