Rusya: KGAÖ barış güçleri, Kazakistan’da değerli kamusal ve toplumsal tesisleri denetim altına aldı

ahmetbeyler

New member
Şiddet olayları daha sonrası durumun denetim altında olduğu Kazakistan’da, stratejik değere sahip tesisleri korumak üzere bu ülkeye intikal eden KGAÖ barış güçleri bakılırsave devam ediyor. Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “KGAÖ barış güçleri, havaalanlarını, fırınları, termik elektrik santrallerini (TES), televizyon yayın merkezlerini, su pompa istasyonlarını, askeri depoları, cephanelikleri ve başka kıymetli kamusal, askeri ve toplumsal tesisleri korumakta olup TES-1, TES-2, TES-3’ü, Almatı ekmek fabrikasını, ‘Druzhba’ kent su kanalını, Almatı-Telekom şirketinin üç telekomünikasyon merkezini de müdafaa altına aldı” dendi.

Bakanlık, KGAÖ barı güçlerinin son 24 saatte en toplumsal değere sahip tesisi müdafaa altına aldığını kaydetti. Barış güçlerinin nazaranv yaptığı bölgelerde insansız hava aracı ünitelerinin devreye alındığını ve 4 bölgesinde 24 saat boyunca havadan izleme yapıldığını belirten bakanlık, müşahede sonuçlarının gerçek vakitli olarak taşınabilir denetim noktalarına iletildiğinin altını çizdi.

Ne olmuştu?

Kazakistan’da LNG’ye yapılan artırımlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği nedeni öne sürülerek ülkeni batısındaki Zhanaozen ve Aktau kentlerinde 2 Ocak’ta başlayan protesto şovları, ülkenin en büyük kenti Almatı dahil ülke genelinde şiddet aksiyonları ve silahlı çatışmalara dönüşmüştü.

Yaşanan olaylarda binlerce kişi yaralanmış, ömrünü kaybedenler de olmuştu. Kazakistan başkanı Tokayev, Kolektif Güvenlik Muahedesi Örgütü’ne yardım davetinde bulunmuştu. Gönderilen barış güçleri ülkedeki bakılırsavlerine başlamıştı. Yetkililere bakılırsa, 7 Ocak prestijiyle ülkenin her yerinde anayasal sistem bir daha tesis edilmişti. Tokayev, 10 Ocak’ı ulusal yas günü ilan etmişti.

Protestoların yayılması, şiddet ve yağma olaylarının yaşanması kararı 19 Ocak’a kadar olağanüstü hal ilan edilmiş ve terörle uğraş operasyonu başlatılmıştı.