Erol Bulut’tan yabancı kuralı açıklaması: “Hesap makinesi tutuyorum”

bencede

New member
Gaziantep FK Teknik Yöneticisi Erol Bulut, Spor Toto Muhteşem Lig’de yabancı hakem tartışmasını yanlışsız bulmadığını söylemiş oldu.
Bulut, 2022 FIFA Dünya Kupası niçiniyle lige verilen ortada çalışmalarını sürdürdükleri Antalya kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Ligde her grubun hakemler niçiniyle büyük meseleler yaşadığını belirten Bulut, “Takımlar nitekim hakemlerden çekti, badireler yaşandı. Benim kadrolarım da dahil. Geçen sene problemler yaşadım, bu sene de yaşadım. Öteki kadrolar da doğal olarak yaşıyor ancak yabancı hakemin ülkemize gelip maçlarımızı yönetmesi biraz moralimizi bozar. Buradaki hakemlerimizin ikinci yarı kendilerini toparlayıp, daha düzgün işler yapacağını düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.
Ligin ikinci kısmı için çalışmalara Gaziantep’te başladıklarını ve orada geçen 9 günlük dönemin akabinde kamp için Antalya’ya geldiklerini hatırlatan 47 yaşındaki teknik adam, şöyleki devam etti:
“Antrenmanlar kamp devrinde biraz ağır geçiyor, biz de ağır çalıştık. Antalya’da 2 maç oynadık, yarın bir maçımız daha olacak. Futbolcuları hakikaten tebrik ediyorum. İsteklerimizi alana en güzel biçimde yansıtmaya çalışıyorlar. İstekliler, istekliler. Bu isteklerini maçlara da epeyce güzel biçimde yansıttılar. kararı bizi umutlandırıyor, sevindiriyor. Daha uygunu de olabilir, tempomuzu daha da artırabiliriz. Gol vuruşlarında daha tesirli olabiliriz. İnşallah Hatayspor’a karşı da düzgün performans göstererek Antalya kamp periyodunu kapatmış olacağız. İki günlük müsaadenin akabinde ise Gaziantep’te çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
Ligde kalan kısmın sıkıntı geçeceğini vurgulayan Bulut, “sebebi de 3 günde bir maç olması. Takım derinliği olan gruplar bu durumdan daha uygun faydalanacak. Şu anda 10. sıradayız. Son dakikalarda kaybetmiş olduğumuz puanlar var. aslına bakarsanız tabelaya baktığımızda, kadroların takım genişliği ve kalitesine nazaran birinci 6-7 sıra dolu üzere görünüyor. 8, 9 ve 10’uncu sıralarda seyredebiliriz. Gayemiz birinci 10’un ortasında olmak.” diye konuştu.
“Bireysel yanlışlarımız oldu”
Erol Bulut, futbolda savunmada az kusurun, hamlede ise azamî randımanın kıymetine değindi.
Ligde tamamlanan kısımda zincirleme yanlışlarla değerli puanlar yitirdiklerinin altını çizen Bulut, “Futbolda savunmada az yanılgı, önde azamî randıman gerekiyor. Bizde de maalesef defansta ferdi kusurlar oldu. Yakaladığımız konumları da düzgün değerlendiremedik. Gerçekten kaybettiğimiz puanlar var, şu an rahatlıkla 20-21 puanda olabilirdik. Futbolda bu talihlerinizi değerlendireceksiniz ve kişisel yanlışınızı azaltmanız lazım. Bunları biz maalesef yapamadık. Karagümrük maçına baktığımızda öne geçiyorsunuz daha sonra 2 tane defansta yanılgı ve yediğimiz sıradan goller var. Bugüne kadar defansta duran toptan en az gol yiyen ekiplerden biriyiz, o denli düşünüyorum. Duran toptan 2 tane gol yememiz olağan üzücü.” değerlendirmesinde bulundu.
“3 transfer yapmak istiyoruz”
Erol Bulut, orta transfer devrinde takımlarına 3 oyuncu katmayı planladıklarını tabir etti.
Kadro derinliğinin kıymetine vurgu yapan Bulut, şunları aktardı:
“Kadro genişliğini, derinliğini ve futbolcu kalitesini artırmak istiyoruz. O yüzden orta transfer periyodunda 3 futbolcu almamızın gerekli olduğunu düşünüyorum. Zira alternatif yok. Yalnızca 2-3 futbolcunun üzerine oyunu yıkmak yanlışsız değil. Daha âlâ dağılması lazım. Yalnızca o futbolcular gol atarsa maç kazanacağız formunda olmaması lazım. Futbol kadro oyunu ve bize bütün oyuncularımız lazım. Bizim takımımıza baktığınızda şu an birkaç eksiğimiz var. İnşallah 8 Ocak’a kadar çalışmalarımızı yapıyoruz. Seçtiğimiz oyuncular var, görüşmeleri sportif yöneticimiz Adnan Erkan sürdürüyor. İstediğimiz futbolcuları inşallah ocak ayında ortamıza katabilirsek bir düzey daha üste çıkmaya çalışacağız. Takıma 3 futbolcu katmayı düşünüyoruz.”
“Büyük ekibe karşı başlamak daha iyi”
Erol Bulut, ortanın akabinde ligde Beşiktaş ile müsabakanın kendileri için daha güzel olduğunu lisana getirdi.
Zor bir fikstürleri olduğunu kaydeden Bulut, “Önemli olan önümüzdeki Boluspor’a karşı oynayacağımız kupa maçı. Onları ciddiye alacağız fakat ondan daha önemli olan ligde Beşiktaş ile başlayacağız. Sıkıntı maç ve benim görüşüm büyük bir gruba karşı olması daha düzgün, futbolcular en azından büyük maçlara daha konsantre olarak kendilerini vermeye çalışıyor. O denli bir başlangıcın düzgün olacağını düşünüyorum.” biçiminde görüş belirtti.
“Yanımda hesap makinesi tutuyorum”
Erol Bulut, yabancı oyuncu kuralının kendilerini epeyce zorladığını tabir etti.
Yabancı oyuncu kuralının özgür bırakılmasının Türk futbolu ve ulusal kadrolar düzeyinde daha yararlı olacağına inandığını anlatan Bulut, şunları kaydetti:
“Ben esasen yanımda hesap makinesi tutuyorum. Her vakit tıpkı şeyi söylemiş oldum, hür kalması gerekiyor. bu türlü olduğunda aslına bakarsan kulüplerin ekonomik zahmeti var, yerli futbolcunun fiyatı gereksiz yere artıyor. 2 liraya alacağınız adamı 5-6 liraya almak zorunda kalıyorsunuz. Mukavelesi de o biçimde oluyor. aslına bakarsan kalite kendini gösterir. Daha evvel 14 özgürken daha fazlaca yerli futbolcu yurt dışına çıktı. Futbolcunun kendisini zorlaması lazım. Futbolcunun, ‘İşim kolay, aslına bakarsanız 3 kişi oynayacak 3 de değişiklik 6 Türk olacak’ diye düşünmesine sinirleniyorum. bu biçimde rahat olmaması lazım.”
Futbolcunun gelişimi için altyapıda düzgün eğitim verilmesi gerektiğini aktaran Bulut, şu biçimde konuştu:
“Futbolcuya eğitimi gerçek vermediğiniz vakit, Üstün Lig’de A ekip hocaları düşünce yaşayacak ve yaşıyor da. Zira futbolcu eksik geliyor. En büyük sorun o. Futbolcunun eğitimini hakikat vermediğiniz vakit nasıl kendini geliştirecek? Arda üzere birkaç kişi çıkınca seviniyoruz. 20 yaşındaki futbolcuyu oynatıyorsun performans bekliyorsun. Kimi ülkelerde adam 18 yaşında dünya yıldızı oluyor. Ondan bir tane yok, birkaç tane var. Türkiye’de niye çıkmasın? Lakin onun eğitimini, altyapısını hakikat hazırlamamız lazım. Altyapıdaki hocaların da sorumluluğu üzerine alması lazım. Çabucak ben A grup hocası olacağım diye bakmamaları lazım. Onların yetiştireceği futbolcular A ekibe çıktığında esasen büyük bir iş başarmış olacaklar. Onların yardımıyla o futbolcular oraya gelmiş olacak.”
Yabancı oyuncu hududunda netlik olması gerektiğini vurgulayan Bulut, kelamlarını şöyleki tamamladı:
“Bunlar konuşuluyor ancak yalnızca konuşuyoruz. Sorun orada. Bir şeyde karar verelim, 14 ise 14 hür, 12 ise 12. Herkes oynayabilsin. Ben demiyorum, 12-14 yabancı futbolcu özgür, hiç Türk oynamasın. Hayır o denli değil. Tük futbolcu kendisini zorlayacak. Zorladığın vakit bir yerlere geliyorsun, muvaffakiyet elde ediyorsun. Zorlamadığın vakitse esasen olduğun yerde sayıyorsun. Diğerleri daha sonrasında gelip seni geçiyor. daha sonrasında ağlamayacaksın niçin bu biçimde oldu diye. Bu her yerde bu biçimde. Kolay bir şey elde ettiğinde muvaffakiyet gelmez, zorlanacaksın.”