Galatasaray orta alanı ve Torrent

bencede

New member
Son yılların en enteresan dönemini yaşadığımız bir gerçek. Trabzonspor’un haftalar süren dorukta yalnızlığı, üç büyük İstanbul kulübünün yarıştan fazlaca erken düşmesi ve teknik yöneticilerine vedaları. Lakin bu yazının konusu içlerinden birinin, Galatasaray’ın, yeni teknik yöneticisi Domenec Torrent ile üst üste aldığı üç yenilgi ve tahminen de tarihinde birinci kez düşme potasına bu kadar yaklaşmış olması. bu biçimde vakit içinderda kulüplerin gerçek sahibi olan taraftarlar, bu makûs gidişata bir sorumlu arar. Futbolcular? Teknik yönetici? İdare? Ne yazık ki şu anda sarı-kırmızılı toplulukta tek bir sorumlu bulmak hayli sıkıntı. Gelin sineması Pazar günü oynanan Trabzonspor maçından geriye saralım.
Elimizde bir teknik yönetici var, mesleğinin tuğlası Pep Guardiola’nın yardımcılığı olan. Hatta alt yapılardan itibaren birlikte çalışmışlar. Yani futbolsever her insanın bildiği “Tiki Taka” oyunun ortak mucidi. Bir de yeni bir teknik yönetici arayışında olan yeni bir idare var. Torrent’e gidiyorlar. Eminim hakkında tüm araştırma yapılmıştır. Kendisinin Flamengo’da uzun topla oynamak yerine kaleciden başlayan ön liberoya uzanan pasların, ön liberodan kanatlara ulaşan topun mümkün olduğunca paslaşarak, rakip ceza alanına ulaşmayı hedefleyen bir oyun prensibi olduğunu duymuşlardır. Keza New York City’de de birebir biçimde ön liberonun Torrent oyununun kalbi olduğu, topa hakim olup pas yapıp topu kaybettiğinde ise geri kazanma müddetinin beş-altı saniyeyi geçmediği bir oyun tarzını ekibe oynatmaya çalıştığını da görmüşlerdir. Teknik yönetici Torrent ise kulüple anlaştıktan daha sonra Galatasaray’ın maç kasetlerini izlediğini ve takımıyla bir arada gerekli tüm tahlilleri yaptıklarını daha İstanbul’a gelir gelmez söylemiş oldu.
Artık sineması yakın vakte, aslanın konutunda oynadığı Trabzonspor maçına getirelim. Birinci yarı pek tempolu, baskılı ve oyunun kararı olarak skoru da almış bir biçimde soyunma odasına giren Galatasaray, bu dönem daha pek fazlaca maçta olduğu üzere ikinci yarı skoru tutamayıp mağlup oldu. Sarı-kırmızılıların, ligin 23. haftası itibariyle öne geçip skoru tutamayıp kaybettiği puan 21. Kişisel yanılgılardan kaynaklı yediği goller yüzünden kaleci Fatih’e, Taylan’a, Marcao’ya kızanlar var. Ben prensip olarak atletin yanında olmayı tercih ediyorum. En sıkıntı işi yapan onlar ve her vakit şartsız takviyeye de gereksinimi olan onlar diye düşünüyorum. bu biçimde düşünmeyenler de kendince haklı olabilir. Ancak bu biçimde şunu sormak isterim. Meskene geldiniz karnınız aç. Buzdolabını açtınız, ne pişirebilirim diye. Ya konutunuzdaki materyallerle bir yemek pişirirsiniz, ya da markete gidip pişirmek istediğiniz yemeğe uygun gereçleri alırsınız değil mi? bu biçimde son bir soru daha sormak isterim size.
Sizce Galatasaray’ın mevcut takımı kaleciden başlayan savunmadan ön liberoyla uzanan paslarla oyun kurmaya uygun bir takım mu?
Şayet bu biçimde biz niye topu alan Taylan’ın dönmek yerine her seferinde Marcao’ya geri oynadığını görüyoruz? 35 yaşındaki, yaşça deneyimli Fatih Öztürk, Viviano yahut Marafona üzere güya bir liberoymuşçasına topu oyuna sokabilir mi? Galatasaray orta alanında şu an, bir oyuncu sıkıştığında ona inançlı bir pas istasyonu olup topun kadroda kalmasını sağlayacak oyuncu kim? Mevcut takım üzerinden soruları çeşitlendirebiliriz lakin isterseniz hazır transfer sezonundayken gelin, soru havuzumuzu genişletelim ve bir soru da potansiyel transfer ismi için soralım. Çok konuşulan, heyecanla beklenen, kaygılara derman olacak Gedson Fernandes sizce bu sistemde ön libero yani 6 numara oynasın diye mi transfer ediliyor? Evet diyenlere geçen dönemin ikinci yarısı İzmir’de oynanan Göztepe maçını hatırlatmak isterim. Galatasaray’ın deplasmanda 3-1 kazandığı maçın, performansıyla öne çıkan isimlerinden biri olan Gedson Fernandes 8,5 numarada muazzam işler yapmıştı. Yazı bu kadar.
 
Üst