7. şampiyon mümkün!

bencede

New member
2008 senesiydi…
Televizyona tek tük çıktığımız seneler…
Bir Bursaspor maçı öncesi lokal bir televizyon kanalı röportaj istemişti.
O devir Bursa Atatürk Stadı’nın ardındaki TSYD şubesinin bahçesinde Bursaspor’un kent ve taraftar potansiyelinden bahsetmiş, ‘Kolay değil lakin Anadolu’dan bir şampiyon çıkacaksa o Bursaspor olabilir’ demiştim… Çok değil iki sene daha sonra Bursaspor mucizeyi gerçekleştirip şampiyon olmuştu…
Gerçekçi olmak gerekirse, tahminen de o gün mahallî televizyon kanalına konuşmanın verdiği havayla biraz abartılı konuşmuştum…
Bugün işler değişti

Artık Anadolu’nun birfazlaca kentinde hoş stadyumlar var.
Artık Anadolu’nun biroldukca stadında tribün kültürü oluşuyor.
Artık Anadolu ekipleri iktisatlı kulüp yönetmeyi öğrendi.
Alt liglerdeki Ankaragücü, Kocaelispor, Sakaryaspor, Eskişehirspor, Samsunspor üzere ekiplerin yıllardır tribün dayanağı var. Kim bilir tahminen de onların şanssızlıkları, büyük grupların kuvvetli devirlerine denk gelmeleriydi.
Fakat artık futbolun İstanbullu büyükleri ekonomik niçinlerle diğer öteki sıkıntılarla uğraşıyor.
Artık Muhteşem Lig’de güzel yönetilen, sürdürülebilir borcu olan, kentin dayanağını gerisine alan, idealist, genç teknik adamlarla yoluna devam eden ekipler var…

Tribün takviyesi her geçen gün artıyor
Adana Demirspor, Altay, Göztepe’nin yıllardır süren tribün takviyesi malum. Tek tek isim saymayalım; son senelerda Anadolu’nun başka kentleri de kulüplerine sahip çıkmaya başladı. Anadolu kulüpleri hakikat yönetilmeye devam eder ve tribün dayanağı her geçen gün artarsa, önümüzdeki senelerda Anadolu’dan bir hatta iki şampiyon çıkması mümkün.
Bilhassa düzgün yönetilen, vaktiyle şampiyonluğun kapısından dönen Sivas’ın artık önemli bir tribün takviyesi var. Konyaspor fevkalade iş çıkarıyor ve taraftarı gerisinde. Üstün Lig’deki birinci döneminde güzel futbolla göz dolduran Demirspor ve diğerleri…
Kelamın özü; 2008’de Bursaspor için sarf ettiğim cümleyi başka Anadolu kadroları için de söylüyorum.
Çok değil; 2030’a kadar Türkiye, yedinci, hatta sekizinci şampiyonla tanışacak… Kâfi ki taraftarlar kentlerinin ekiplerini tutsunlar…