AI Art Generators: Kadın Sanatçılar Tazminat Talep Ediyor | sıcak çevrimiçi

Adanali

New member
Üç sanatçının avukatları, her biri yapay zeka (AI) tabanlı sanat üreteçleri çalıştıran Stability AI, Midjourney ve sanatçı platformu DeviantArt’a karşı ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde dava açtı. Davayı yürüten hukuk firmaları tarafından Cumartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, şirketler, yapay sanat üreticilerini, yazarların onayını almadan veya tazminat ödemeden internette bulunan yaklaşık 5 milyar telif hakkıyla korunan görüntü üzerinde eğitmekle suçlanıyor.


Yapay zeka sanat üreteçlerini eğitmek için görüntüleri kullanarak sanatçıların ve “milyonlarca sanatçının” hakları ihlal ediliyor. Antitröst ve Toplu Dava Hukuk Bürosu Joseph Saveri, Hukuk Bürosu Matthew Butterick ve Meslektaşlarıyla Birlikte Telif Hakkı İhlali (Sahtecilikle İlgili olanlar dahil), Dijital Binyıl Yasası (DMCA) İhlalleri ve müşterilerinin Yayın İhlalleri hakkında Konuştu. Ayrıca, Kaliforniya’nın rekabet karşıtı yasalarının ihlal edilmesi mümkündür.

Ayrıca, sanatçıların dijital çalışmalarını sergileyebilecekleri ve satışa sunabilecekleri sanatçı portalı DeviantArt’ı hizmet şartlarına ilişkin sözleşmeyi ihlal etmekle suçluyorlar.

Telif hakkıyla korunan görsellerin kullanımı


Sanat üreteci AI’ler Stable Diffusion, Midjourney ve DreamUp, materyali internetten indirilen telif hakkıyla korunan görüntülerden oluşan LAION-5B veri seti ile eğitildi. Buna DeviantArt sanat platformundan görüntüler dahildir. Sanatçılar, görüntülerinin kullanıldığı konusunda bilgilendirilmedikleri ve kullanımlarına izin vermedikleri için şimdi tazminat talep ediyorlar. Çünkü davalı şirketlerden herhangi bir tazminat çıkmadı.


Hukuk bürolarına göre, üç sanatçının hak ihlallerine ek olarak, “çalınan eserler”, hamilerinin sanatıyla rekabet eden sanat eserleri yaratmak için kullanılıyor. Sonuçta bu, sanatçının mesleğini yok eder.


Sanatçı üçlüsünün avukatlarının aklında sadece müvekkilleri yok: “Bu dava, tüm sanatçıların ve diğer yaratıcıların mülkiyet haklarını korumak için verilen daha büyük bir savaşı temsil ediyor” diyor Savari. AI herkes için adil ve etik olmalıdır.

Binlerce sanatçının eserlerini izinsiz kullanan veya onlara ücret ödeyen şirketler kanunları çiğniyor. Prensip olarak, bu tür yapay sanat üreteçlerinin önlenmesi söz konusu değildir. Butterick, yapay zekanın insan kültürü ve yaratıcılığıyla bir arada var olabilmesi için yollar yaratılması gerektiğine dikkat çekiyor.


(eski)Haberin Sonu
 
Üst