“Türkiye Futbol Federasyonu futbolun amir kuruludur”

bencede

New member
Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonunu (TFF) genel konseye davet ettiğine yönelik değerlendirmelere ait, “Sıkıntımız var ise, bir sorun var ise, şikayetimiz var ise bunun lisana getirebileceği yer genel heyetlerdir dedim. Ben kimseyi genel heyete davet etmedim” dedi.
Ağaoğlu, Özkan Sümer Futbol Akademisinde yaptığı basın toplantısında, MHK’nın almış olduğu sonucun uzun vakittir kamuoyunun gündemini işgal ettiğini söylemiş oldu.
Tahkim Şurasına yapılan itirazla hakemlerin lehine verilen bir karar olduğun anımsatan Ağaoğlu, “Bununla alakalı olarak birtakım kulüplerimiz kendi sitelerinden ferdi açıklama yaptı. Süreç maalesef ülkede sporun ve futbolun önüne geçti. Neredeyse iktisadın de önüne geçecek.” tabirini kullandı.
Ağaoğlu, kulüp olarak duruşlarının başından beri birebir olduğuna işaret ederek, şu biçimde devam etti:
“Benim daima olarak söylemiş olduğim bir şey var. Türkiye Futbol Federasyonu futbolun amir heyetidir. Genel şurada seçimle nazaranv başına gelir, kanunların Türkiye Futbol Federasyonuna tanımış olduğu haklar vardır. Maddelerin kendisine vermiş olduğu haklara dayanarak TFF’nin sorumlulukları açıktır. TFF ve öbür bütün federasyonlar nazaranv yetki ve sorumlulukları şimdi birebirdir. Bir tek amatör federasyonları Tahkim Konseyi, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindedir. Heyetlerin almış olduğu sonucu yürürlüğe koymak, talimatları oluşturmak, değiştirmek, değiştirerek uygulamak ve talimatları yürürlükten kaldırmak federasyonların idare konseylerinin yetkisindedir. TFF’nin almış olduğu bir karar var. İçimize sindiririz, sindiremeyiz, beğeniriz, beğenmeyiz, eleştirebiliriz, zahmetler var ise tartışabiliriz. Değiştirilmesi istikametinde gayretler sarf ederiz lakin federasyonun kişiselyetine ziyan verecek ölçüde tenkit konusu yaptığımız vakit kurum ziyan görür. Kurumun ziyan gördüğü bir yerde de ülke futbolu ziyan görür ve bu zararın bedelini de hem futbol olarak birebir vakitte spor olarak biz, hepimiz ülke futbolunun paydaşları olarak öderiz.”
TFF’nin aldığı karara Trabzonspor Kulübünün hürmet duyacağını, bunun da altını epeyce net olarak çizdiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Ülke futbolunu yöneten, seçimle genel heyette iş başına gelen Türkiye Futbol Federasyonuna karşı hürmetimiz 21 sene federasyon başkanlığı yapmış bir insan olarak Trabzonspor’un duruşu, Trabzonsporluluk bunu gerektirir.” dedi.
“Ben kimseyi genel şuraya davet etmedim”
Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Heyetinin (MHK) hakem ve gözlemcilerle ilgili aldığı karar ve bunun TFF Tahkim Heyeti tarafınca bozulmasıyla ilgili yaptığı açıklamanın “TFF’yi genel konseye davet etti” biçiminde yansıtıldığını belirtti.
Problemlerin giderilebileceği yerlerin genel heyetler olduğuna dikkat çekmek istediğini aktaran Ahmet Ağaoğlu, şunları kaydetti:
“Orada söz etmek istediğim şey son derece açık. ‘Sıkıntımız var ise, bir sorun var ise, şikayetimiz var ise bunun lisana getirebileceği yer genel kurullardır’ dedim. Ben kimseyi genel heyete davet etmedim. Bu spor kulüplerimizde de bu biçimdedir, Trabzonspor’umuzda da bu biçimde. Biz 30 yıldır bu terbiye ile büyüdük. Bir idaresi iş başına getrisiniz, idaresi iş başına getirdikten daha sonra tenkitlerimiz olur, farklı niyetlerimiz, farklı fikirlerimiz olur. Bunu lisana getiririz lakin önemli manada kasvetimiz var ise bunu lisana getirebileceğimiz yer genel heyetlerdir. Benim dün söylemeye çalıştığım şey buydu. Lakin haber sitelerinde ‘Ahmet Ağaoğlu TFF’yi genel konseye davet etti’ halinde bir, iki haber çıktığına bende şahit oldum. Asla bu biçimde bir şey kelam konusu değildir.”