Işık kirliliği önceden düşünülenden çok daha hızlı kötüleşiyor

Adanali

New member
Işık kirliliği, gece gökyüzünün her yıl ortalama olarak yaklaşık yüzde on daha parlak hale gelmesiyle, dünya çapında daha önce düşünülenden çok daha kötü. Bu, ABD araştırma merkezi NOIRLab tarafından görevlendirilen bir Alman araştırma grubu tarafından keşfedildi.


Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nden (GFZ) Christopher Kyba liderliğindeki ekip, amatör astronomları kullandı. “Globe at Night” web uygulamasında, bozulmamış veya daha fazla ışık kirliliğine sahip bir gece gökyüzünün hangi temsilinin kendi konumlarında gördüklerine en yakın olduğunu belirleyebildiler. Yaklaşık 20.000 konum için yaklaşık 50.000 değer değerlendirildi.

Yıldızlı gökyüzü yerine “gökyüzü parlıyor”


Sonuç, uydu ölçümlerine dayalı analizlerin ışık kirliliği boyutunu açıkça hafife aldığını gösterdi. Ekip, araştırma dergisi Science’ta, dünya yüzeyinin büyük bir bölümünde, gece karanlıktan sonra, gökyüzünün artık yıldız ışığını ve ay ışığını değil, yapay ışık kaynaklarından gelen bir parıltıyı gösterdiğini açıklıyor. Bu ışıltı 20. yüzyılda katlanarak arttı ve gece gökyüzü uzun zamandır yaşam çağlarında ve sonraki uygarlıklarda olduğundan tamamen farklı görünüyordu.

Kyba, “Geceleri 250 yıldız görebileceğiniz bir yerde doğan bir çocuk, 18 yıl sonra ancak 100 yıldız görebilir” diye açıklıyor. Artan ışık kirliliği, şimdiden dünya nüfusunun %30’unu ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %80’ini Samanyolu’nun görünürlüğünden mahrum etti. Kuzey Amerika’da artış özellikle güçlü, yüzde 10’un üzerinde, Avrupa’da zaten çok parlak, yıllık yüzde 6,5’lik bir artış belirlendi.

Verilerin toplandığı ve diğer analizlere önemli bir katkı olarak kabul edilen “Gece Küre” projesine yine de katılabilirsiniz.


Şimdiye kadar, ışık kirliliğinin küresel boyutu esas olarak uydularla ölçülmüştür, ancak bunun da sınırları vardır. Yörüngede tüm dünyayı görebilen ve 500 nanometrenin altındaki dalga boylarını algılayabilen hiçbir alet yoktur. Bununla birlikte, atmosferde yüksek oranda dağıldıkları için ışık kirliliğine orantısız bir şekilde katkıda bulunan tam da bu mavi ve yeşilimsi mavi ışıktır. Bu ışık, giderek daha popüler hale gelen beyaz LED’lerden geliyor. Ayrıca uzaydan yatay olarak yayılan ışık da çok iyi ölçülemez. Bu, örneğin ışıklı tabelalardan ve pencerelerden gelir ve aynı zamanda yerdeki ışık kirliliğinin büyük bir bölümünü oluşturur.


Sağlık ve kültür için olumsuz sonuçlar


Işık kirliliği, yalnızca astronomi ve yıldız gözlemi için değil, uzun zamandır büyüyen bir sorun olarak kabul edilmektedir. NOIRLab, yapay olarak aydınlatılan gece gökyüzünün insan sağlığını ve vahşi yaşamı olumsuz etkilediğini, çünkü yaşamın altında evrimleştiği güneş ışığından yıldız ışığına doğal geçişi bozduğunu açıklıyor. Ayrıca, yıldızlı gökyüzünün kaybı aynı zamanda kültürel mirasın acı verici bir kaybı anlamına da gelir: Nispeten yakın zamana kadar, insanlık, mitlerden binalara tüm kültürlere yansıyan etkileyici bir gece gökyüzü manzarasına sahipti.

ayrıca oku

Daha fazla gösterdaha az göster
Çalışmayı Dpa’ya sunarken Kyba, Almanya’da aydınlatmanın ele alınma şeklini övdü: “Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Almanya’nın aydınlatması çok muhafazakar, sorun değil.” Gökyüzünün karanlık olduğu ve yıldızların hala güzel göründüğü bölgeler arasında Eifel, Rügen ve Mecklenburg Göller Bölgesi yer almaktadır. Ancak, sorun hakkında daha fazla farkındalık, daha az aydınlatma ve tek tip düzenlemelere ihtiyaç vardır. Yıldız Dostları Derneği’nden Andreas Hänel, aksi takdirde gelecekte yıldızları görmek için çok uzaklara seyahat etmeniz gereken çok az yer olacağı konusunda uyarıyor.


(mho)Haberin Sonu
 
Üst