Lukaşenko: Batı, Rusya’yı yaptırımlarla Üçüncü Dünya Savaşı’na gerçek itiyor

ahmetbeyler

New member
Belarus Anayasası’nda yapılan revizyonlara ait olarak bugün düzenlenen referandumda oyunu kullanan Lukaşenko, akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

‘Ukrayna tarafına Rusya’nın tüm şartlarını ilettim, evvel kabul ettiler, daha sonra vazgeçtiler’

Ukrayna tarafına Rusya’nın tüm şartlarını ilettiğini söyleyen Lukaşenko, “Listelediğim tüm hususları ve hatta daha fazlasını kabul ettiler. Tümü kabul edildi. Akşam, Rusya Devlet Lideri (Vladimir Putin) bir defa daha aradı, bu sefer reddettiler. Reddettiklerini söylüyorum, bu onların seçimi” diye konuştu.

“Ukrayna’da hiç bir Belarus askeri yok, bir tek mermi, mühimmat dahi atılmadı” diyen Lukaşenko, Rusya’ya aslına bakarsanız bu biçimde bir yardıma gereksinimi olmadığını vurguladı. Ukrayna hududunda yaralılara yardım edildiğine dikkat çeken Lukaşenko, “Ağır yaralılar başvurduklarında onları tedavi ediyoruz. Bunun makûs tarafı nedir?” dedi.

Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, bu durumun devam etmesinin Belarus’u özel bir operasyon düzenlemeye itebileceğini söylemiş oldu.

Belarus önderi, “Moskova’nın sunduğu tüm teklifleri Ukraynalı yetkililere ilettik. Evvel kabul ettiler, daha sonra reddettiklerini söylemiş olduler” dedi. Lukaşenko, “Batı, Rusya’yı yaptırımlarla Üçüncü Dünya Savaşı’na gerçek itiyor” diye belirtti.