Rekorların adamı futbolu bıraktı

bencede

New member
Galatasaray, Valencia, Fenerbahçe, Medipol Başakşehir ve Beşiktaş formaları giyen ulusal futbolcu Mehmet Topal, etkin futbolculuk mesleğini sonlandırdığını deklare etti.
Mehmet Topal, “20 yıl evvel Malatya’dan çıktığım yolda yaşanmışlıklarımın gururu ile futbolcu Mehmet olarak son defa karşınızdayım.” sözleriyle başladığı açıklamasında, şunları kaydetti:
“Çocukluk aşkım, ömür kaynağım, tutkum olan futbol ömrüm boyunca tarifsiz kaç gururlar yaşadım. Yeri geldi mutluluğumu tanım edemedim yeri geldi ıstırabımı aşikâr edemedim. Çok değerli beşerlerle çalıştım, hayli değerli beşerler tanıdım. Çok da yıprandım, kırıldım. Fakat futbola olan sevdam hepsinin üzerindeki profesyonelliğim ile kimseyi kırmadan, saygısızlık etmeden bugünlere geldim, en azından bu biçimde olduğunu umut ediyorum. Ben Mehmet Topal; senelerca beni bağrına basan tüm taraftarlara, çalıştığım tüm kulüplerdeki baştan sona emek veren herkese, tüm başkanlarıma, tüm hocalarıma, benimle yürüyen tüm kadro arkadaşlarıma, bizler için emek harcayan medya mensuplarına, her daim yanımda olan canım aileme, dostlarıma ve bana takviye veren herkese binlerce kere teşekkür ederim. Hepiniz hakkınızı helal edin. Farklı bir serüvenin birinci adımını atmaya giderken hepinizin huzurunda hürmet ile eğiliyorum. Hoşça kalın.”
Kariyeri
Mehmet Topal, o dönemki ismi Malatya Belediyespor olan Yeni Malatyaspor’da başladığı mesleğinde 6 farklı kadroda forma giydi.
Malatya Belediyespor’dan 2002’de periyodun TFF 1. Lig grubu Çanakkale Dardanelspor’un altyapısına transfer olan Mehmet, 2005’te A ekibe yükseldi. Burada gösterdiği performansla büyük bir sıçrama yapan Mehmet, 2006’da 20 yaşındayken Galatasaray’a transfer oldu.
Sarı-kırmızılı grupta 82’si Harika Lig olmak üzere 126 maça çıkan Mehmet Topal, 4 kere fileleri havalandırdı. Performansıyla A Ulusal Grup’ya seçilen Mehmet, ay-yıldızlıların yarı finale kadar yükseldiği 2008 Avrupa Şampiyonası’nda ulusal formayı terletti.
2010’da Valencia’ya kadrosuna transfer olan Mehmet, İspanya temsilcisinde geçirdiği 2 dönemde 59 resmi maça çıktı ve 3 sefer fileleri havalandırdı.
“Örümcek” lakaplı deneyimli futbolcu, 2012’de Türkiye’ye dönerek Fenerbahçe forması giydi. Sarı-lacivertli kulüpte 7 sene top koşturan Mehmet, 298 resmi müsabakada forma giydi ve 24 sefer rakip ağları sarstı.
Türkiye’nin en kıymetli defansif orta alanlarından biri olarak gösterilen Mehmet Topal, 2019’da Medipol Başakşehir’e transfer oldu. Turuncu-lacivertli formayı 64 resmi karşılaşmada terleten 36 yaşındaki futbolcu, 3 defa de gol atma başarısı gösterdi.
Mehmet, 2 dönemlik Medipol Başakşehir macerasının akabinde geçen dönem başında Beşiktaş ile kontrat imzaladı. Siyah-beyazlı ekipte bir dönem geçiren Mehmet, 10 resmi müsabakaya çıktı.
Sezonun tamamlanmasıyla kontratı sona eren Mehmet Topal, faal futbolculuk mesleğine son verdi.
Kariyerinde toplam 563 resmi maçta forma giyen Mehmet Topal, 38 sefer gol sevinci yaşadı. Tecrübeli futbolcu, A Ulusal Grup formasını ise 81 müsabakada terletti.
Kupaları
Mehmet Topal, yaklaşık 20 yıl süren mesleğine 7 kupa sığdırdı.
Tecrübeli futbolcu, Muhteşem Lig’de 2007-2008 döneminde Galatasaray, 2013-2014 döneminde Fenerbahçe, 2019-2020 döneminde da Medipol Başakşehir ile şampiyonluk yaşadı.
Mehmet Topal, Üstün Lig’de 3 farklı grupla şampiyonluk yaşayan birinci futbolcu olarak tarihe geçti.
Türkiye Kupası’nı 2012-2013 döneminde Fenerbahçe ile havaya kaldıran Mehmet, 2008-2009 döneminde Galatasaray, 2014-2015 döneminde Fenerbahçe, 2021-2022 döneminde ise Beşiktaş ile TFF Muhteşem Kupa sevinci yaşadı.