FBR Lideri Terada: Fransız medyası kendi askerlerinin Mali’deki kabahatlerini gizlemek istiyor

ahmetbeyler

New member
Batı medyasının Rus askeri eğitmenlerini Mali‘nin Gossi yerleşim bölgesindeki Fransız üssün yakınında bulunan toplu mezarla ilişkilendiren savlarını kıymetlendiren Terada, bir dizi Fransız medyasında bu tarafta başlatılan enformasyon kampanyasının büyük bir tahrifata dayandığını ve Fransız ordusunun bariz hatalarını gizlemeye adandığını tabir etti.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen bir aktiflikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Terada, “Baskılarla Uğraş Vakfı uzmanlarının ortak görüşüne göre Fransız medyası, askerlerinin bariz insanlık dışı kabahatlerini büyük ve temelsiz bilgi tahrifatı yoluyla gizlemeye çalışıyor” diye konuştu.

İnsan hakları savunucusu, Sputnik’e demecinde olayın hem Malili, tıpkı vakitte Rus yetkililer tarafınca bağımsız olarak soruşturulması gerektiğini vurguladı.

Terada, “olağan olarak ki tüzel açıdan Mali makamlarının bir soruşturma başlatması gerekiyor. Benim ferdî görüşüme göre, resmi olmasa da bizi amaç alan suçlamaların yapıldığı dikkate alındığında Rusya Federasyonu’nun da bir cins soruşturma başlatması mantıklı olur, masumiyet karinesine nazaran bizim hukuksal açıdan hatasız olduğumuzu kanıtlamamıza gerek olmadığı için Fransa’nın hatalı olduğunu gösteren bir grup delillere gereksinimimiz var” diye konuştu.

Rus tarafının kelam konusu soruşturmayı süratli bir biçimde yapması gerektiğini vurgulayan Terada, “Ben soruşturmanın her hâlükârda olduğunca süratli yapılması gerektiğine ve delillerin ister mahkeme, isterse de memleketler arası ilgilerin tahlil hususları ile ilgilenecek rastgele bir kuruluş olsun, nitekim tarafsız bağımsız bir kurum oluşturulduğu anda sunulması gerektiğine inanıyorum” tabirlerini kullandı.