Eski Fransız asker: Ukrayna’da Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaş hatalarına şahit oldum

ahmetbeyler

New member
İnsani bir nazaranv kapsamında Ukrayna’da üç hafta kaldıktan daha sonra ülkesine geri dönen eski asker, ‘Ayağa Kalk ve Bilim yardımıyla Yürü’ kitabının muharriri Adrien Boke, Sud Radio’nun canlı yayınında şahit olduğu Ukrayna ordusunun kabahatlerini anlattı.

Boke, “Ukrayna’dan Fransa’ya döndüğümde şoke oldum. Televizyon kanalları, Ukrayna’da bulunmamış ve şu anda orada olup bitenler hakkında hiç bir şey bilmeyen insanları uzman olarak davet ediyor. Lakin bu bireyler kelam konusu olaylar hakkında yorum yapma cüretini gösteriyor. Bu ortada, televizyon ekranından duyduklarım ile kendi gözlerimle gördüklerim içinde bir uçurum var” diye konuştu.

Avrupa’nın neo-Nazilere silah tedarik etmesinin de kendisinde şok tesiri yarattığını söyleyen Boke, “Azov savaşçıları her yerde. Üniformalarının her yerinde SS sembolleri bulunuyor. Görüşlerini gizlememekle kalmayıp, açıkça ortaya koyuyorlar. Bu beşerlerle çalıştım ve onları tedavi ettim. Siyahileri ve Musevileri yok etmeye hazır olduklarını açıkça söylüyorlar” dedi ve ekledi:

“Orada olduğum sürece yapabileceğim hiç bir şey yoktu. Yalnızca izledim ve görüntü çekimi yaptım. Bu manzaralar elimde ve onları Ukrayna’nın cürümlerinin ispatı olarak kullanacağım. Ukraynalı askerlerin esir düşen Rus askerleri dizlerinden vurduklarına ve üst seviye subayların başlarına kurşun sıktıklarına şahit oldum. Amerikalı kameramanların olay yerlerinden geçersiz görüntü çekimleri yaptıklarını, mizansen sahnelediklerini şahsen gördüm.”

Boke, “Ukrayna tarafınca sivillere yönelik bombardıman olarak gösterilen, yıkılan tüm sivil konutlar, Ukraynalıların askeri maksatlara yanılgılı ateş açmasının kararı, öbür bir şey değil. Buça bir kurgudur. Ölülerin cesetleri öteki yerlerden oraya taşınmıştı ve şok edici bir manzara oluşturacak biçimde taammüden yerleştirilmişti” tabirlerini kullandı.