Putin: Rus-Türk ateşkes denetim merkezi Dağlık Karabağ’da tesirli biçimde çalışıyor

ahmetbeyler

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la yapacağı üçlü toplantıdan evvel Azeri mevkidaşıyla ikili görüşme için bir ortaya geldi.


Putin, “Dağlık Karabağ’da olağanlaşmaya ele alırsak, bence barış gücü birliklerimiz müspet bir rol oynuyor, Rus-Türk ateşkes denetim merkezi tesirli biçimde çalışıyor” dedi.


Dağlık Karabağ’da kimi vakit olaylar yaşanmasından ve kayıplar verilmesinden hüzün duyduğunu belirten Putin, Azeri ve Ermeni başkanlarla yapacakları üçlü görüşmenin bölgedeki durumun olağana dönmesi için gerekli şartların sağlanması, insanların sükunet ortasında yaşaması açısından gerekli olduğunun altını çizdi.


Aliyev: Putin ve Rus barış gücünün rolünü hayli kıymetli buluyoruz


Putin’in ve Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’da barışın sürdürülmesinde oynadığı rolü epeyce bedelli bulduklarını söyleyen Aliyev de bu çalışmaların önümüzdeki yıl da devam etmesini umduklarını belirtti.


Aliyev, “Bugün Azeri-Ermeni meselesini etraflıca konuşacağız. Bu yıl ortasında yahut Rus barış gücünün 10 Kasım 2020’de nazaranve başlamasından bu yana barış gücünün sorumluluk bölgesinde önemli olaylar yaşanmadığını belirtmek isterim” dedi.
 
Üst