Yansımalar, ışık ışınları ve diğer perspektifler: Haftanın görüntüleri (7. hafta)

Adanali

New member
Fotoğrafçılıkta her zaman olduğu gibi, görüntüyü görüntü yapan en önemli faktör ışıktır. Bu haftaki fotoğrafların hepsinin ortak noktası da bu. Koşulların benzer olması nedeniyle değil, her çekimde doğru ışık atmosferinin mevcut olması ve fotoğrafçılar tarafından fark edilmesi nedeniyle.

Duyuru

NikonZ6 | 60mm | ISO250| f/8 | / S

(Resim: fotoğraf)

Fotoğraf Chiemsee itibaren Joachim Hertwig (galeri adı altında) dağınık ışıkta görünen siyah beyaz bir fotoğrafı gösterir. Arka planda dağların üzerindeki bulutluluk ve sis, onu hoş bir şekilde ince ve dolayısıyla yumuşak hale getirmeye yardımcı oluyor.

Bize görüntü oluşturma hakkında şunları yazdı: “Nikon'un yeni Z kamera sistemiyle çok yaratıcı bir programa sahip oluyorsunuz: Picture Control. Burada çeşitli ayar seçenekleri buluyorsunuz ve aynı zamanda ayarları yaratıcı bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Bu şekilde donatılmış olarak, nehrin kıyısında durdum. Chiemsee'ye katıldım ve programı deneyimledim.”

Samsung Galaksi A53 | 5,2 mm | ISO 50 | f/1.8| 1/120

(Fotoğraf: Heike Maier)

Resimde Gösteriş yok itibaren Heike Maier Yumuşak ışık ve nötr arka plan, ana konu ile çevredeki ortam arasında iyi bir kontrast sağlar. Ayrıca Berlin televizyon kulesinin fotoğraflandığı perspektif, katedrale benzer şekilde dikkati gökyüzüne çeken ilginç bir etki yaratıyor. Telefonun geniş açılı kamerası bu çekimi mümkün kıldı.

“Berlin'de çok bulutlu ve yağmurlu bir günde televizyon kulesindeydik. Yaklaştıkça televizyon kulesini daha da etkileyici buldum. Sadece bir fotoğraf çekmem gerekiyordu. Her şey gri üzerine gri olduğundan, görüntüyü televizyon kulesine dönüştürdüm. Fotoğrafçı, fotoğrafını siyah beyaza çevirerek, “Bana daha çok yakıştı” diye yazdı.

(Resim: radon türü)

Resimde Bresken'ler galeri fotoğrafçısının Radon gibi Arka aydınlatma, yerde görülebilen ışık ışınlarını oluşturduğu için çok önemli bir rol oynar. Bu etkiyi elde etmek için, ışığı filtreleyecek çok fazla bulutun olmadığı, düşük bir güneşe ve doğrudan güneş ışığına ihtiyacınız vardı.

Fotoğrafıyla ilgili bize şunları yazdı: “Fotoğraf yaz tatilinde çekildi, deniz fenerinin bulunduğu sahildeki konum görülmeye değer. Hava konusunda da şanslıydık. Düzenleme sırasında güzel sıcak renklerle çalışmak zorunda kaldım. Ancak “Tek renkli görüntünün etkisi beni şaşırttı, bu yüzden onu siyah beyaz yayınlamaya karar verdim.”

Panasonic Lumix DC-FZ1000 II | 11,3 mm | ISO 125| f/5 | / S

(Resim: RüdigerLinse)

Ayrıca RüdigerLinse fotoğrafı çekerken hava konusunda şanslıydı 1 Dağ Cenneti Koyunu Görüntüle kayıtlı. Gökyüzünün bulutlu olması dağlardaki karın çok hafif görünmediği anlamına gelir. Bu, siyah kayalar ile beyaz kar arasında güzel bir kontrast oluşturur. Hava aynı zamanda sudaki hafif yansımanın net bir şekilde görülebilmesini sağlar.

(Resim: KPK)

Klaus-Peter Kubik (KPK) onun fotoğrafı var BA Spir V Dış mekanda çekilmese de ışık burada başka bir açıdan çok önemli bir rol oynuyor. Görüntüdeki lambaların pozlanması çevrenin karanlık görünmesine neden oluyor. Işık yansımaları çevreniz için ilginç bir aydınlatma sağlar. Alışılmadık bakış açısı merdiven boşluğuna bakarken geldi.

Kendisi şunu yazdı: “Fotoğraf […] Basel'de ofis/konut kullanımı için bir gökdelenin içinde inşa edildi. Burada özellikle ilginç olan, aydınlatmanın bireysel tasarımı ve döner merdivenin metal kaplamasıydı. Her zaman olduğu gibi döner merdivenin doğrudan görünümü buna değdi.”

(Resim: Kosh_hh)

Kayıtta Hustinden Ayna – Gün itibaren Christian Bertram (Kosh_hh) Her şeyden önce dağın yansıması çok önemli bir rol oynuyor. Alçak güneş ve hafif bulutlu gökyüzü, bu kadar net görülebilmesine katkıda bulunuyor. Arka plandaki renkler görüntüyü sıcak ve sakin kılar.

“Hustinden Dağı, Lofoten'deki Flakstadøya adasındaki Skagsanden Plajı'na dikkat çekiyor. Fotoğraf eylül ayının sonlarında çekildi. O sırada batan güneşin ışığı dağın üzerine çok güzel düşüyor. Ben de gün batımında sahile gittim. Christian Bertram, fotoğrafını şöyle anlatıyor: “Akşam güneşinin son ışığı dağı koyu kırmızı renkte aydınlatana kadar bekledim ve fotoğrafı çektim”.

Canon EOS R6 | 35mm | ISO 100 | f/9 | 1/125

(Resim: Lena-13)

Bize şöyle yazdı: “Optik illüzyonun çok çekici bir etkisi var; hemen şu soru ortaya çıkıyor: Kapı açıldığında nereye gidiyor? Göz ardı edemeyeceğim heyecan verici bir motif.” Christiane Landgraf (Lena-13) onun fotoğrafına anahtar deliği.

Burada da ışık çok önemli bir rol oynuyor. Ana konuya düşen hafif gölge ve hafif kenar yumuşatma, görüntüye yapı ve güçlü bir derinlik efekti kazandırır.

Geçen haftanın tüm “Günün Fotoğraflarını” fotoğraf galerimizde bulabilirsiniz:

Cumartesi: Chiemsee

NikonZ6 | 60mm | ISO250| f/8 | / S
(Resim: fotoğraf)

(cbr)

Haberin Sonu