Buruk: “Icardi Arjantin takımında olmalıydı”

bencede

New member
Galatasaray teknik yöneticisi Okan Buruk, basın mensupları ile bir basın toplantısı düzenledi. Galatasaray teknik yöneticisi, bu görüşmede basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Buruk, “Sakatlık, ulusal ekip, hastalık oldu. Biroldukca genç oyuncuyu kampa getirdik. Hepsinden hayli mutluyuz. Sakatlıklar olmasa da oynatacaktık. Akademiden ne kadar epeyce oyuncumuzun müddet alması bizim için o kadar sevindirici. Geleceğimiz sağlam. Genç oyunculardan bir tane birinci 11 çıkabilir.” sözlerini kullandı.

Spor Toto Üstün Lig’de şiddetli bir fikstürden çıktıklarını belirten Buruk, “Fikstür zordu. Yeni bir kadroyuz. Genç oluştuk. İdarenin gelişi, benim başlamam, oyuncuların gelişi geç oldu. Transferin son günü 5 transfer yaptık lakin başımızda daima kazanmak vardı. En üstte olabilmek kıymetliydi. Fikstür olarak da bizim için zordu. 8 deplasman, 5 iç saha maçı oynadık. İkinci yarı bizim için avantaj olacak. Puan olarak daha yükseğini alabilirdik ancak ortaya başa baş girmemiz bizim için değerliydi. Birinci 11’i, giren ve çıkanları, rotasyonları oturttuk. Geçen seniçin elimizde bir takım yok. Fenerbahçe’nin bir takımı vardı ve üzerine koydu. Trabzonspor bir değişime girdi. Biz yeni bir takım oluşturduk. Birinci 11’e baktığımızda geçen dönemden hayli az oyuncu var.” dedi.
Buruk, “Bazı maçlarda kısım bölüm âlâ oynadık lakin Medipol Başakşehir maçında skordan bağımsız daha uzun müddet güzel performans gösterdik. Skorun yanında oyunun hiç bir dakikasında önde baskıdan, duruma girmekten vazgeçmedik. Maçın sonuna kadar dinamizmimiz, hırsımız ve isteğimiz vardı. Corendon Alanyaspor maçında da 10 kişi kalana kadar yeterliydik. Beşiktaş maçında 2-1’den daha sonra oyunu domine ettik. Denetim ettiğimiz oyunu devam ettirmemiz gerekiyor. Artık orta oldu, oyuncular ulusal gruplara gitti, sakatlıklar oldu lakin bıraktığımız yerdeki performansı en kısa vakitte yakalamamız gerekiyor.” diye konuştu.

“Icardi daima gündeme geliyor”
Genç teknik adam, “Icardi daima gündeme geliyor. Her şey benim denetimimde gelişiyor. Kontrolümün haricinde olan bir şey yok. Sonuçta elimizde robotlar yok. Hepsinden tıpkı şeyi bekleyemeyiz. Kıymetli olan oyuncuları ortamızda ve canlı tutmak. Bazısının özel hayatıyla ilgili, bazısının ruhsal sorunu oluyor. Hepsini kabul edip, onlara yanlışsız bir biçimde yaklaşarak onları grubun ortasında tutmamız gerekiyor. İsim olarak en yüksek mesleğe sahip oyuncular bizde. Hepsi yeterli karakterler. Şanslı olduğum yan bu. Icardi de epey çalışkan bir oyuncu. Sakatlanmadan evvel 5 gün hayli düzgün çalıştı. Bir topuk pası verirken art adalede sorun oluştu. Karakter olarak arkadaşlarıyla yeterli. kimi vakit dışarıdan oyuncular yanlış değerlendirilebiliyor. Kadrosu sahiplendi, seyirci ile hayli yakın. Icardi buraya hayli çabuk alıştı fakat sakatlık yaşadı. niye burada tedavi olmadığı konuşuluyor. Dünyada bu var. Birtakım oyuncular sakatlandığında istediği yerde tedavi olmayı kontratlarına yazıyor. Her şey bizim denetimimizde. Bizim için kıymetli olan oyuncunun düzgün dönmesi.” halinde konuştu.
“Icardi’nin kalmasını ister misiniz?” halinde soru üzerine ise Buruk, “Santrfor Galatasaray için epeyce kıymetli bir durum. Hepimiz isteriz ancak erken konuşuyoruz. Dönemi bitirmek lazım. Şu anda yapılacak bir şey yok. Rashica ile de birebir şey oluyor. Onun da bizimle devam etmesini hayli isteriz. Tahminen de devam edecek fakat bu mevzular için erken.” diyerek açık kapı bıraktı.
Transfer öncesinde ayrıntıları topladıklarını belirten Buruk, “Oyuncularla ilgili ayrıntıları almıştık. Çalıştığımız Avrupalı bir şirket var. Karakter tahliliyle ilgili raporlar aldık. Hem ben hem ekibimdekiler birebir vakitte kulübümüz fazlaca çabuk birilerine ulaşabiliyoruz. Geçen yılki PSG grubuna ulaşıp Icardi’nin artı ve eksisini sorabiliyoruz. Mata ve Mertens, yaş ve karakter olarak hem epeyce yeterli futbolcular tıpkı vakitte ağabeyler. Stadımızdan, seyircimizden, dışarıdaki coşkudan, futbol sevgisinden epey etkileniyorlar. Bu sahiplenmede tesirli oluyor.” dedi.

Ronaldo sorusunu cevapladı
“Ronaldo üzere bir ağabey ister misiniz?” sorusuna, “Ne kadar düzgün oyuncu olursa hocalar ister. Hocaların istemesi bitmez.” formunda konuştu.
“Memnun kalmadığım maç Yukatel Kayserispor maçı”
Yukatel Kaysersipor ile karşılaştıkları maçta âlâ oynamadıklarını belirten Buruk, “Galibiyet de yenilgisi de kendime yazmıyorum. Bu bir grup işi. Oynattığımız futbolcular da epeyce uygun. Daha güzelini yapması lazım. ‘Bütün sorumluluğu ben aldım. Oyuncunun sorumluluğu yok.’ diyemezsiniz. Oyuncunun da sorumluluğu var. Oyuncularla ortak bir performans sergiliyoruz. Ben onları seçiyorum, çalıştırıyorum ve hazırlıyorum. Oyuncu da en yeterli performansını vermek zorunda. Onu hazırlayan, alana koyan, alanda değişiklikleri yapan kişi ben ve grubum. Yukatel Kayserispor maçında istediğimiz oyun ortaya çıkmadı. Şanssız da bir maçtı. Maçın başında penaltı konumu da vardı. Şad kalmadığım, oyun olarak en makûs olduğumu müsabaka Yukatel Kayserispor maçıydı. Oyuncular kondisyonunu son haftalara yanlışsız bulduğu için daha baskılı ve dominant oyun yeterli bir biçimde ortaya çıktı. Son haftalarda önde baskımızı net bir biçimde yaptık.” diye konuştu.
7 golle kazandıkları maçın akabinde Medipol Başakşehir teknik yöneticisi Emre Belözoğlu ile konuşmadıklarını belirten Buruk, “Maç daha sonrasında konuşmadık fakat sonuçta futbol bu. Herkes birbirini yenebiliyor. Medipol Başakşehir bu sene en güzel futbolu oynayan kadrolardan biri. Avrupa’da başarılı oldular, az gol yediler. Genel olarak Emre’yi ve Medipol Başakşehir’i başarılı buluyorum. Emre hoca âlâ işler yapıyorlar. Futbolun ortasında bu cins skorlar var.” dedi.
Yusuf Demir hakkında da konuştu
Yusuf Demir transferini de kıymetlendiren Buruk, “Yusuf, ortamıza geç katılan oyunculardan biri. Kendisinden beklentimiz yüksek, değerli bir yatırım yaptık. Çok genç, oynamak isteyen bir futbolcu. 18 yaşında Barcelona görmüş bir oyuncu. O yetenek var ki Barcelona’da forma giydi. Yusuf’u bir daha Barcelona’daki düzeyine, isteğine ve motivasyonuna çekmemiz gerekiyor. Âlâ çalışıyor. Bir devir sakatlığı oldu. Birkaç maç ondan dolayı değerlendiremedik. Birkaç maçta yabancı oyuncu kuralından dolayı oynatamadık. Hazırlık maçları Yusuf için de düzgün oldu. Yabancı sorunu var. Türk futbolcularımızdan Kerem son maçta epey güzel bir oyun ortaya koydu. Abdülkerim geldiği vakte göre fazlaca daha özgüvenli, rahat oynuyor. Gruba ağabeylik ve liderlik yapmaya başladı. Sol bekte Türk’e döndük. Kazımcan ve Emre orayı paylaşıyor. Rashica nasıl gelip formayı aldıysa Yusuf da tıpkı biçimde formayı alıp devam edebilir. ” diye konuştu.
Barış Alper’in performansına da değinen Galatasaray teknik yöneticisi, “Geçen dönem Barış’a yatırım yapıldı. İstekli, genç ve epey çalışan bir oyuncu. Vakit zaman istediklerini alana yansıtıyor. Daha kısa vakitte formayı almak istiyor. Bunun için daha fazla şey yapmaya çalışıyor. Lakin bu isteğinden dolayı yanılgı yapabiliyor. Oyunun ortasında kalması, daha epeyce topa dokunması gerekiyor. Potansiyeli, suratı, driplingi, baş vuruşu ve şutu var. Gelişecek yanları da var. Yaşı epeyce genç. Barış hayli çalışkan bir oyuncu. Bu eksik yanlarını kapatmak için her gün çalışacağız.” biçiminde konuştu.
Dünya Kupası yorumu
Fransa’nın Dünya Kupası’nda kendisi için ön plana çıktığını belirten Buruk, “Icardi, Arjantin’de takıma alınmalı mıydı?” sorusuna “Son maçlardaki Icardi’nin takımda olması gerektiğini düşünüyorum. Arjantin’de net bir santrfor yok. Icardi’nin her vakit takımın ortasında olması gerektiğini düşünüyorum.” sözlerini kullandı.
bundan evvelki döneme da değinen Buruk, “Geçen dönem 13. sırada bitirmiş bir grup vardı. Topluluk üzerinde büyük bir gerilim vardı. Tenkit olarak söylemiyorum fakat taraftar gözüyle baktığımda maçları izlerken mutsuzluk oluyordu. Berbat geçmiş bir dönemin akabinde beklenti yüksek oluyor. Bu da olağan. Çok uygun oynamayıp kazandığımız maçlar da oldu. Trabzonspor maçında uygun oynadık ancak kazanamadık. her insanın kazanma isteğini anlamak lazım. ‘Bana haksızlık yapılıyor.’ diyemeyeceğim zira bu futbolun tabiatı. Tüm ülkelerde bunlar oluyor. Bunların olacağını bilerek bu misyona geliyorsunuz. Tenkitler her vakit olacaktır. Bizi rahatsız eden, hakikat olmayan şeylerin ortaya atılması. Oyun, futbol eleştirilebilir lakin hocaya yahut kulübe saçma sapan şeylerle vurmaya çalışmak yanlış. Kimin yeterli niyetli, kimin berbat niyetli olduğunu anlayabiliyorsunuz. Benim ve Galatasaray’ın başarısız olmasını isteyenler var. Onlardan bu tıp şeylerin ortaya çıkarılması olağan. Benim için en kıymetli kıymetlendirme kriteri sokak. Toplumsal medyadan fazlaca sokaktaki insanların reaksiyonları benim için değerli. Toplumsal medyada bir kişi 10 tweet atabiliyor. Futbolcular kimi vakit toplumsal medyayı epeyce başına takıyor. Bunu rakipler bile yapabiliyor. ” dedi.
“Hedefimiz şampiyonluk dedim”

Galatasaray teknik yöneticisi, “İmzayı attığım birinci günden itibaren ‘Şampiyon olacağız. Amacımız şampiyonluk.’ dedim. Zira Galatasaray’ın diğer maksadı olamaz. Birinci başladığımızda az sayıda futbolcuyla idmanlara başladık. Kampa az oyuncuyla gittik. Grubu oluşturmak uzun bir süre aldık. Sıkıntı bir fükstür çektik. Açıklanan fikstür 14. haftaya kadar zordu. Bir arkadaşım, ‘Tam hoca kovduracak fikstür.’ dedi. Hocaların daima kaygılar var. kimi vakit şampiyon oluyorsunuz lakin sonraki dönem bırakıyorsunuz. Son yıllarde bende ve Sergen hocada oldu. Son 3 şampiyonun 2 hocası bir daha sonraki dönem ayrıldı. Futbolda hiç dün yok. Her vakit bugün ve yarın var. ” halinde konuştu.
Takım içi maaş istikrarına de değinen Buruk, “Yurt haricinden gelen oyuncuya eski grubunda kazandığını vermek zorundasınız. Elindeki Türk oyuncunun da yaptığı mukaveledeki fiyat vakit ortasında kıymet kaybediyor. Bunda iyileştirmeler oluyor. Mutsuzluklar vakit zaman olabiliyor lakin kulüpler de bütçelerini bu biçimde dengeleyebiliyor. Herkes gruptaki tüm oyuncuların birebir parayı kazanmasını ister lakin bu cins farklılıklar oluyor. Bence ana sorun yüksek para alıp ekibe katkı sağlamayan oyuncuda. Yüksek para alıp katkı sağlayan oyuncuda hiç bir sorun yok. bu biçimde öteki oyuncular da onu kabul ediyor. Güzel maaş alıp ekibe katkı vermeyen oyuncu olursa kadronun istikrarı gidiyor.” dedi.
Fenerbahçe hakkında da konuşan Galatasaray teknik yöneticisi, “Fenerbahçeli futbolcular ve grup bizi ezberliyor, biz de onları ezberliyoruz. Rakiplerinizin de puan kaybetmesini bekliyorsunuz. Rakibimizin ne oynadığını gorebiliyoruz. Fenerbahçe de fazlaca değişiklik göstermiyor. Bir tane oyunu var ve onu oynuyor. Bizim de oynadığımız bir futbol var. İki kadro da birbirini tanıyacak. Benim halim takım istikrarından yana. Âlâ olan 11’in devam etmesini istiyorum. Her maç kıymetli lakin rakibinizle oynadığınızda daha da kıymetli oluyor. Fenerbahçe-Galatasaray derbisini herkes bekliyor. Umarım hoş ve kaliteli maç olur. Her maçı kazanmak istiyoruz. Yaklaşık 1 ay kaldı.” dedi.