“Hayallerimde yatan kadro Fenerbahçe’ydi”

bencede

New member
Fenerbahçe’nin Kuzey Makedonyalı futbolcusu Ezgjan Alioski, sarı-lacivertli kulübe şampiyon olmaya geldiğini söylemiş oldu.
30 yaşındaki sol kanat oyuncusu, kupa amaçları, Beşiktaş derbisi, sarı-lacivertli grubu seçme niçinleri, teknik yönetici Jorge Jesus ve Fenerbahçe’deki geleceği ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Fenerbahçe’de olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getiren Alioski, “Ben de şampiyon olmayı umuyorum. esasen Fenerbahçe’ye geliş niçinim şampiyon olmak. Burada muvaffakiyete erişebilmek için geldim. Yalnızca lig şampiyonluğu değil önümüzdeki bütün maksatları gerçekleştirmek için geldim. Bütün kupaları elde etmek için geldim. Fenerbahçe ile epey fazla kupa kazanmak istiyorum zira Fenerbahçe bunları hak ediyor.” tabirlerini kullandı.
“Tehlikeli bir kadro olduğumuzu düşünüyorum”
Ezgjan Alioski, Beşiktaş derbisi öncesinde grup arkadaşlarına güvendiği için epey rahat olduğunu belirtti.
Türkiye’de birinci derbisini oynayacağı için kendisi ismine fazlaca özel bir müsabakaya çıkacağını vurgulayan Kuzey Makedonyalı sol kanat oyuncusu, “Biz maç ortasında kişisellikten çok kolektif manada yapacağımız işlere odaklıyız. Kadro olarak kuvvetli bir oyun ortaya koymak istiyoruz. Derbide daima birlikte saha ortasında savaş vermemiz gerekiyor, bunu da gerçekleştireceğiz. Yalnızca grup olarak değil beraberinde kulüp ve taraftarlarımız ortasında epeyce değerli bir müsabaka. Maalesef onlar statta olamayacak. Alışılmış ki onları özleyeceğiz ancak bizler galip gelmek ismine onlar için de savaşacağız.” diye konuştu.
Beşiktaş maçının kendileri için bir imtihan olmadığını aktaran Alioski, şöyleki devam etti:
“Açıkçası oynadığımız bütün maçlar zordu. Kaliteli takımlara karşı oynadığımızı söyleyebilirim. Sonuç prestijiyle bu bizim maça nasıl hazırlandığımıza ve motivasyon gücümüze bağlı. Sahip olduğumuz kadro ruhu bana bakılırsa saydıklarım ortasında en kıymetlisi. Kime karşı oynarsanız oynayın kadro ruhunu ortaya koymak zorundasınız. Bizim, bu grup ruhunu bu sürece kadar gerçek biçimde ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Bu kolektif ruh ve şuuru saha ortasında bir arada sergileyebildiğimizi düşünüyorum. Ferdi olarak göstermek istediğiniz performans olacaktır fakat fazlaca daha değerlisi kolektif manada gücünüzü ortaya koyabilmek. Bence bizim en kuvvetli taraflarımızdan birisi, bu kolektif ruh. ötürüsıyla ben önümüzde oynayacağımız Beşiktaş maçı için pek rahatım zira kadro arkadaşlarıma ziyadesiyle güveniyorum ve tehlikeli bir ekip olduğumuzu düşünüyorum.”
Tecrübeli oyuncu, Fenerbahçe’nin hayallerinde yatan kulüp olduğunu lisana getirdi.
Alioski, transfer sürecinde Türkiye’den diğer teklifler aldığının hatırlatılması üzerine, şu cevabı verdi:
“Benim açımdan ikna edici olan, kendimi epeyce daha rahat hissettiğim Fenerbahçe oldu. Bu süreçte yöneticilerimizden Selahattin Baki’nin de epeyce büyük bir katkısı oldu zira onunla görüştüğüm vakit içinderda bu sevgiyi ziyadesiyle hissettim. Yaptığımız görüşmeler sonucunda kendimi evimdeymişim üzere hissettim ve bunu hissettiğim için de birebir biçimde memnunum. Bu hislerin kararında Fenerbahçe’yi istediğimi ben de anlamış oldum. Bir an evvelden Fenerbahçe’ye katılmak için sabırsızlıkla bekledim ve hayallerimde yatan ekip Fenerbahçe’ydi. Fenerbahçe, mükemmel taraftarlara sahip. Buraya katıldığım için, Fenerbahçe’de olduğum için epeyce memnunum.”
“Fenerbahçe’nin büyüklüğünü hayli daha fazla hissediyorum”
Ezgjan Alioski, sarı-lacivertli topluluğa katılmadan evvel kulübün büyüklüğü hakkında fikir sahibi olduğunu lakin transferinin akabinde bunu epey daha fazla hissettiğini söz etti.
Fenerbahçe’de bulunmayı “harika bir duygu” formunda tanımlayan başarılı sol kanat oyuncusu, “Fenerbahçe’nin büyüklüğü konusunda burada olduğum müddet boyunca her gün epey daha fazlasını görüyorum. Fenerbahçe’nin büyüklüğünü fazlaca daha fazla hissediyorum. aslına bakarsanız herkes Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir topluluk olduğunu fazlaca âlâ biliyor. Burası nitekim mükemmel bir kulüp.” değerlendirmesinde bulundu.
Taraftarların kendisini fazlaca yeterli hissettirdiğini anlatan Alioski, şöyleki konuştu:
“Harika kadro arkadaşlarına sahibim. Kusursuz oyuncular, taraftarlar da sizlere her vakit fazlaca uygun hissettiriyor. Burada vakit geçirdiğim her dakika, her an kendimi epeyce daha memnun hissettiğimi söyleyebilirim. Burada olmak hakikaten kusursuz bir his. Bilhassa deplasmanlara maç yapmaya gittiğimizde taraftarlar o denli bir takviye veriyor ki sizlere kendinizi meskeninizde üzere hissettiriyor. Bu da inanılmaz bir his. Bizler de bu sevginin karşılığını onlara her vakit aktarmak istiyoruz. Onları elde edeceğimiz galibiyetlerle memnun etmek istiyoruz. Aracılığınızla taraftarlarımıza bir sefer daha teşekkür ediyorum.”
“Jesus ile Bielsa özellik olarak birbirine benziyor”
Alioski, İngiltere’de birlikte çalıştığı Marcelo Bielsa ile Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Jorge Jesus’un özellik açısından benzediğini belirtti.
Teknik erkeklerin kendilerine has kanıları, fikirleri ve ideolojileri olduğunun altını çizen tecrübeli oyuncu, “Her hoca için birebir diyemezsiniz. Şayet Jesus ve Bielsa içinde bir kıyaslama yapacak olursak bence özellik olarak birbirlerine benzeyen hocalar. Daha evvel Bielsa ile çalıştığım için çok memnunum. Şu an prestijiyle hocamız Jorge Jesus ile çalışıyorum ve onunla çalışmaktan nitekim çok büyük bir keyif alıyorum.” diye konuştu.
Portekizli teknik adam ile her gün yeni bir şeyler öğrendiğini aktaran Alioski, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:
“Her hocanın kendine has ideolojisi var ve hocalar daima olarak sizleri oynatmak istediği oyun noktasında inandırmaya çalışır. Sizi o bahse odaklamaya çalışır. Grup, hocanın ideolojisine inanırsa, hocanın isteklerine inanırsa kararında kupalar ve muvaffakiyetler gelir. Biz oyuncuların, teknik yöneticilerin bizlerden istedikleri şeylere inanmamız gerekir. Şayet inanırsak daha yüksek düzeylere ulaşabiliriz. Şu anda bu hayallere sahibiz, büyük hayallerimiz var lakin bunlara ulaşmak için sıkı biçimde çalışmamız gerekiyor.”
Futbolda bilgilerin belirleyici olduğunu ve bunu başarılı teknik erkeklerin gözlemlediğini tabir eden sol kanat oyuncusu, “Önemli olan kolektif futbolu alana yansıtmak. Hocalar açısından da bu durum nitekim kıymetli. Çok oyuncu var ve her oyuncunun oynadığı oyundan keyif alması gerekiyor. Bana bakılırsa bu epeyce değerli ve biz de bundan keyif alıyoruz ve o burada olduğu sürece bu keyfi almaya devam edeceğimizi düşünüyoruz. bu biçimde bir hocayla çalışıyor olmak bizim açımızdan çok kıymetli. Çalıştığım beşerler özel beşerler, haliyle kulüp özel bir kulüp. Gün geçtikçe hayli daha fazla şey öğreneceğimi düşünüyorum.” sözlerini kullandı.
“Eljif Elmas bulunduğu yeri ziyadesiyle hak ediyor”
Ezgjan Alioski, ulusal ekipten arkadaşı eski Fenerbahçeli Eljif Elmas’ın, bulunduğu yeri ziyadesiyle hak ettiğini lisana getirdi.
Deneyimli futbolcu, sarı-lacivertli kadrodan İtalya’nın Napoli takımına katılan genç oyuncuya ait şunları kaydetti:
“Bu yorumlar futbolun bir modülü. her insanın futbolcularla alakalı kendine göre bir fikri var. Benim kendi niyetim onun çok yetenekli bir oyuncu olduğu tarafında. Negatif ve olumlu yorumlar her vakit olacaktır lakin bence Eljif, bulunduğu yeri ziyadesiyle hak eden birisi zira onun kıymeti bu. Kaliteli ve genç bir oyuncu. Yeteneklerini fazlaca daha gösterebilmek ismine önünde uzun bir gelecek var. Her vakit en güzelini ortaya koymaya çalışan bir futbolcu. Bana bakılırsa gelecekte fazlaca daha büyük bir oyuncu olacaktır.”
“Bu kadroyla sonuna kadar savaşmak istiyorum”
Kiralık olarak Fenerbahçe’de forma giyen Alioski, geleceğine ait şu sözleriyle kelamlarını tamamladı:
“Ben burada olmaktan dolayı fazlaca lakin epeyce memnunum. Kontratımın sonunda ne olacağıyla ilgili konuşmak bana nazaran erken zira bu futbol, 1-2 ay daha sonra neler olabileceğini bilemiyorsunuz. Şu anda burada görmüş olduğum tutku ve sevgiden dolayı pek memnunum. Bu hakikaten bana mükemmel geliyor. Taraftarların istekleri bana göre fazlaca daha değerli. Sonuç prestijiyle ben buraya savaşmak ve hayalleri gerçekleştirmek için geldim. Amaçlarımıza katkı sağlamak için geldim. Bu ekiple sonuna kadar savaşmak istiyorum. Sonucunda neler olacağını daima birlikte bakılırsaceğiz lakin şu anki temennim bu istikamette. Burada oynadığım mühlet boyunca keyif almak istiyorum. Umuyorum taraftarlarla hoş sonuçlar elde edeceğiz.”