Çinli sunucu Biden’ın alt metnini okudu: Rusya’ya karşı bana dayanak ol ki daha sonra seni halledeyim

ahmetbeyler

New member
Rusya’nın Donbass askeri operasyonunu başlatmasından beri ABD idaresi ve ana akım medyasının Rusya ile bağları üzerinden Çin’e yönelik baskıyı artırmasına Pekin’den yansılar geliyor. Çin’in 24 saat İngilizce yayın yapan haber TV kanalı CGTN’de fikir tartışma programı The Point’i sunan Liu Xin, ABD Lideri Joe Biden’ın Çin Devlet Lideri Şi Jinping’le telefon görüşmesiyle ilgili Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın ardındaki mantığa dair bir tweet attı.

U.S. President Joe Biden warned Chinese leader Xi Jinping of 'consequences' if Beijing gave material support to Russia's invasion of Ukraine, the White House said, after a nearly two-hour video call between Biden and Xi https://t.co/XvtabK42i2 pic.twitter.com/1TOU7m231k

— Reuters (@Reuters) March 19, 2022

‘Biden’ın Şi’ye Çin’in Rusya’ya maddi takviye sağlaması halinde bunun sonuçları olacağı uyarısı yaptığına’ dair Beyaz Saray açıklamasının akabinde, Liu “Senin dostunla savaşmam için bana yardım edebilir misin, bu biçimdece ben de daha sonra seninle savaşmaya odaklanabileyim” paylaşımını yaptı.

Can you help me fight your friend so that I can concentrate on fighting you later?

— CGTN LIU Xin 刘欣 (@LiuXininBeijing) March 19, 2022

Soğuk Savaşa Hayır (No Cold War) Tertip Komitesi üyesi de olan Chongyang Mali Araştırmalar Enstitüsü ve Renmin Üniversitesi uzmanı John Ross da durumun az ancak öz izahına dikkat çekti.

“Liu Xin tarafınca global durumun net bir biçimde anlaşılması” yorumunu gönderen Ross, “ABD, Çin’in Rusya’ya yönelik ABD yaptırımlarını vs. kabul etmesini istiyor ki, ABD Rusya’yı zayıflatabilsin ve daha sonra dönüp daha tecrit olmuş Çin’e saldırabilsin” diye ekledi.

Clear understanding of global situation by @LiuXininBeijing. US wants China to to accept US sanctions etc against Russia, so that US can weaken Russia, and then US will turn round & attack a more isolated China.

— John Ross (@JohnRoss43) March 19, 2022