“bu biçimde devam ederlerse Galatasaray dönemi dorukta bitirir”

bencede

New member
Eski Galatasaray Kulübü Lideri Adnan Polat, sarı-kırmızılı futbol kadrosunun bu dönem Spor Toto Üstün Lig’de şampiyon olacağına inandığını söylemiş oldu.
Sarı-kırmızılı kulübün 2008-2011 yılları içinde başkanlığını yapan Adnan Polat, AA muhabirine Okan Buruk idaresindeki futbol ekibinin performansı, idari ibrasızlıklar niçiniyle yaşadığı küskünlük ile mevcut lider Dursun Özbek’in oluşturmaya çalıştığı birlik ve birliktelik ortamıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Sezon başında teknik yöneticiliğe Okan Buruk’un getirilmesine epey sevindiğini aktaran Polat, “Okan Buruk’un teknik yönetici olması beni fazlaca şad etti. Okan, Galatasaray altyapısındaydı ve 16 yaşında A kadroya almıştık. Benim için bir evlat üzeredir. Kendisini epeyce severim. Ona da elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim. Şu anda hayli düzgün gidiyor.” dedi.
Adnan Polat, Galatasaray’ın yeni kurulan bir grup olduğuna değinerek, “Yeni kurulan bir ekibin birinci 10-12 haftalık süreci asgarî hasarla geçmesi gerek ki ekip olacak süreyi kazanmış olsun. Okan Buruk da bunu çok hoş yaptı. Şu anda önderin 2 puan gerisinde ve ekip olmaya gerçek gittiği görülüyor. Galatasaray taraftarı da mükemmel bir biçimde ekibini destekliyor ve sürece tesir ediyor. bu biçimde devam ederlerse Galatasaray dönemi olması gereken yerde, tepede bitirir. Bizim de üstümüze bir misyon düşerse seve seve yaparız.” diye konuştu.
“İdari ibrasızlığın Galatasaray tüzüğünden de kalkması lazım”
Adnan Polat, idari ibrasızlığın Galatasaray Kulübünün tüzüğünden kalkması gerektiğini lisana getirdi.
2011’de idari açıdan ibra edilmediği için bakılırsavi bırakmak zorunda kalan Adnan Polat, daha sonrasında yaşadığı küskünlük niçiniyle uzun müddet kulüpten uzak kaldı. Lider Dursun Özbek’in idari ibrasızlığı tüzükten çıkarmaya çalıştığını hatırlatan Polat, genel heyet üyelerinin geçmiş ibrasızlıkları yok kabul ettiğini kaydetti.
Yargıtay’ın da idari ibrasızlığı hukuka alışılmamış bulduğunu vurgulayan Adnan Polat, şöyleki devam etti:
“Galatasaray’da idari ibrasızlık konusu 2011’de benim lider olduğum periyottaki mali kongrede başladı. Lakin sonrasındasında Yargıtay Genel Heyeti bunu oy birliğiyle yok kabul etti. Bunun Galatasaray tüzüğünden de kalkması lazım. Bu yasaya alışılmamış bir şey. Dursun Lider bununla ilgili bir genel şura yapmak istedi lakin çoğunluk toplanamadığı için gerçekleştiremedi. Herbiçimde bir daha deneyecek. Bunun yapılması gerekir. İdari ibrasızlık o devirde herkesten çok büyük reaksiyon aldı ve hepimizi fazlaca üzdü. Galatasaray’ı ikiye böldü. Birçok insan kulübe küstü. Bu küskünlükten dolayı kulüpten uzak durmaya başladılar. Spor kulüpleri ekonomik olarak büyük sorun ortasında. Dursun Lider bu krizi aşmamız için kulüpte birlik ve birliktelik olması gerektiğini söylemiş oldu. Galatasaray genel şurası da buna sağduyu gösterdi. Oy birliği ile idari ibrasızlıklar yok kabul edildi. Bence yanlışsız bir şey yapıldı.”
Uzun mühlet daha sonra Florya Metin Oktay Tesisleri’ne ve kendi devrinde yapılan Nef Stadı’na giden Polat, “İdari ibrasızlıktan daha sonra, ‘Genel konsey bu idari ibrasızlığı kaldırmadıktan daha sonra Galatasaray’dan içeri tekrar girmem. Yalnızca oy kullanmaya gelirim.’ demiştim. Yaklaşık 11 sene de gitmedim. Yaptığım stada 11 sene daha sonra girdim. Dursun lider, benim kimi tavsiyelerimi de dinledi. Ben de kendisine yardımcı olmaya çalışıyorum. Kendisi ve idare şurasındaki arkadaşları büyük bir özveri ile uğraşıyor. Bilhassa Erden Timur’un epey koşturduğunu görüyorum. Bizim bakılırsavimiz de Galatasaraylı olarak onlara yardımcı olmak.” sözlerini kullandı.
Adnan Polat, başkanlığı periyodunda yapılan Nef Stadı’nda 11 yıl daha sonra gittiği birinci maçta içeri girdiği an Galatasaray’ın gol attığını belirterek, şu biçimde konuştu:
“Başkan olduğum periyotta Galatasaray’da 24 saat yetmiyordu. Ali Sami Yen Stadı’nın teknik incelemesini yaptırmıştım. Bir an evvel çıkmamız gerektiği söylendi. Stadın üretiminde fazlaca büyük yanılgılar olduğunu söylemiş olduler. Betonu epey berbattı. Yıkımını 4-6 ayda diye planladığımız stat, 10 günde yıkıldı. Betonları un üzere dağılıyordu. Teknik rapordan daha sonra her an bir şey olabilir diye korkuyordum. Onun için stadı açmak için çaba gösterdik. Düzgün ki o denli yaptık. Kaza yahut felaket olduktan daha sonra ağlayıp sızlamanın bir yararı olmuyor. Bütün acelemiz ondandı. Olağanda dönem bittikten daha sonra hayli hoş bir hazırlıkla açabilirdik ancak daha fazla risk almak istemedim. Çok uğraş verdik. Saat 04.00’te konuta gidiyordum, 08.00’de bir daha geliyordum. daha sonrasında ibrasızlık olaylarının olması bizi fazlaca üzdü, gönlümüz kırıldı. Cetlerimiz, ‘Hançer yarası geçiyor da gönül yarası geçmiyor.’ derler. Bize de o denli oldu. Dursun lider, kongrenin sağduyusundan daha sonra beni maça davet etti. Ben de maça gittim. Birinci maç Konyaspor karşılaşmasıydı ve koltuğa oturduğum an gol oldu. Tesadüf oldu. İkinci bir maça daha gittim. İki sefer Florya’ya gittim. Okan hoca ve eski arkadaşlarla oturup sohbet ettik.”
“Galatasaray’ın projelerini gerçek buluyorum”
Adnan Polat, Galatasaray Kulübünün Florya, Mecidiyeköy ve Riva’da geliştirilen konut projeleriyle borçlarını kapatma çalışmasını gerçek olduğunu belirtti.
Başkan Dursun Özbek ve Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur ile fikir alışverişinde bulunduğunu anlatan Polat, “Galatasaray’ın projelerini yanlışsız buluyorum. Merhum lider Mustafa Cengiz bana sorduğunda ‘Florya’nın kontratını iptal edebiliyorsanız edin.’ dedim. Kendisi de beni dinledi. Galatasaray’ın elinde kalan son pahalı gayrimenkul orası. Florya ile ilgili hem Dursun Lider birebir vakitte Erden Timur ile konuşuyorum. Fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bence hakikat yolda gidiyorlar. İmar durumu çıkıp, Kemerburgaz tamamlandıktan daha sonra Florya’da yapılacak proje, Galatasaray’ın borçlarını sıfırlayacak ve üzerine önemli bir kaynak bırakacak. Şu anda lider ve Erden Timur birlikte çalışıyor. İnşaat fazlaca âlâ bildiğim konulardan bir tanesi olduğu için benimle istişare ediyorlar. İnşallah vaktinde bu projeyi gerçekleştirir, Galatasaray’ı bu ekonomik krizden çıkararak banka borçlarını kapatırlar.” diyerek kelamlarını tamamladı.