Selvi: Erdoğan, ‘Sanatla ilgili yaptırımlar hakikat değil, bunun Nazilerin yaptığından farkı yok’ dedi

ahmetbeyler

New member
Selvi, bugünkü köşe yazısında Erdoğan’ın görüşmeyle ilgili AK Parti Merkez Yürütme Konseyi (MYK) toplantısında birtakım açıklamalarda bulunduğu söz etti.

Selvi Erdoğan’ın “Sanatla ilgili yaptırımlar hakikat değil, bunun Nazilerin yaptığından farkı yok. İşgalle bu biçimde gayret edilmez” söylemiş olduğini aktardı.

“Milli para ile ticaret”

Selvi’nin aktardığına nazaran Erdoğan, “Biz üç ülke Rusya, Çin ve Türkiye ortamızda kendi ulusal paralarımızla; Ruble ile Yuan’la ve Türk Lirası ile, altınla ticaret yapabiliriz” teklifinde bulunduğunu söylemiş oldu.

Hürriyet müellifi, Erdoğan’ın “Putin’e de savaşın yanlış olduğunu, Rusya’nın işgalini hakikat bulmadığımızı fakat Rusya’nın hudut telaşını da anladığımızı tabir ettim lakin ateşkesi sağlayıp, tahlili bulmamız gerektiğini söylemiş oldum” formunda bir kıymetlendirme yaptığını da yazdı.

Selvi ayrıyeten şunları aktardı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le görüşmesinde Azak Denizi’nde çıkmasına müsaade edilmeyen besin yüklü 30 Türk gemisinin çıkışına müsaade verilmesini istediğini söz ediyor. Erdoğan, Putin’in Türk gemilerinin çıkışına müsaade verilmesi için talimat vereceğini dediğini aktarıyor. Türkiye’de ayçiçek yağı krizine, Rusya’nın Azak Denizi’ni denetim altına alıp gemilerin çıkışına müsaade vermemesi niye olmuştu. 30 Türk gemisi ayçiçeği ve buğday başta olmak üzere besin hususlarını taşıyor.

“Sanatla ilgili yaptırımlar hakikat değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Rusya’ya yaptırım ismi altında yapılan sanat düşmanlığına reaksiyon gösteriyor. “Sanatla ilgili yaptırımlar yanlışsız değil, bunun Nazilerin yaptığından farkı yok. İşgalle bu biçimde gayret edilmez” diyor. tekrar başa dönersek, Erdoğan, işgali gerçek bulmadığını söz ediyor. Rusya’nın hassasiyetlerinin dikkate alınmasını istiyor. Etkin tarafsızlık durumunu koruyor fakat ekonomik olarak dünyadan izole edilen Rusya’ya Çin’le birlikte ekonomik işbirliği öneriyor. Etkin tarafsız bir ülkenin başkanı olarak krizi fırsata çevirmek için atak yapıyor.