Galatasara Divan Konseyi’nden seçim tavsiyesi

bencede

New member
Galatasaray Kulübünün olağanüstü divan heyeti toplantısı bitmiş oldu.
Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirilen görüşmede açıklamada bulunan Divan Konseyi Lideri Aykutalp Derkan, bugün yapılması gereken olağanüstü seçimli genel şuranın mahkeme tarafınca iptal edilmesiyle ilgili dün Nef Stadı’nda bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Toplantıya lider Burak Elmas, yönetici Polat Kalafatoğlu, lider adayları Metin Öztürk ve Eşref Hamamcıoğlu, son mali genel şura divan lideri Metin Sinan Aslan ve kimi hukukçuların katıldığını lisana getiren Derkan, “görüşmede 21-28 Mayıs’ta yapılmak üzere bir seçim tarihi üzerinde mutabakat sağlandı.” dedi.
Lider Burak Elmas’ın dün akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısını ıstırapla izlediğini aktaran Derkan, “Toplantıyı tansiyonum çıkmış olarak, keder ve şaşkınlıkla izledim. O görüşmeden daha sonra ‘Herbiçimde benim istifa etmem lazım.’ dedim. Vicdanım epeyce rahat. Divan başkanlığı olarak bu süreci başından beri Sayın Liderler, onların kıdemli hukukçuları, son genel konseyi yöneten Sayın Metin Sinan Aslan ve onun lider vekilleri, Galatasaray’ın profesyonel hukuk departmanı ile bir uyum ortasında ve neredeyse 24 saat uyum ortasında yürütmeye çalıştık. Çıkan sonuç boş sandıklar. Bu takıma teşekkür etmek istiyorum. İnsanüstü bir uğraş sarf ettiler.” sözlerini kullandı.
Bu süreçte Galatasaray’ın insan kaynağını ve gücünü gördüğünü aktaran Aykutalp Derkan, “Galatasaray ağır taştır. Kimse Galatasaraylıların total zekası ile alay etmesin, bunu hafifçee almasın. Bunu hafifçee alanlar tarihin çöplüğüne gömüleceklerdir.” diye konuştu.
Derkan’ın bu konuşması, divan ve kulüp üyeleri tarafınca uzun müddet alkışlandı.
Seçim tavsiyesi sonucu alındı
Divan heyeti toplantısında, idare şurasına seçime gitmesi istikametinde tavsiye sonucu alındı.
Üyelerden Hayri Kozak’ın divan heyetinin seçim tavsiyesi alması konusunda teklifte bulundu.
Bunun üzere bu biçimde bir karar alabilmek için kâfi çoğunluğun bulunmadığını belirten Derkan, “Alacağımız tavsiye sonucunın hiç bir bağlayıcılığı yok lakin şeklen bir oylama yapıp, buradan kuvvetli bir biçimde bu tavsiyenin çıkıp çıkmadığını görmek istiyorum.” diye konuştu.
Derkan, daha sonrasında idare şurasına mayıs ayında olağanüstü seçimli genel şura düzenlemesi için tavsiyesi verilmesi emeliyle oylamaya gitti.
Yaklaşık 300 divan konseyi üyesinin katıldığı oylamada, oy birliği ile kulübün olağanüstü seçimli genel şuraya gitmesi tavsiyesi sonucu çıktı.
İkinci lider Bengiserp’ten ileti
Galatasaray Kulübü İkinci Lideri Ali Polat Bengiserp, mayıs ayında seçim yapılması için rastgele bir pürüz yahut aksi irade olmadığını söylemiş oldu.
Bengiserp, divan heyeti lideri Derkan’a gönderdiği bildiride, “Herkes kadar idare heyetimiz da bugün yapılması engellenen seçimden son derece rahatsızdır. Konuşmalardan anladığım kadarıyla dün Burak Elmas’ın yapılacak dediği 21-28 Mayıs seçimleri net algılanmamış. Bu tarihte yeni yapılacak seçimle ilgili bir kaygı bulunmamaktadır. Bu doğrultuda Burak lider sabahtan itibaren önümüzdeki 1 ay ortasında yapılması gerekenler hakkında görüşmeler yürütmektedir. Ben de bu akşam saat 16.00’da idare şurası toplantısı yapılması için çalışmaktayım. Seçimin mayıs ayı ortasında yapılması konusunda hiç bir pürüz yahut aksi irade bulunmamaktadır.” tabirlerini kullandı.
Bengiserp’in bildirisini okuyan Aykutalp Derkan, “Anladığım kadarıyla bizim buradan verdiğimiz kuvvetli ileti yerine ulaşmıştır. Bunu olumlu olarak kıymetlendirmek istiyorum.” formunda konuştu.
görüşmede kelam alan biroldukca divan konseyi üyesi, lider Burak Elmas ve idare heyetine seçim sonucu almamasından dolayı sert tenkitler yöneltti. Yaklaşık 3 saat süren toplantıya divan ve kulüp üyesi olarak 500’ü aşkın iştirak sağlandı.