Meissen – kamerayla “beyaz altının” izinde

Adanali

New member
Eşsiz hazineler üç hammaddeden doğar: Kaolin, feldispat ve kuvars, porselen üretiminin temelini oluşturur. Bir fotoğraf turu.

(Resim: Sandra Petrowitz)

07:00

Saat

Okuma süresi: 13 dakika

Duyuru

“Beyaz altının” kökeni bundan daha çarpıcı olamazdı: Ünlü Meissen porseleni, zamanın damgasını vurduğu koyu renkli taş tanklarda sütlü çorba olarak doğdu. Besleyiciler fabrikanın zemin katında yan yana sıralanmıştır. Burada porselen üretiminin en önemli hammaddesi olan kaolin, altı ila sekiz hafta kadar fıçıların dibinde çökelmeye bırakılıyor. Büyük boy bir tahta spatulayla kararsız bir şekilde fıçıya giriyorum ve kendimi tuhaf hissediyorum – sonuçta kaolin sütünün neredeyse kutsal huzurunu bozuyorum. Daha sonra parmaklarımın arasına bir parça kuru kaolin sürebiliyorum ve kilin yumuşak, kadifemsi dokusuna hayran olabiliyorum.

Klasik ve modern gelenek çağdaş bir yaklaşımla yorumlanıyor: Meissen'in kendi imajı aynı zamanda üretimin dış cephesine de yansıyor., Meissen

Klasik ve modern. Geleneğin çağdaş bir yaklaşımla yorumlanması: Meissen'in kendi imajı fabrikanın dış cephesine de yansıyor.

(Resim: Meissen)

Dokunmak ve denemek, Meißen'in kalbindeki porselen fabrikasına rehberli bir tur olan “manufakTOUR”un bir parçasıdır. Yaklaşık iki saat boyunca küçük bir grup, eski odalar ve yeni genişletilmiş bina boyunca merdivenlerden inip çıkacak ve her zaman sanatsal üretim sürecini takip edecek. Ziyaret özellikle fotoğrafçılara yönelik değil, ancak beyaz altının yaratılışını oldukça iyi fotoğraflamak mümkün: çok heyecan verici bir şey, özellikle de benim gibi porselen hakkında neredeyse hiçbir fikriniz yoksa.

Kaolin, 15 kilometre uzaklıktaki Avrupa'nın en küçüğü olan mini madenimizde çıkarılmaktadır. Sonunda saflaştırılmış kaolin, öğütülmüş feldispat, kuvars ve diğer hammaddelerden sıvı bir porselen kütlesi oluşturulur. Suyun uzaklaştırılmasından sonra bu, tüm sofra takımlarının, tüm günlük nesnelerin, tüm mücevherlerin ve hatta Meissen porselenini dünya çapında ünlü yapan benzersiz figürlerin temelini oluşturur.

Maalesef bu bağlantı artık geçerli değil.

Hediye edilen öğelere verilen bağlantılar, 7 günden daha eski olması veya çok sık erişilmesi durumunda geçersiz olacaktır.

Bu makaleyi okumak için deneme aboneliğine kaydolun ve tüm Haberler+ içeriğini bir ay boyunca ücretsiz okuyun.

Haberin Sonu

bu fotoğrafçılık değil

Haber Bülteni

Fotoğraf raporları, promosyonlar ve etkinlikler: c't Fotografie haber bültenine abone olun.

E-posta adresi

Veri koruma beyanımızda gönderim prosedürü ve iptal seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Duyuru

Daima bilgi sahibi olun: Bir konuyu takip etmek için üzerindeki artı sembolüne tıklayın. Konularınızdaki tüm yeni içeriği size gösteriyoruz.
Daha fazla bilgi edin.

• fotoğrafçılık

yük…

Konu takip edildi
    Konuyu takip et
    Takibi bırak