“İnşallah Muslera düzeyine gelebilirim”

bencede

New member
Yukatel Kayserispor’un genç kalecisi Bilal Bayazit, Spor Toto Muhteşem Lig’deki yeterli performanslarının teknik yönetici Çağdaş Atan yardımıyla olduğunu söylemiş oldu.
2022 FIFA Dünya Kupası niçiniyle lige verilen ortada Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Bölgesi’nde kampa giren sarı-kırmızılı takımın 23 yaşındaki file bekçisi, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Sezon başında transfer tahtası kapalı olduğu için kadroya destek yapamayan Kayserispor, Çağdaş Atan idaresinde Üstün Lig’de 14 maçta 7 galibiyet, 2 birliktelik ve 5 mağlubiyet yaşadı. Sarı-kırmızılı ekip, Dünya Kupası ortasına 23 puanla 6. sırada girdi.
Bu dönem 14 maçın tamamında nazaranv alan Bilal Bayazit, 5 karşılaşmada kalesini gole kapattı. Toplamda kalesinde 15 gol nazarann genç file bekçisi, yediği gol bakımından yaklaşık 1 gol ortalamasıyla çaba etti.
Ligin en epeyce kurtarış yapan kalecisi pozisyonundaki Bilal, “Allah’ıma hayli şükür kendi performansım yeterli gidiyor. Lakin elimizde çabucak hemen bir şey yok. Önümüzde daha 22 maç var. İnşallah bu performansı devam ettirebilirim, grup da bu biçimde sarfiyat ve dönem sonunda hepimiz keyifli oluruz.” dedi.
Dünya Kupası içinde uygun çalıştıklarını aktaran sarı-kırmızılı kaleci, “Alışık olmadığımız bir vakitte kampa geldik. Düzgün çalışıyoruz, hocamızın isteklerini yapıyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz.” diye konuştu.
Bilal Bayazit, transfer yapamamalarına karşın düzgün performanslarında Çağdaş Atan’ın tesirini şu biçimde anlattı:
“Takım olarak bu performansı sergileyeceğimizi kimse bizden beklemiyordu. bu biçimde durumlarda ben daha fazla motive oluyorum. Şu anda bulunduğumuz pozisyonda Çağdaş hocamızın epeyce büyük hissesi var. Bizi birleştirdi, motive etti ve geliştirdi.
Hocamız, ‘Krizler fırsat yaratabilir.’ demişti. Birçok oyuncu bu krizi fırsat haline çevirdi. Kadro olarak birbirimize epeyce güveniyoruz. Bence bizim için dezavantaj olmadığını düşünüyorum. Birbirimizi tanıyoruz. Ekip uzun mühlet bir arada olduğunda birbirini daha düzgün tanıyor. Bence dezavantajı avantaja çevirdik.”
Kayserispor’un dönemi birinci 10 ortasında bitirmesini istediklerini vurgulayan Bilal, “Çağdaş hoca yardımıyla buraya kadar geldik. İnşallah bu performansı devam ettirebiliriz. Bunu başaracağımıza da inanıyorum. Bu sıralarda kalmak istiyoruz. Bence birinci 10’da olursak bizim için hoş bir dönem geçmiş sayabiliriz.” sözlerini kullandı.
“Muslera’nın kaleciliğini fazlaca beğeniyorum”
Bilal Bayazit, Türkiye’de kalecilerden Galatasaray’ın kaptanı Fernando Muslera’yı örnek aldığını söylemiş oldu.
Geride oyun kurmada kendisine büyük iş düştüğünü aktaran Bilal, “Çağdaş hocanın oyunu bana epey uygun. Kaleci olarak ön plana çıkıyorum. Ayak olarak Marc-Andre ter Stegen ve Ederson’a bakarım. Evvelce daima Casillas’ı takip ederdim. Türkiye’de de Muslera. Muslera’nın ayakları benim kadar güzel. Doğal ki latife yapıyorum fakat Muslera’nın kaleciliğini epey beğeniyorum. hiç bir vakit sorumluluk almaktan kaçmayan önder bir kaleci. İnşallah ben de onun düzeyine gelebilirim.” diye konuştu.
Bilal, Muhteşem Lig’de kendisini en zorlayan forvetlerle ilgili, “Bu dönem beni Trabzonspor’un forveti Maxi Gomez ve Galatasaraylı Icardi hayli zorladı. Icardi daima koşu yapan, epeyce dikkatli bir oyuncu. Onun karşısında hayli zorlanmıştım.” değerlendirmesinde bulundu.
“İnşallah bir gün A Ulusal Ekip bana da nasip olur”
Kayserispor’un başarılı file bekçisi, amacının A Ulusal Ekip olduğunu söylemiş oldu.
Alt yaş kategorilerinde Hollanda forması giyen Bilal, Türk Ulusal Kadrosu ile ilgili, “Benim de hedeflerim var. İnşallah bir gün A Ulusal Grup bana da nasip olur. Türk kalecilerin üst seviye rekabet ortasında olması epey hoş bir şey. bu biçimdece performans artıyor. Uğurcan Çakır, Altay Bayındır, Doğan Alemdar üzere kalecilerimiz var. Rekabet beni daha epey motive ediyor. İnşallah ulusal gruba gitmek bana da nasip olur, bir gün baht bulurum.” açıklamasını yaptı.
Şampiyonluğa oynayan ekiplerin kalesini korumak istediğini aktaran sarı-kırmızılı kaleci, “Hedefim daima doruğa oynayan gruplarda forma giymek. Şampiyon gruplarda oynamak istiyorum. Fakat şu an Kayseri’de fazlaca memnunum. Memleketimin kadrosu. Bir sene daha mukavelem var. Kayserispor ve benim için hangisi güzeliyle o olsun.” tabirlerini kullandı.
“yaşamımda birinci kere babamı ağlarken gördüm”
Kariyerine Hollanda’da başlayan Bilal Bayazit, maddi olarak sıkıntı bir çocukluk geçirdiğini belirterek, babasının kendisiyle gurur duyduğu için ağladığını söylemiş oldu.
Ailesinin kendisiyle gurur duyduğunu anlatan 23 yaşındaki kaleci, “Hollanda’da Amsterdam’ın merkezinde doğup büyüdüm. Annem, babam, ağabeyim, ablam ve yeğenlerim var. Aile olarak birbirimize epey tutkunuz, epeyce yakınız. Birimizin acısı ötekinin de acısı oluyor. Birimiz güldüğünde herkes gülüyor. Geçen sene ligdeki Galatasaray maçına annem ve babam gelmişti. Maçtan daha sonra birlikte kahvaltıya gittik. hayatımda birinci defa babamı ağlarken gördüm. niye ağladığını sorduğumda, ‘Seninle epey gurur duyuyorum.’ dedi. Bizim aile bu biçimde. Allah’ıma epeyce şükür ailemin başımın üzerinde yeri var. Şimdiye kadar bana fazlaca dayanak oldular. Hala da dayanağa devam ediyorlar. Allah onları başımdan eksik etmesin.” formunda konuştu.
Bilal, çocukluğu ve futbola başlama öyküsünü ise şöyleki anlattı:
“Çocukken babamın maddi durumu yoktu ve beni futbol okuluna yazdıramadı. Ben de sokakta futbol oynuyordum. Ağabeyim futbol okuluna giderdi ben de babamın para biriktirmesini sabırlar beklerdim. Sokakta ağabeyim beni çalıştırırdı. daha sonra futbola yazıldım. Annem üstüm kirlenmesin diye kaleci olmamı istemedi. Birinci vakit içinder annemi kırmadım fakat her vakit kaleci olmak isterdim. Birkaç ay daha sonra sıkıldım ve kaleye geçmek istedim. Bir gün kalecimiz sakatlanmıştı. Benim için de fırsat doğdu. Anneme söylemeden kaleye geçtim. Birkaç hafta yalnızca ağabeyimin haberi vardı. Kıyafetlerim kirlenmeye başlayınca annem kaleci olduğumu anladı ve kulağımı çekti. Fakat tekrar anneme palavra söylemedim.”