Tutuklu takasıyla kurtulan Rus pilot Yaroşenko, ABD hapishanelerinde yaşadığı işkenceyi anlattı

ahmetbeyler

New member
Özgürlüğüne kavuşan Rus pilot Konstantin Yaroşenko, ABD hapishanelerinde yaşadıklarını Russia Today (RT) kanalına anlattı.

Yaroşenko, “28 Mayıs 2010’da ABD’li yetkililer, onların istihbaratı, ABD Uyuşturucuyla Uğraş Dairesi (DEA) ve Liberya Ulusal Güvenlik Teşkilatı tarafınca bir otelden kaçırıldım ve akabinde teşkilatın karargahına nakledildim. 2.5 gün azap gördüğüm bir oda vardı. Muazzam bir baskı gördüğüm, fizikî ve ruhsal manada insanlık dışı bir azaptı. Bir noktada yaşamak bile istemedim, kendime gelmek bile istemedim, şuurumu kaybettiğimde bu dünyaya geri dönmek istemedim” dedi.

‘İşkence fazlaca acımasız ve hayli profesyoneldi’

Kendisine azap eden casusların ‘işinde epeyce iyi’ olduğunu belirten Yaroşenko, “Azap hayli acımasız ve fazlaca profesyoneldi. Nerede, nasıl dayak atacaklarını âlâ biliyorlardı ki daha sonrasında benimle yine ilgilenebilsinler. Topuklarıma vurdular, dişlerimi kırdılar, iç organlarımı dövdüler, bacak kemiklerimi kırdılar” sözlerini kullandı.

Rus pilot, ayrıyeten “Rus halkına, Rus hükümetine ve Rusya Devlet Lideri’ne olan inanç… Yalnızca bu inanç, bu fazlaca sıkıntı durumda dayanmama yardımcı oldu” diye konuştu.

‘Tüm kanıtları sunmaya çalışacağım’

ABD ve Liberya idarelerine karşı hukuk gayretine girişeceğini vurgulayan Yaroşenko, “ABD hükümetini bana karşı aksiyonlarından dolayı kovuşturmak için tüm kanıtları sunmaya çalışacağım. Birebiri Liberya hükümeti için de geçerlidir” dedi.

Milletlerarası mahkemelerin Washington’un talimatlarını uygulayan ‘Ameerikan kuklaları’ olduğunu kaydeden Yarşenko, bu sebeple hukuksal uğraşa Rus mahkemelerinden başlayacağını da kelamlarına ekledi.

Yaroşenko, Liberya’da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları niçiniyle 2010’da gözaltına alınmıştı. Pilot, 2011’de ABD’de çıkarıldığı mahkeme tarafınca ülkeye 100 milyon doların üzerinde bir bedelde kokain sokmaktan 20 yıl mahpusa mahkum edilmişti.