ABD’de karar giyen Rus pilot Yaroşenko, Rusya’da tutuklu bulunan ABD vatandaşı Reed’le takas edildi

ahmetbeyler

New member
Bakanlık, “Uzun süren müzakere süreci kararında 27 Nisan 2022’de daha evvel Rusya’da karar giyen ABD vatandaşı Trevor Reed, 2010’da ABD mahkemesi tarafınca 20 yıl mahpusa mahkum edilen Rusya vatandaşı Konstantin Yaroşenko’yla takas edildi” tabirlerini kullandı.

Reed, 2019 yılında Moskova’da polise saldırdığı sebebi öne sürülerek geçen yıl mahkeme tarafınca 9 yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Yaroşenko, Liberya’da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları niçiniyle 2010’da gözaltına alınmıştı. Pilot, 2011’de ABD’de çıkarıldığı mahkeme tarafınca ülkeye 100 milyon doların üzerinde bir kıymette kokain sokmaktan 20 yıl mahpusa mahkum edilmişti.

‘Yaroşenko’nun takası Türkiye’de gerçekleştirildi’

Yaroşenko’nun eşi, Rus pilotun takasının Türkiye’de gerçekleştirildiğini ve şu anda Moskova’ya hakikat uçtuğunu belirtti.

Sputnik’e konuşan Viktoriya Yaroşenko, “Takas, Türkiye’de yapıldı. İki saat Rusya’da olacak. Moskova’ya gelecek. çabucak hemen hangi havalimanına gittiğini dahi bilmiyorum. Beni aradılar ve hazırlanmak için bir buçuk saatim olduğunu söylemiş olduler” dedi.

Reed, Vnukovo Havalimanı’ndan ABD’ye uçtu

Rossiya 24 televizyonu da, Reed’in Moskova’daki Vnukovo Havalimanı’ndan ABD’ye gönderildiği anların manzaralarını yayınladı.

ABD Lideri Biden: Güç kararlar almamız gerekti

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden da mevzuyla ilgili açıklama yaptı. Takasın ‘zor kararlar’ almayı gerektirdiğini söyleyen Biden, Paul Whelan ve öbür tutukları meskene getirmek için çalışmayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Whelan, 2018’de Moskova’da gerçekleştirdiği casusluk faaliyeti sırasında FSB tarafınca yakalanıp gözaltına alınmış ve sonrasındasında mahkeme sonucuyla tutuklanmıştı.