Gamaleya Araştırma Merkezi: Sputnik M koronavirüs aşısının rastgele bir yan tesiri tespit edilmedi

ahmetbeyler

New member
Koronavirüsle uğraş kapsamında 12-17 yaş kümesindeki çocukların bir daha aşılanması şemasının biraz daha incelenmeye gereksinimi olduğunu belirten Gintsburg, büyük olasılıkla yetişkinlerde olduğu biçimiyle uygulanacağına vurgu yaparak, “Bunu incelemek gerekecek, artık aşılanmaları ve daha sonra ne sıklıkta bir daha aşılanacaklarına bakılması gerekiyor. Görünüşe nazaran, yetişkinlerde olduğundan pek farklı olmayacak” diye konuştu.


‘Nazal aşı, öbür aşılara yönelik muhtaçlığı kaldırmayacak, enfeksiyona karşı korunmada ek bir bariyer olacak’


Gintsburg nazal sprey aşının öteki aşılara olan muhtaçlığı ortadan kaldırmayacağını, enfeksiyona karşı korunmada ek bir bariyer olacağını kaydederek, “Şu ana kadar burun aşısında hiç bir yan tesir görmedik. Aktifliğinin test edilmesi gerekecek” dedi.


“Nazal aşının alerjisi olanlar için tehlikeli olup olmayacağı” sorusunu Gintsburg, “Diğer tüm ilaçlarda olduğu üzere, yalnızca hastalığın şiddetli evresinde alınmamalı. Şayet bu biçimde bir durum yoksa, rahatlıkla kullanılabilir” biçiminde yanıtladı.


Daha evvel, Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Lider Yardımcısı Denis Logunov, 12-17 yaş kümesindeki çocuklarda uygulanmak üzere geliştirilen Sputnik M koronavirüs aşısının tescil edildiğini duyurmuştu.


Rusya Sıhhat Bakanlığı, Ekim ayında Gamaleya Araştırma Merkezi’ne burun spreyi halindeki koronavirüs aşısının klinik denemelerinin ikinci basamağını yürütme müsaadesi vermişti.


Rusya’da 70 milyon Sputnik V ile 15 milyon Sputnik Light aşısının dolanıma sokuldu


Gintsburg ayrıyeten, Rusya’da şu ana kadar 70 milyon Sputnik V ile 15 milyon Sputnik Light aşısının sirkülasyona sokulduğunu tabir etti.


Gintsburg, “Rusya’da 70 milyon Sputnik V ile 15 milyon Sputnik Light aşısı deverana sokuldu” dedi.


Rusya’da son 24 saat ortasında 33 bin 796 yeni koronavirüs hadisesi tespit edildi


Koronavirüsle Uğraş Merkezi’nden yapılan açıklamada, Rusya genelinde son 24 saatte 33 bin 796 yeni Kovid-19 olayının tespit edildiği, bunun bundan evvelki güne nazaran (33 bin 996) yüzde 0.59 daha düşük olduğu açıklandı. Ülkede toplam olay sayısı 9 milyon 468 bin 189’a ulaştı.


Son 24 saat ortasında bin 238 kişinin Kovid-19’dan dolayı hayatını kaybettiği, bu biçimdece pandeminin başlangıcından bu yana toplam can kaybının 269 bin 57’ye ulaştığı kaydedildi.


Gün ortasında 38 bin 450 hasta taburcu edilirken, güzelleşen toplam hasta sayısı 8 milyon 128 bin 144 oldu.


Başşehir Moskova (3 bin 349) en yüksek hadisenin görüldüğü bölge olurken, St. Petersburg (bin 538) ikinci, Moskova Bölgesi (bin 483) üçüncü sırada yer aldı.
 
Üst