FSB, Alman Nazilerin Sivastopol’de işlediği cürümlerle ilgili saklı dokümanları deklare etti

ahmetbeyler

New member
FSB Kırım ve Sivastopol İdaresi’nden yapılan açıklamada, “Sunulan gereçlerin büyük kısmı, Nazi suçlularının ve hata ortaklarının 1942-1944 senelerında Sivastopol kentindeki hata faaliyetlerini anlatıyor” sözüne yer verildi.

Açıklanan dokümanların büyük kısmı, Sivastopol sakinlerinin sorgulama protokolleri. İçlerinden birinde, kamplardaki savaş esirlerinin fecî şartlarından bahsediyor.

Bir protokolde bir bayanın şu sözüne yer verildi:

“Binlerce insan, üst başı pejmürde, aç, zayıflamış idi. Her yer dehşet, kir. Sıhhiyeden uzak durum son derece dehşet verici düzeydeydi. Şahsen ben, esirlere patates kabuğu yedirildiğini gördüm. Beşerler çöplükleri gezip çeşitli yiyecek atıklarını topluyordu. Bu kampta şahsen ben günde yüze yakın ceset çıkarıldığı gördüm.”

Tıpkı görgü şahidi, gebe olan bir tanıdığının, doğum esnasında Naziler tarafınca sorguya çekildiğini, bu hanımın hayatını kaybettiğini anlatıyor.

Bir başka Sivastopol sakini, Kerç kentinden yük vagonlarında getirilen esirlerin bir mavnaya yüklendiğini ve akabinde ateşe verildiğini anlatıyor.

Dokümanlardan birinde, Nazilerin, Sovyet ordusunun taarruzu sırasında, sivil ve esirleri tahliye ederken onları canlı kalkan olarak kullandığını gösteriyor. Esirler gemi ambarlarına, siviller ise güverteye yerleştiriliyordu.

Bir bayan, 1 Mayıs 1944 tarihinde yaşanan olayı şu sözlerle anlatıyor:

“Biz siviller, çocuklar, bayanlar, yaşlılar, Sivastopol’den ayrılan ve hemen Almanya-Romanya askerlerini, askeri teçhizatı tahliye eden gemilerde canlı kalkan rolünü oynuyorduk.” Almanların fotoğraf çekimi düzenlediğini, gösteri emeliyle esirlere ekmek ve şeker dağıttığını anlatan bayan, kendisine uzatılanı reddettiği için dövüldüğünü aktarıyor.

1941 sonbaharında işgal edilen Kırım, 12 Mayıs 1944’te kurtarılmıştı.