Büyükekşi’den açıklamalar! Rezerv Lig, borçlar, hakemler…

bencede

New member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olağanüstü Seçimli Genel Konseyi ve Olağan Mali Genel Heyetinde başkanlık seçimine tek aday olarak giren Mehmet Büyükekşi, yenilikçi, şeffaf ve kurumsal bir federasyon için yola çıktığını söylemiş oldu.
Genel şurada konuşma yapan Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunun inanç ortamına gereksinim duyduğunu anlatarak, şunları söylemiş oldu:
“Rahmetli Hasan Doğan’ın yol arkadaşıydım, bu mevzuda hepimize değerli bir miras bıraktı. Size kelam veriyorum, bu mirası en yeterli biçimde temsil edeceğim. Ben bu yola inanç, istikrar ve adalet prensibiyle çıkıyorum. Ortak dileğimiz için hepinizi samimi dayanağını talep ediyorum. Muvaffakiyete giden yolda bu biçimdece daha kısa müddette maksada ulaşırız. Futbolu, dostluk kardeşlik ve sevginin ortak paydası olarak görüyoruz. “
Yeni çıkan Spor Kanunu’na da dikkati çeken Mehmet Büyükekşi, kelamlarını şöyleki sürdürdü:
“Kanun çıktı, yönetmelikler çıkmadı. Yönetmeliklerin çıkması konusunun da takipçisi olacağız. Kulüplerle istişare ortasında olacağız. Kontrol düzeneklerini güçlendirip, şeffaf bir hale geleceğiz. Temel nazaranvlerine odaklanan bir federasyon yapısına ulaşacağız. Mevzuatla ilgili güncellenmesine inandığım bir epey mevzu var, birisi deplasman yasağı. Elbet kimi tedbirler alma konusunda ortak noktadayız. Seyircilerimizi kesinlikle yeniden statlara kazandırmamız gerekiyor. Bu yasağın kalkmasını fazlaca fazla önemsiyoruz. Bilet fiyatlarındaki KDV’nin de yüzde 8 olması için görüşmeler yapacağız. Temsilcilik ve gözlemcilik yapısıyla ilgili de kulüplerden gelen talepler konusunda değerli farklılıklar yapacağız. Korsan yayın da hem kulüpler birebir vakitte naklen yayın yapanlar için değerli bir gündem unsuru. vazife yapan komitelerin etkinleşmesi için elimizden geleni yapacağız.”
Kulüpleri borç sarmalındaki mali yapıdan kurtarmayı istediklerini lisana getiren Büyükekşi, “Bazı önlemler almamız gerekiyor. Üstün Lig’in kıymetini artıramazsak dış pazarda da karlı bir eser oluşturamayacağız. ABD’den daha sonra 140 ülkeyle en çok dizi, sinema satan ikinci ülkeyiz. niye maçlarımızı da satmayalım? Bunun için de çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
Mehmet Büyükekşi, “hakem performansı yapay zeka modelleri, yetenek geliştirmek ve Rezerv Lig’in hayata geçirilmesi” projelerini ise şöyleki anlattı:
“Hakem olunca itimat daha epey kıymet kazanıyor. Çok önemli adımlar atmamız gerekiyor. Hem mevcut hakemlerin gelişimi tıpkı vakitte yeni hakem gelişimi konusunda akademik çalışmalarımız olacak. Hakemlerin değil, futbolun kalitesinin konuşulduğu bir futbol topluluğu istek ediyoruz. Hakem performansları bu yapay zeka üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Fikstürlerin belirlenmesi ve sevkler konusunda da Kulüpler Birliği tarafınca da bakılırsavlendirilen bir kişinin olacağı Lig Uyum Konseyini oluşturmayı planlıyoruz. Altyapıya da şuurlu biçimde yönelmemiz gerekiyor. Rezerv Lig taleplerine karşı olumluyum. Emelimiz 2022-2023 döneminde Rezerv Ligi hayata geçirmek. Bunun için süratlice çalışmalar başlayacağız.”
Futbolun marka bedelinin artması gerektiğinin altını çizen TFF Lider Adayı Ekşioğlu, “Bu mevzu o kadar değerli ki, yayın ihalesini geliri, global futbol iktisadında Türkiye’nin alacağı hisse, dünyanın en uygun oyuncularının ligimize gelmesi, sponsorluk gelirlerinin artması, seyircinin ilgisinin artması buna bağlı. Bu yüzden bu hususa klasik değil, orijinal bir bakış açısıyla bakacağız. TFF bundan bu biçimde tüm paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır. Bunu başarabilmek için de birincilere imza atıyoruz. TFF’de bugüne kadar bayan idare konseyi üyesi olmamış, biz 2 bayan yöneticiyle yola çıkıyoruz. ” sözlerini kullandı.
Büyükekşi, dayanaklardan dolayı genel konsey üyelerine teşekkür ederek, “Gün, futbolu hak ettiği pahalara kavuşturma ve emek verme günü. Bilhassa bana epeyce büyük bir takviye verdiniz. Siz, beni güvenerek bu kürsüye çıkardınız, ben de size fazlaca güveniyorum. Yapacak epey iş var. Biz olarak yapacağız. Marka pahası yüceltebilmek için bir arada çalışmalıyız.” kelamlarını tamamladı.
 
Üst