Aliyev, Rusya Başbakan Yardımcısı Overçuk’la Rus şirketlerin Dağlık Karabağ’daki işlerini konuştu

ahmetbeyler

New member
İlham Aliyev, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan‘la cuma günü Soçi’de yapacağı üçlü görüşme öncesinde Overçuk’la Bakü’de durum değerlendirmesi yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Aliyev ve Overçuk, Rus şirketlerin Azerbaycan tarafınca özgürleştirilen Dağlık Karabağ ve Doğu Zangezur’daki faaliyetlerini, ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların artırılmasını istişare etti.

2021 yılında ikili ticaret hacminin yüzde 7 oranında arttığını belirten taraflar, ekonomik işbirliğinin gelişmesinden mutlu olduklarını vurguladı.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan başbakan yardımcıları başkanlığındaki üçlü kurulun faaliyetleri hakkında da görüş alışverişi yapan Aliyev ve Overçuk, Azerbaycan ile Ermenistan içindeki ulaşım çizgilerinin en kısa müddette açılmasının bölgede istikrarın ve ekonomik işbirliğinin artmasına katkı yapacağının altını çizdi.

Putin, Aliyev ve Paşinyan, Dağlık Karabağ’daki kriz bölgesinde ateşkes ve askeri aksiyonların durdurulmasına yönelik 9 Kasım 2020 tarihindeki ortak bildirinin birinci yılını doldurması vesilesiyle görüşecek.

Rusya’nın teşebbüsüyle düzenlenecek görüşme sırasında üç ülkenin önderinin 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihlerinde vardığı mutabakatların uygulanması ele alınacak. Ayrıyeten bölgede istikrarın güçlendirilmesi ve barışçıl hayatını tesis edilmesi istikametindeki adımlara değinilecek. Ticaret, iktisat ve ulaşım alanında irtibatların geliştirilmesi üzerinde durulacak.

Putin’in Aliyev ve Paşinyan’la farklı ayrı görüşmesi de planlanıyor.
 
Üst