Son Rus barış güçleri de Kazakistan’dan ayrıldı

ahmetbeyler

New member
Bakanlığın açıklamasında, “Barış güçlerini taşıyan Rusya’nın dört askeri uçağı Kazakistan’ın Nursultan ve Almatı havalimanlarından ayrıldı” tabirleri kullanıldı.

Uçaklarda ülkede kalan son Rus barış güçleri ve General Andrey Serdyukov’un başkanlığındaki barış gücü komuta ünitesi dönüş yapıyor.

“Beş ülkeden barış güçlerinin oluşturduğu birlik verilen bakılırsavlerin üstesinden geldi. Barış güçlerine karşı tek bir provokasyon gerçekleştirilmesine müsaade verilmedi” diyen Serdyukov, Kazakistan’daki barış gücü operasyonunun tamamlandığını söylemiş oldu.

‘Kazakistan halkına barış ve refah diliyorum’

Serdyukov, “Bugün, 19 Ocak’ta barış güçlerinin son birlikleri ve komuta ünitesi dönüş yapıyor. Kazakistan halkına barış ve refah diliyorum” sözlerini kullandı.

Kazakistan’da yakıt fiyatlarındaki artış niçiniyle 2 Ocak’ta protestolar başlamıştı. Protestolar birkaç gün daha sonra kitlesel şiddet olaylarına dönüşmüş ve ülkenin biroldukca kentinde idari binalara saldırılmıştı. Binlerce kişi yaralanmıştı, hadiselerde ölenler de mevcut. Devlet Lideri Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü’ne yardım davetinde bulunmuştu.

Yetkililere nazaran, 7 Ocak prestijiyle ülkenin her yerinde anayasal sistem bir daha tesis edilmişti.

Kazakistan’daki barış gücü operasyonuna Rusya, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan askerler katılmıştı. KGAÖ güçleri stratejik açıdan kıymetli yapıları korumuştu. misyonlarını muvaffakiyetle tamamlayan barış güçlerinin 13 Ocak’ta daimi olarak konuşlandıkları yerlere dönüşlerinin başladığı duyurulmuştu.