“İnşallah topluluğumuzun hasreti sona erecek”

bencede

New member
Spor Toto Üstün Lig’in birinci yarısını 46 puanla başkan tamamlayan Trabzonspor’da, kulüp asbaşkanı Ertuğrul Doğan, şampiyonluk maksatlarına ait, “Taraftarımıza hak veriyoruz, insanların yıllardır beklediği kupa hasreti var. ötürüsıyla her insanın birbirine yardımcı olması lazım. En başta taraftarımızın, her zamanki üzere bir daha grubuna tam manasıyla sahip çıkması lazım.” tabirlerini kullandı.
Doğan, TSYD Trabzon Şubesi Mecmuası’na verdiği röportajda, Trabzonspor ile buluşmasının temelden, aileden kaynaklı olduğunu kaydetti.
Dayıları Bülent, Coşkun ve Güngör Şahinkaya’nın Trabzonspor’da futbol oynadığı ve yöneticilik yaptığına işaret eden Doğan, “Haliyle ailenin içerisinde, fazlaca erken yaşlarda Trabzonspor ile tanıştım. ‘Trabzonspor’un soyunma odasında büyüdüm.’ diyebilirim. Apartmanda Trabzonspor’dan diğer konuşulan bir şey olmazdı güya. En son Güngör dayımla yaşanan şampiyonluğu hatırlıyoruz hayal olarak. Bu ekiple yatıp bu grupla kalktık, onunla memnun olduk, üzüldük, hayaller kurduk daima. Bu yaşa geldik, bu durum hiç değişmedi.” formunda görüş belirtti.
Doğan, genç yaşta asbaşkanlık misyonuna gelmesine ait de “Bizim için büyük gurur bu bakılırsave gelmek. Topluluğumuz sağ olsun, takviye oluyor. Merhum dayım Bülent Şahinkaya Trabzonspor’un kaptanlarından. Bana küçükken bir şey söylemişti, hiç aklımdan çıkarmam; ‘Hiç kimse Trabzonspor’un ona yaptığı yeterlilikten daha büyük güzelliği Trabzonspor’a yapamaz.’ Ben daima o kelamla yürüdüm. Trabzonspor’a bir şeyler vermeye çalışıyoruz lakin daima Trabzonspor bize daha fazlasını veriyor. Bu işin gerçeği. Sorumluluğumuz epeyce fazla. Kusur yapmamamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.
Ligin birinci yarısında şampiyonluk yolunda avantaj yakaladıklarını lakin daima tek tek, maç maç bakarak işin sonunu görmeleri gerektiğini vurgulayan Doğan, şu biçimde devam etti:
“Daha evvel Trabzonspor şampiyonluğa giderken biroldukca sefer düşünceler yaşadık. Biz de liderimizle bunları ayrıntılıca inceledik, üzerinde hayli önemli çalıştık. Ne oldu, ne bitti, ne üzere yanlışlıklar oldu, yenidenlamamamız gerekir. O yüzden hayli istikrarlı ve sözleri de tek tek seçerek konuşuyorum. Çok fazla röportaj vermememizin ana sebebi de bununla alakalı. Zira bizim de aklımızdaki tek şey o, yani kentin konsantrasyonunu epey artıracak yahut kaybettirecek rastgele bir şeye niçiniyet vermemek.”
“Türk futbolundan alacağımız var”
Tüm destekleri devre içinde takıma katacaklarını söz eden Ertuğrul Doğan, “daha sonrasında eti senin, kemiği benim. Hocamız bu işin üstesinden gelecektir. Onun da başından epey kıymetli badireler geçti. Hak etmediği şeyler yaşadı. Biz de hak etmediğimiz şeyler yaşadık. Hocamızın geldiği vakit söylemiş olduği üzere ikimizin de Türk futbolundan alacağı var ve ikimizin de birbirimize katacağımız fazlaca şey var. Trabzonspor da alacak, hocamız da alacak hak ettiklerimizi. Bu hesapların hepsini inşallah bu yıl nazaranceğiz.” formunda görüş belirtti.
Ertuğrul Doğan, teknik yönetici Abdullah Avcı’nın kadroya gelmesinde büyük etkisinin bulunmasına ait de şunları kaydetti:
“O gün de birebir şeyi düşünüyordum, bugün de tıpkı şeyi söylüyorum. Bir kez bu benim takip ettiğim fakat liderimizin, idaremizin onayıyla gerçekleşen bir müddetç. Ben yalnızca bakılırsavlendirildim. Hocamızın esasen mesleği hakkında konuşmanın manası yok. Kendini, rüştünü her tarafıyla ispat etmiş, teknik-taktiğin haricinde insani taraftan de fazlaca bedelli biri. O Trabzon’da çalışmaktan, biz de onunla çalışmaktan memnunuz. Takımı ile bir arada yüreğini ortaya koydu, taraflı tarafsız her kesitin alkışlayacağı bir kadronun oluşmasında kıymetli rol oynadı. Trabzonspor, onunla eski ruhunu yakaladı. İnşallah bu büyük öykünün sonunda topluluğumuzun hasreti sona erecek.”
Her türlü gelişmeye hazır olduklarına vurgu yapan Doğan, şu biçimde devam etti:
“Hepimizin malumu, elimizden alınan şampiyonluklar var. Bunlardan ders çıkartarak inşallah bu sene taraftarımızın da yıllardır istediği şampiyonluğu kazanmak istiyoruz. 2010-11’de kazandık lakin kupayı alamadık. Bu sefer kupayla taçlandırmak istiyoruz. Tüm uğraşımız, çalışmamız bu tarafta. Kendimizi her türlü gelişmeye göre hazırladık, ona göre de takımımızı oluşturduk. Devre içinde da kadrosu güçlendiriyoruz. Hocamızın her istediği oyuncuyu alacağız. İnşallah topluluğumuzla taraftarımız ve basınımızla bütünleşerek bu amaca ulaşacağız.”
“Şehrimizin heyecanını anlıyoruz”
Ertuğrul Doğan, “Trabzonspor’un şampiyon olması halinde birtakım belediye liderleri bile bakılırsavi bırakabileceklerini söylüyor, herkesten farklı bir şampiyonluk yaşama kıssası çıkıyor. Sizin fikriniz nedir?” sorusunu şöyleki yanıtladı:
“(Gülerek) Ben yöneticiliği bırakmayacağım. Şayet ki o hak ettiğimiz şampiyonluğa ulaşırsak çabucak yeni maksatların peşine koşmak istiyoruz. Lakin burada liderimizin ve hocamızın daha evvel açıklamaları var. Bu mevzu hakkında, ben de birtakım şeyleri söyleyeceğim; her maça tek tek bakacağız. Natürel ki kentimizin heyecanını anlıyoruz. Gerçi biz de heyecanlıyız. Her gün puan durumuna biz de bakıyoruz. Ancak o kusura düşmememiz, insanların ‘Olduk.’ hissine kapılmasına müsaade vermememiz lazım. Burada en kıymetli sorumluluk da basına düşüyor, bu dengeyi hayli yeterli sağlaması lazım. Taraftarımıza hak veriyoruz, insanların yıllardır beklediği kupa hasreti var. ötürüsıyla her insanın birbirine yardımcı olması lazım. En başta taraftarımızın, her zamanki üzere bir daha ekibine tam manasıyla sahip çıkması lazım.”
Ekonomik çalışmalar
Asbaşkan Doğan, bordo-mavili kulüpte yapılan ekonomik çalışmalara ait de şunları aktardı:
“Planlayabileceğimiz işler var, programlayamayacağınız işler var kulüp olarak. Maalesef ülkemizde döviz kurundaki artışları görüyoruz. Buna kısa müddette çabucak karşılık verip kulübe ekstra 300-400 milyon gelir sağlamanız lazım ki oluşan kur farkını kapatalım. Bu kolay bir durum değil. Fakat bununla alakalı planlamalarımız sürüyor. Bilhassa kripto para ve mali piyasalarda önemli planlama ve programlamalarımız var, çalışıyoruz. Kulübe gelir getirecek 3-4 değerli kalem üzerinde muhakkak bir noktaya kadar geldik.”
“Ama bunların hepsinin haricinde Trabzonspor’un en büyük gücü topluluğunun gücü.” diyen Doğan, “Trabzonspor’un şampiyon olduktan daha sonra bir epeyce şeyin üstesinden daha kolay geleceğini biliyoruz. ötürüsıyla birinci planlamamız şu saat prestijiyle evvel şampiyonluk. Lakin şampiyonluğa giderken ekonomik olarak da bütçeyi aşmamak ve borçların azalması için gerekli operasyonların yapılmasını planlamak gerekir. Hepsini birlikte çalışıyoruz işin doğrusu. Bu ortada stadyumun isim hakkı sponsorluğu ile ilgili de görüşmelerimiz, çalışmalarımız var.” tabirini kullandı.
Doğan, hayalindeki Trabzonspor’a ait, “Gönül ister ki Trabzonspor’u her yıl Şampiyonlar Ligi’ne giden, buralarda önemli çaba veren bir kadro haline getirebilsek. Trabzonspor Kulübünün her yıl buralarda gayret etmesi, her yıl şampiyonluğa oynaması lazım. Her yıl tepeye oynayan, tepede kalması gereken bir kadro yaratmalıyız. Ancak birfazlaca istikrarla birlikte oraya gitmemiz lazım.” tabirlerini kullandı.