Bartra: “Doğru adresteyim”

bencede

New member
Trabzonspor’un savunma oyuncusu Marc Bartra, “Önemli projeye geldiğimin farkındayım. Zira şampiyonluklar, muvaffakiyetler kazanmak için buradayım. Yanlışsız adreste olduğumu düşünüyorum.” dedi.
Bartra, hafta sonu deplasmanda Yukatel Kayserispor ile yapacağı maçın hazırlıklarını sürdüren bordo-mavili ekibin idmanı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
İspanyol savunma oyuncusu, bir geçiş süreci yaşadığını belirterek, “Başka ligden geldim, adapte olmaya çalışıyorum, vakit gerekir. Bu lige geldiğimde geçişlerin hayli fazla yapıldığını, boş alanların olduğunu gördüm. Bu da ötürüsıyla hem savunma yaparken birebir vakitte atak ederken faulle kartla sonuçlanabilecek aksiyonlara niçiniyet verebiliyor.” dedi.
Geldiği birinci andan itibaren çok kısa müddette epey fazla maç oynadıklarını söz eden Bartra, “Ben de ligi, grup arkadaşlarımı, rakiplerimizi daha düzgün tanıyacağım. Ligi daha güzel tanıma fırsatı bulacağım. Birinci maçlarda geçiş sürecinden kaynaklanan bir şey olduğunu düşünüyorum. Geldiğim birinci andan itibaren maçlara, ekibe adapte olmaya çalıştım. Grupla birlikte çalışmaktan, burada olmaktan dolayı kendimi fazlaca memnun hissediyorum.” diye konuştu.
Bartra, hiç bir transfer sürecinin kolay olmayacağını, vakit aldığını vurgulayarak, şu biçimde devam etti:
“Real Betis’’te benim durumuma baktığınızda son yılda Kral Kupasını kazanmıştık. Gruptaki teknik yöneticinin inancını kazanmış ve her vakit oynayan oyuncuydum. Trabzonspor’un teklifi gelmeden birkaç hafta evvel transfer durumunu sorsanız ‘kalacağım’ derdim. Trabzonspor’un teklifi geldikten daha sonra hem Betis’in satış yapma gerekliliği birebir vakitte Trabzonspor’un benimle ilgili projesi, grubun geleceğe yönelik planları, son lig şampiyonu olması, Avrupa’da yer alacak olması ve ekibin sizden beklentileri net olarak belirtildiğında fikirleri değiştirebiliyor. Lakin bu hiç bir vakit kolay süreç olmayacaktır. Benim de sürecim bu biçimde işledi. Gelmedilk evvel Betis’te memnundum. Orada kalmak ve mesleğime devam etmek istiyordum.”
hemen sonrasında Trabzonspor’un teklifinin geldiğini lisana getiren Bartra, “Benimle olan fikirlerini anlattılar. Neler beklediklerini, ne istediklerini, beni niye istediklerini fazlaca uygun derecede anlattılar. Bu da fikirlerinizin değişmesine yol açıyor. Buraya geldikten daha sonra yalnızca keyifli olmadım, burada ne kadar fazlaca sevildiğimi de gördüm. Burada olmaktan dolayı da memnunum. Gerçek tercih yaptığımı düşünüyorum.” sözünü kullandı.
İlk İspanyol oyuncu
Trabzonspor’un birinci İspanyol oyuncusu bulunmasına ait bir soru üzerine Bartra, şunları söylemiş oldu:
“Aslında bahsetmiş olduğuniz durumu ben Dortmund’da hayatıştım. Dortmund tarihinin birinci İspanyol futbolcusu olmuştum ve benden daha sonra birfazlaca İspanyol futbolcu orada oynamıştı. Trabzonspor’un birinci İspanyol futbolcusu olduğumu gelirken bana söylemiş olduler, ben de epeyce şaşırdım ve keyifli oldum. Türk futbolunda daha evvel oynamış, eski grup arkadaşlarım, şu an Trabzonspor’da oynayan oyuncularla, ondan sonrasında tanıdığım Türk oyuncularla daima Trabzonspor’u konuştuk. Trabzonspor’un onlar için ne tabir ettiğini, onların Trabzonspor hakkındaki görüşlerini sordum. Aldığım bütün teklifler yahut duyduğum bütün fikirler hayli olumluydu. Değerli projeye geldiğimin farkındayım. Zira şampiyonluklar, muvaffakiyetler kazanmak için buradayım. Hakikat adreste olduğumu düşünüyorum.”
Bartra, geçen dönem az gol yiyen bir grup olmaları fakat bu dönem fazla gol yemelerine ait ise şunları kaydetti:
“Bunun birfazlaca niçinini sayabilirsiniz. Baktığınızda ortamıza yeni katılan fazlaca sayıda arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızın birçoğu geldiği birinci andan itibaren antrenman yapamadan maçlara çıkmak zorunda kaldı. Ağır tempodan geçiyoruz ve art geriye fazlaca maç oynuyoruz. Grubun geneli geniş ve kaliteli. Her oyuncunun yerine oynayacak fazlaca kaliteli oyuncularımız var. Kümedeki oyuncu düzeyi birbirine hayli yakın. Bunların birbirlerinin oyun stillerini büsbütün anlamak için vakit gerekir. Fakat maalesef dönem başladığı andan itibaren çok ağır maç olduğu için fazlaca fazla antrenman yapma ve birbiriyle olma talihi olmuyor. Lakin bu ortada son maçlarda bilhassa grubun daha geliştiğini ve birbirine epeyce daha ahenk sağladığını görüyorsunuz. Bu bahsetmiş olduğum kaliteden kaynaklı. Ligin geneline baktığında ekip alana çıktığında ‘Ben rakipten daha iyiyim’ fikri oyuncunun başına girdiğinde atağa gitme isteği olabiliyor. Şanssız olarak rakiplerin yakaladığı o durumlarda, geçişlerde goller yedik. Son maçlarda bunu düzelttiğimizi ve uygun oyunlar ortaya koyduğumuzu düşünüyorum.”
“Dünya Kupası’nda yer almak isterim”
Dünyada hangi oyuncuya sorulursa sorulsun ulusal ekipte oynamak isteğinin olduğunu kaydeden İspanyol futbolcu, “Her oyuncunun en büyük hayali Dünya Kupası’nda oynamak. Kolay olmadığının farkındayım lakin en ufak talih var ise bunu zorlayacak karakterdeyim. İspanya kadrosunda Luiz Enrique, benim daha evvel çalıştığım hocam. Her oyuncuyu izler, hepsi ile ilgili fikri vardır. Ben de bana burada talih açılırsa kesinlikle o talihi sonuna kadar zorlayıp dünya kupasında yer almak istiyorum. Benim buraya geliş hedefim yalnızca vakit geçirmek değil, Trabzonspor’u en üste tutabilmek, hak ettiği yerlere getirmek. Benim de kişisel gayem Dünya Kupası’nda bu biçimde bir talih olursa yer almak isterim.” halinde konuştu.
Bartra, Gaziantep FK’ya attığı galibiyet golü daha sonrası küçük bir taraftarın sevincini tesadüfen toplumsal medyada gördüğünü belirterek, “Tesadüf yapıtı gördüğüm görüntü oldu. Bir anda internette bakınırken görüntüyü gördüm. Golümüze ne kadar keyifli olduğunu, ne kadar yeterli dans ettiğini gördüm. Golün onu o kadar keyifli ettiğini görmek beni memnun etti. Çınar’ı daima birlikte bulduk. Dün onunla tanışmamızdan daha sonra kendisi bana bileklik ikram etti. O bilekliği sonuna kadar taşıyacağım. Benimle birlikte olacak. Umuyorum Çınar’a ve bütün taraftarlarımıza dönem boyunca mutluluklar vereceğiz.” dedi.