“Beşiktaş Premier Lig düzeyinde bir takım”

bencede

New member
Beşiktaş’ın dönem başında Corendon Alanyaspor’dan kiralık olarak takımına kattığı Tayfur Bingöl, taraftarı olduğu ekibe gelerek hayalini yaşadığını söylemiş oldu.
Siyah-beyazlı futbolcu, 2022 FIFA Dünya Kupası niçiniyle Spor Toto Muhteşem Lig’e verilen ortada Antalya’da gerçekleştirilen kampta AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Geçen şubat ayında Alanyaspor ile kontrat uzattığı merasimde hayalinin Beşiktaş’ta oynama olduğunu açıklayan Tayfur, “Hayalim epey hoş başladı. Çok hoş devam ediyor. Beşiktaş’ta olmanın memnunluğunu her gün, her idmanda, armaya her baktığımda yaşıyorum.” dedi.
Beşiktaş’taki 3 aylık süreci pahalandıran 29 yaşındaki futbolcu, “Kendi performansımı güzel buluyorum lakin bunun da üzerine çıkmam gerekiyor. Gün geçtikçe çalışarak bunu yapacağıma inanıyorum. Beşiktaş topluluğu epeyce büyük. Her vakit, her saniye, saha ortasında ve haricinde zihnimizin açık olması gerekiyor.” diye konuştu.
Tayfur Bingöl, Muhteşem Lig’de geride kalan 14 haftalık performanslarıyla ilgili, “Lig epeyce çekişmeli geçiyor. Mayıs ayına kadar bu biçimde gidecek. Ağır bir tempo olacak. Hem hafta ortasında birebir vakitte hafta sonunda maçlarımız olacak. Bu kamp devri bizim için uygun oldu. Şampiyon olabilmek için en uygun performansı alana yansıtmamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.
“Gerçek mi hayal mı ayırt edemedim”
Tayfur, Beşiktaş formasıyla siyah-beyazlı taraftarların önüne çıktığı birinci maçta eksiksiz bir an yaşadığını lisana getirdi.
“Vodafone Park’a birinci çıktığımda epeyce hoş şeyler hissettim.” diyen Tayfur, “Bunları anlatmam imkansız. 12-13 yaşlarımda İnönü Stadı’ndaki maçları izliyordum. Stada gidemesem bile televizyondan takip ediyordum. Birinci maçımı oynadığımda inanılmaz bir atmosfer vardı. Bunun gerçek mi düş mı olduğunu ayırt edemedim. Eksiksiz bir an yaşadım. Taraftarın dayanağını hissettim.” halinde görüş belirtti.
Kendisini İnönü Stadı’ndaki atmosferin Beşiktaşlı yaptığını anlatan siyah-beyazlı futbolcu, “Beşiktaş taraftarının bir tezahüratı beni epeyce etkilemişti. ‘Kartal gol gol’ ve ‘Beşiktaş’ım oley oley’ tezahüratları beni benden aldı. daha sonrasında bir aşk ve sevgi oluştu. daha sonrasında her maça gitmeye çalıştım. Saha ortasında bu tezahüratları duyar duymaz da tüylerim diken diken oluyor. Performansımın arttığını düşünüyorum. Bu tezahüratları duydukça motive oluyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
“Şu andaki yeni maksadım ileride forvet oynamak”
Kariyerinde sahanın farklı bölgelerinde bakılırsav yapan Tayfur, yeni amacının forvet oynamak olduğunu söylemiş oldu.
Farklı yerlerde güzel performans göstermesini teknik kapasitesine bağlaynan Tayfur Bingöl, kelamlarını şöyleki sürdürdü:
“Sol bek, sol açık, orta saha, stoperde de forma giydim. Oyun biçimlerine ayak uydurmamın en büyük faktörü Manchester City hayranı olmam. Yaklaşık 7 yıldır Manchester City’yi takip ederim. Oradaki oyun işlevlerini, oyuncuları takip ederek kendimi geliştirmeye çalıştım. Uzun müddetli bir geliştirmeydi. daha sonrasında alana yansıttım. bu biçimde bir şey oldu. Şu andaki yeni amacım ileride forvet oynamak. Kendimi güncelleyip ilerleyen vakitte forvete ahenk sağlamaya çalışacağım. Gol hissiyatım fazlaca fazla. Bugüne kadar yalnızca forvet oynamadım. Burayı da oynarsam profesyonel futbol ömrüm boyunca her bölgede forma giymiş bir oyuncu olacağım.”
Forvet oynaması durumunda 20 gole katkı verebileceğine inandığını aktaran deneyimli futbolcu, “Sahanın her yerinde rahat ediyorum. Gol ve asist yüzdem fazlaca fazla. Asistlerle bir arada toplam 20 gole ulaşabilirim. Bunu başarabileceğime inanıyorum.” dedi.
“Beşiktaş, şu anda İngiltere Premier Lig düzeyinde bir takım”
Tayfur Bingöl, Beşiktaş’ın İngiltere Premier Lig düzeyinde olduğunu söylemiş oldu.
Avrupa’da futbol oynamayı hedeflemediğini vurgulayan Tayfur, “hemen çabucak 29 yaşımdayım lakin 23-24 gösterdiğimi söylüyorlar. Ben de bu yaşlarda hissediyorum. Avrupa maksadım yok. Beşiktaş, şu anda İngiltere Premier Lig düzeyinde bir grup. Kendimi burada geliştirmemin hem benim hem Türk futbolu birebir vakitte Beşiktaş için güzel olacağını düşünüyorum. Kendimi her gün geliştiriyorum.” diye konuştu.
Kiralık mukavelesi bittiğinde Beşiktaş’ta devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Tayfur, “Hayalimi gerçekleştirdim. Beşiktaş taraftarı, bu hayalimi gerçekleştirmemde epey büyük hisse sahibi. Formayı giydim ve dünyanın en keyifli insanıyım. Önümüzdeki süreçte Beşiktaş’ta kalıp kalmayacağımı düşünmüyorum. Tüm odaklandığım şey her maç alanda yüzde 100 performansla çaba etmek. daha sonrasında Beşiktaş yahut Alanyaspor’la devam edebilirim.” sözlerini kullandı.
“Beşiktaş olmasaydı futbolu Alanyaspor’da bırakmak istiyordum”
Siyah-beyazlı futbolcu, Beşiktaş’a transfer olmaması durumunda başka büyük kulüplerde de oynamayacağını söylemiş oldu.
Beşiktaş’ta oynama hayalini söylemiş olduğinde Alanyaspor topluluğunun kendisine dayanak olduğunu anlatan Tayfur, “Alanyaspor taraftarına, Hasan Çavuşoğlu lidere, grup arkadaşlarıma teşekkür ederim. İmza merasiminde, çokmin Beşiktaş’ta oynamak olduğunu söylemiş olduğimde kimse olumsuz bir reaksiyon göstermedi. Diğer bir yerde farklı, sert bir reaksiyon verebilirlerdi. Ben, Beşiktaş’ta oynamak istediğimi söylemiş oldum ve bunu fazlaca hassas bir biçimde karşıladılar.” dedi.
Tayfur, Beşiktaş amacını deklare ettiktan daha sonra performansının yükseldiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
“İnsanların kendisini tabir edebildiği özgür bir ülkede yaşıyoruz. Düşündüklerimizi her vakit rahatça söylememiz gerekiyor. İngiltere’de futbolcular yahut teknik yöneticiler istediklerini rahatça söyleyebiliyor. Benim hayalim Beşiktaş’ta forma giymekti. Alanyaspor’a imza atarken o açıklamayı yaptım. Performansım da daha sonrasında yükseldi. Hayali ve amacı koydum. Alanyaspor taraftarı, Hasan Çavuşoğlu liderimiz, sportif yöneticimiz, hocalar ve oyuncular bana takviye verdi. Hepsine epey teşekkür ederim. Amacıma gittiğim yolda bana hayli dayanak ve yardımcı oldular.”
“Beşiktaş’ta oynamak istediğini söyleyerek Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor üzere büyük kadrolara transfer olma ihtimalinin önünü kapattığını düşünüyor musun? Bu kulüplerden teklif gelseydi ne yapardın?” halindeki soru üzerine Tayfur, “Alanyaspor’da kalmak olurdu. Tek hayalim Beşiktaş’ta oynamaktı. Beşiktaş’a gelmeseydim Alanyaspor’da devam edecektim. Beşiktaş olmasaydı futbolu Alanyaspor’da bırakmak istiyordum.” diye konuştu.
“Şenol Güneş’in bana hayli şey katacağını düşünüyorum”
Tayfur Bingöl, Beşiktaş’ın yeni teknik yöneticisi Şenol Güneş’in kendisini geliştireceğine inandığını belirtti.
Şenol Güneş ile birinci kere çalıştığını hatırlatan Tayfur, “Şenol hocayı daha evvel televizyonda yahut rakibimiz olduğunda görüyordum. Kendisi fazlaca öğretici, saha ortasındaki kusurları âlâ bir biçimde anlatan biri. Onunla çalıştığım için epey memnunum. Ekip arkadaşlarım da o denli. Geleceğe hayli umutlu bakıyoruz. Umarım bu biçimde olur.” değerlendirmesinde bulundu.
Teknik yöneticiler Çağdaş Atan ve Francesco Farioli’nin mesleğindeki değerine değinen 29 yaşındaki futbolcu, “Doğru hocayı hakikat vakitte bulmak kıymetli. Asıl çıkışları Alanyaspor’da Çağdaş Atan ve Francesco Farioli vakit içinderında yaptım. Onlardan hayli şey öğrendim. İdmanlarda ve maçlarda öğrendiklerimi alana yansıttım. Şenol Güneş’in de bana epeyce şey katacağını düşünüyorum. Çok kaliteli bir öğretici. her insanın bir bilgisi var lakin onu yanlışsız aktarmak değerli. Şenol hoca yeterli bir biçimde aktarıyor. Bu da alana yansıyor.” açıklamasını yaptı.
“Giyimimle alakalı rol modelim Lewis Hamilton”
Renkli giysisiyle dikkati çeken Tayfur Bingöl, şekliyle ilgili İngiliz Formula 1 pilotu Lewis Hamilton’ı örnek aldığını söylemiş oldu.
Hamilton ile tanışmayı epey istediğini aktaran Tayfur, “Giyimimle alakalı rol model olarak Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton’ı alıyorum. Umarım onunla da bir gün tanışırım. Bir gün onunla kahve içmek ve sohbet etmek de bir hayalim.” diye konuştu.
Beşiktaşlı futbolcu, özel hayatında neler yaptığıyla ilgili, “Futbol haricinde kendime vakit ayırmayı severim. Yay burcuyum, özgürlüğü ve rahatlığı epey severim. Mümkünse çabucak deniz kenarlarına kaçarım. Kendimizi zinde tutmamız gerekiyor. Futbolcunun en üst düzeyde yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bence gidilen restoran, yenilen yemek, binilen otomobil, gezdiği yerler epey kıymetli. Bunlar ömrümüze müspet yansıyor. Bizler büyük topluluklara hizmet ediyoruz. Her saniyemizi yeterli kıymetlendirmemiz gerek.” diyerek kelamlarını tamamladı.