Sessizlik anları: haftanın fotoğrafları (KW 2)

Adanali

New member
Günün fotoğrafları için ortak bir payda bulmak isteseydim, “natürmort” gibi bir şey olurdu. Çekimlerin klasik meyve tabağıyla hiçbir ilgisi yok, ancak görkemli genişlikler, anıtsal boyutlar, deneysel ışık ve gölge oyunları veya terk edilmiş bir yerin anıları gösteriliyor.

Cumartesi gününe Barselona Olimpiyat sahasındaki televizyon kulesi Torre de comunicacions de Montjuïc’in etkileyici bir siyah beyaz çekimiyle başladık. 136 m yüksekliğindeki kule, ertesi yıl Barselona’da yapılacak olan Olimpiyat Oyunları için 1991 yılında inşa edilmiştir. Barselona’nın güneybatısındaki bir dağ olan Montjuïc’teki Plaça d’Europa’da yer almaktadır. Heike Maier fotoğrafladı. Fotoğrafı hakkında şunları yazıyor: “Calatrava Kulesi’ni farklı açılardan fotoğrafladım. Gerçekten beğendim ve sonra sadece siyah beyaza dönüştürdüm çünkü efekti renkten daha çok sevdim.”

Pazar günkü evcil hayvan görüntüsü bu kez bir kedinin gözünün yakın çekimini gösteriyordu. Fotoğrafçı Aaliyah Schenk, yeni Nikon 105 mm makro lensiyle deneyler yapıyor. Kediyi şöyle fotoğrafladı: “Bir kedinin gözlerini gözlemlemek beni her zaman büyülemiştir. İnce damarlar ve gözbebeğinin parlaklığı. parlaklık.Öyleyse tek gereken, kedinin gözlerini açacağı anı sabırla beklemekti.

Pazartesi günkü görüntü de deneylerle oluşturuldu, ancak çok daha soyut. Anni Offermanns ışık ve gölge ile çalıştı: “’İç mekan’ makro çekimleri için, genellikle motifleri ve setleri gündelik nesnelerden yola çıkarak inşa ediyorum, burada en çeşitli dokuları deforme edilmiş ve farklı şekillerde birleştirilmiş kağıtlar. Beyaz ve renkli kare fişler – ayrıca üçgen veya dikdörtgen şeklinde kesilmiş – küçük şekiller halinde yuvarlanır ve bir mektup kağıdı “çuvalına” sarılır ve noktaları, dalgaları ve düz kenarları ortaya çıkarmak için aydınlatılır. Bireysel elemanların birbirine göre konumu çok kırılgandır, bu da motifi istenen/fotoğraf için uygun konumda tutmak için sabit bir elin gerekli olduğu anlamına gelir. Öte yandan, münferit parçalar hafif bir hareketle hareket ettiğinde ilginç şekil varyantları ortaya çıkıyor. “Construct 3″te, kıvrımlı ve sivri kenarların kontrastı – iki akıllı telefonun “dramatik” mor-mor aydınlatmasıyla birlikte – soyut bir izlenim yaratıyor.

Geniş manzaralar

Çarşamba günkü dramatik siyah beyaz çekim, Algarve’deki Monchique yakınlarındaki Picota Dağları’nda yürüyüş yapan ‘dermaeus’u yakaladı. Fotoğraf, Monchique yakınlarındaki Picota’daki Algarve’de bir dağ yürüyüşü sırasında çekildi. Kendi çektiğim üç fotoğraftan oluşan bir panorama. Siyah beyaz uygulama, özel görünümü oluşturmak için güneş ışınlarını işlemeye özel önem verdiğim Lightroom’da yapıldı. Photoshop’ta her şey son halini aldı.”

Helikopterden fotoğraflanan Kanada’nın buzul dünyası ve -ulaşılması çok daha kolay olan- Doğu Frizya kıyıları da aynı derecede sakin ve genişti. Fotoğrafçı ‘Parudnick’ onu tatildeyken fotoğrafladı. “Fotoğraf her yıl sonbaharı geçirdiğim Ostfriesland’daki tatilim sırasında çekildi. Sonbaharın sonlarında sahil boyunca çok renkli gün batımlarını izleyebilirsiniz. Bu fotoğrafı Neuharlingersiel limanındaki iskelenin önünde çektim. Fotoğraf, kontrasttaki hafif bir artış dışında fazla bir son işlemeye ihtiyaç duymadı. ‘Çatı Rauh’a gidiyor’ Frisian Platt’tan geliyor ve ‘Gün dinlenmeye gidiyor’ anlamına geliyor.”

Haftanın sonundaki sessiz fotoğraflar, Oranienburg yakınlarındaki kayıp bir yer olan Grabowsee’deki eski bir akciğer sanatoryumundan “Boing-707″nin fotoğrafıydı. Yapı, 1896 yılında Kızıl Haç tarafından kurulmuştur. 1945’ten 1992’de Sovyet Ordusu’nun geri çekilmesine kadar tesis bir askeri hastaneydi. Daha sonra kompleks, film ve fotoğrafçılar için popüler bir zemin oldu.

Cumartesi: Calatrava Kulesi

Torre Telefónica veya Torre Calatrava olarak da bilinen Torre de comunicacions de Montjuïc, Barselona’daki Olimpiyat Parkı’nda bulunan bir televizyon kulesidir.

Instagram: heike.maier763 (Resim: Heike Maier)

c't photography'dan daha fazlası

c't photography'dan daha fazlası

(Yine de)

Haberin Sonu