Hamamcıoğlu: “Dursun Özbek ve Ünal Aysal bizi destekliyor”

bencede

New member
Galatasaray Kulübü Lider Adayı Eşref Hamamcıoğlu, eski liderlerden Ünal Aysal ve Dursun Özbek’in kendisini desteklediğini söylemiş oldu.
Kulübün 30 Nisan’da gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel şurasında Metin Öztürk ile yarışacak eski Divan Heyeti Lideri Eşref Hamamcıoğlu, açıklamalarda bulundu.
Galatasaray’ın en büyük zenginliğinin fikir ayrılıkları olduğunu belirten Hamamcıoğlu, “Fikir ayrılıklarını tıpkı potada eritebilirseniz faydalanabilirsiniz. Burak Elmas’ın listesinde çalışan arkadaşlar var, bizimle devam edecekler. Bu ne kadar hoş bir şey. Eski liderlerimizden Sayın Ünal Aysal, Sayın Dursun Özbek bizi destekliyorlar. niye? Galatasaray’ı birleştirme gereksinimi duyuyorlar. Seçimi kazandıktan daha sonra beyaz bir sayfa açacağız.” diye konuştu.
Hamamcıoğlu, Galatasaray’ın tarihinde birinci sefer güç duruma düşmediğini belirterek, kulüpte dirayetli, yavuz ve gerçekçi kararlar alacak idareye gereksinim olduğunu kaydetti.
Yöneticiliğin bir motivasyon ve sorumluluk işi olduğunu vurgulayan Hamamcıoğlu, “Her inişin bir çıkışı vardır. Benim üzere 40 yılı aşkın bir müddetdir topluluğun ortasında olan, hem taraftar hem çeşitli kademelerde yöneticilik yapmış birinin sorumluluktan kaçmaması lazım. Ben de bu sorumluluğu arkadaşlarımla birlikte alma zaruriliği hissettim. bir daha kulüp başkanlığına aday oldum. Galatasaray külfetli günler geçiriyor ama bunların hiç birisi çözülemez değil. Maksadımız bir anda borçları ödemek, bir anda şampiyonluklar getirmek, bir anda iç barışı sağlamak değil. En büyük amacımız bir daha Galatasaray’ı yönetilebilir duruma getirmek.” sözlerini kullandı.

“Kasa kolaylığı şeker tesiri yapıyor”

Hamamcıoğlu, Galatasaray’ın mali durumunun fazlaca dillendirildiğini lakin Türkiye’deki bütün spor kulüplerinin en az Galatasaray kadar sıkıntılı bir tabloya sahip olduğunu lisana getirdi.
Sarı-kırmızılı kulübün mali durumunun iç açıcı olmadığını savunan Hamamcıoğlu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:
“Artık buna bir dur demek lazım. Faaliyetlerden elde ettiğinizin haricinde bir para karışmaya başladığı vakit maalesef çöküşe niye oluyor. Moda tabiriyle ‘kasa kolaylığı’ diye tabir edilen parayı enjekte etmeye başladığınız vakit şeker tesiri yapıyor. Başta fazlaca tatlı geliyor daha sonra o şeker tahrip etmeye başlıyor. Galatasaray da bunu yaşıyor. Galatasaray’ı küçülterek büyütemezsiniz. Ancak büyütmeyi sürdürülebilir kılmanız için akılcı kaynaklardan yaralanmanız lazım. Bunun da yolu kendi kaynaklarından yararlanmak. 1-2 günde olacak bir iş değil. Mali bağımsızlık için kendi kaynaklarını ortaya çıkarmak lazım.”
Burak Elmas idaresinin, adaylara ve takımlarına mali durumla ilgili brifing verdiğini paylaşan Hamamcıoğlu, lakin tek öğrenemedikleri şeyin nakit akış tablosu olduğunu tabir etti.
UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kriterlerinin yanı sıra Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan kontrattan kaynaklanan mecburiyetlerin bulunduğunu söyleyen Hamamcıoğlu, “Bunlar olduğu sürece kimsenin popülist yaklaşması mümkün değil. Benim ve arkadaşlarımın uzun yıllardır iş dünyasında bulunmasından, prestij ve temaslarımızın kalitesinden dolayı bizim ardımızda epey kuvvetli kümeler var. Bu epey kuvvetli kümeler bütün şubelerimize takviye olacak imkanlara sahip.” diye konuştu.
“Sportif yöneticimiz Cenk Ergün olacak”
Eşref Hamamcıoğlu, Galatasaray’ın kıymetli bir dönemeçte olduğunu lisana getirerek, “Öncelikler ve ortasında bulunduğumuz durumun ciddiyeti, bu seçimleri, ‘Teknik yönetici kim olacak, diziliş nasıl olacak?’ düzebir daha indirgememesi lazım. Futbol, amiral gemisi. Futbol şubemiz bu dönem başarısız bir dönem geçirdi. Muvaffakiyetin olduğu yerde başarısızlık da oluyor. Sportif yöneticimiz daha evvel muvaffakiyetler kazanmış Cenk Ergün olacak. Onun şemsiyesi altında başarılı olanlar devam edecek. Başarılı olan, Galatasaray’ın DNA’sına uygun çalışan herkesle kucaklaşmaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.
Futbolda bir daha bir yapılanma olacağını aktaran Hamamcıoğlu, “Yeni çıkmakta olan Spor Yasası, TFF’nin harcama kısıtlamaları, Bankalar Birliği ile imzalanmış olan mukavele aslına bakarsanız size bir çerçeve çiziyor. Bunun haricinde bir şey yapmanız mümkün değil. Galatasaray her vakit tüm branşlarda kendi imkanlarını en uygun biçimde kullanarak bir daha yarışmacı olmaya devam edecektir. Tüm dünyada olduğu üzere Galatasaray’da da futbol şubesinin bir maliyet merkezi olmaktan çok bir gelir merkezi haline dönüşmesi koşul. Bunun temellerini atmak için geliyoruz.” formunda görüş belirtti.
Hamamcıoğlu, teknik yönetici Domenec Torrent’in başarılı biçimde dönem sonunu getirmesinin ve galibiyetlere verilen primden azamî seviyede yaralanmasının değerine dikkat çekti.
Sarı-kırmızılı kulübün lider adayı Hamamcıoğlu, Fatih Terim’in gönderiliş biçimi ve vakit içindemasını yanlış bulduğunu da söz etti.
“İlişkilerin düzelmesi konusunda top federasyonda”
Eşref Hamamcıoğlu, son vakit içinderda TFF ile yalnızca Galatasaray’ın değil başka kulüplerin de münasebetlerinin sağlıklı olmadığını savunarak, “Galatasaray bu mevzuda en muzdarip olanlardan biri. Galatasaray ile alakaların düzelmesi konusunda top federasyonda. TFF seçimleri 16 Haziran’da olacak. Şayet seçimi kazanırsak TFF seçimlerine katılacak delegeleri Galatasaray’ı dirayetli, kararlı, yürekli, şuurlu biçimde temsil edecek bireylerden seçeceğiz.” tabirlerini kullandı.
Hamamcıoğlu, seçilmesi halinde başka kulüplerle nasıl bir münasebet kuracağıyla ilgili soruya, “Kurumlar önderlerinin karakterini yansıtırlar. Ben ve arkadaşlarımın son derece önemli, dirayetli ve herkesle barışık karakterleri var. Benim küs olduğum kimse yok lakin değerlerimizden de hiç bir vakit ödün vermeyiz. Arbede etmeyiz, uğraş ederiz. İdare konseyime bakarsanız hepsi alanında başarılı olmuş, egolarını dışarıda bırakmış beşerler. Biz bu biçimde olduktan daha sonra başka kulüpler de bize ahenk sağlar diye düşünüyorum. Türk sporu tüm dünyada geri gitti. Her şeydilk evvel bunu ayağa kaldırmanın yollarını aramalıyız.” karşılığını verdi.

“Galatasaray’ın kurtuluşu Florya-Kemerburgaz ikilisinde”

Eşref Hamamcıoğlu, gayrimenkul ve emlak geliştirme konusundaki gruplarını güçlendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Mevcut idarenin atamış olduğu isimlerden bizimle devam edecekler var. İdaremizde bu işle ilgili çalışacak arkadaşlarımız olduğu üzere dışardan da çalışma gruplarımız var. Eski liderlerin yaptığı her şeyden faydalanacağız. Mali bağımsızlık için gayrimenkul projelerini ayağa kaldırmak kaide. Seçildikten daha sonra birinci yapacağımız iş Florya konusunu gündeme almak. Florya’ya bağlı olarak Kemerburgaz. Riva’yı oyunun içine sokmak lazım ancak Galatasaray’ın kurtuluşu Florya-Kemerburgaz ikilisinde. Mecidiyeköy’deki otel maalesef atıl durumda. Burak Elmas ve idaresi de epeyce uğraştı. İyi bir kısmet bulursak, genel heyetin da onayını alarak Mecidiyeköy’deki binayı elden çıkarmak projeler içinde olabilir. Kemerburgaz’a süreksiz de olsa idman alanlarını kurmak lazım zira Florya’da epey sıkıştık.”
Genel şuraya iştirak daveti
olağanüstü seçimli genel konseyin tarihini eleştiren Hamamcıoğlu, “Alınan tarih tam bayram arifesinde, insanların tatil planlarını tahminen de epeyce evvelde yaptıkları bir tarih. Ancak artık Galatasaray’da sorumluluk alma vakti. Ben ve arkadaşlarım sorumluluğu alıyoruz, bütün delegelerin de sorumluluğu var. Sandığa gelmelerini, vicdanlarına göre oy kullanmalarını rica ediyorum.” diye konuştu.
Popülist telaffuzların Galatasaray’a hayli ziyan verdiğini belirten Hamamcıoğlu, “Gerçekçi olmak lazım. Ayaklarımız yere bassın. Şampiyon olma dileği hepimizde var. Şu anda geldiğimiz yer, topluluğun ortasındaki kırgınlıklar, mali ve idari yetersizlikler fazlaca daha kıymetli. Biz arkadaşlarımızla birlikte temelin üzerine bir taş daha koymaya geldik. Takımım epey güçlü.” görüşlerini paylaştı.