Aydınlık ve karanlık: 11. haftanın fotoğrafları

Adanali

New member
Pek çok karanlık unsura sahip görüntüler gizemli, nostaljik veya sakin görünebilir. Öte yandan parlak fotoğraflar yaşam sevinci yayar ve iyi bir ruh hali taşır. Aynı şey siyah-beyaz ve renkli arasındaki fark için de geçerli. Renk olmadan fotoğraf sakin görünür, ancak renk olduğunda hayata döner.

Duyuru

Tasarıma nasıl yaklaşacağınız, fotoğrafla neyi başarmak istediğinize ve yakaladığınız sahneye uygun ruh haline bağlıdır. Bu haftanın görselleri galerimizdeki fotoğrafçıların farklı yaklaşımlarını gösteriyor.

Cumartesi: bisiklete binme

NIKON D5600| 26 mm | ISO 400 | f/5.6 | 1/125

(Resim: RicSti)

Fotoğrafında Bisiklet Richard Stinauer (RicSti) karanlık bir düzenleme yaklaşımı kullandı. Bize şöyle yazıyor: “Saat birde […] Geçenlerde Münih'te dolaşırken, arka arkaya park edilmiş 14 birbirinin aynı kiralık bisikletin fotoğrafını çektim. Aksine, eski yarış bisikletinin görünümü ve alışılmadık saklama yeri bana bir sorun giderme resmi gibi geldi. Karanlık 'karamsar görünüm' ile direksiyon simidine ve kapı koluna odaklanmaya çalıştım.”

Pazar: Londra caddesi

Canon EOS R6 Mark II| 35mm | ISO 500 | f/14 | 1/250

(Resim: NilsSch)

Galeri fotoğrafçısı Nils Schulte-Jokiel (NilsSch) de fotoğrafı kullandı Londra caddesi ağırlıklı olarak arka aydınlatmanın neden olduğu karanlık unsurlar. Şöyle yazdı: “Güneş Londra yağmurunu kovalarken fotoğraf çekme fırsatını yakaladım. Sokaktaki yansımalar heyecan verici bir tasarım öğesi oluşturuyor ve parlak ışık insanları silüetlere dönüştürüyor. Burası benim geldiğim 'sahne'ydi. Hala bir unsur eksikti: Fikir, yoldan geçen sayısız insanı tek bir unsurla 'çerçevelemek'ti. Bunu yapmak için, örneğin, çok yakın yürüyen insanların bacaklarının arasından veya bu örnekte olduğu gibi bir fotoğraf çekebilirsiniz. biraz şansla […] bir motosikletin jant tellerinin arasından. Benim için perspektifi seçerek görüntüye mümkün olduğunca az rahatsız edici öğe eklemek de önemli.”

Pazartesi: Dresden Eski Kenti

Canon EOS 6D Mark II | 18 mm | ISO250| f/8 | 1/125

(Resim: Stephan Occhiali)

Fotoğraf Dresden'e yapılan bir şehir gezisi sırasında çekildi. Dresden'in eski şehri Stephan Occhiali'nin yazısı. Esas olarak kenar ayrıntısının neden olduğu karanlık görüntü öğelerine dayanır. İzleyicinin bakışı merkeze çekilerek iki bina arasındaki geçiş vurgulanıyor. Ayrıca, açık renkli arka planla güçlü bir kontrast vardır ve bu da odağı daha da geliştirir. Siyah beyaz düzenleme aynı zamanda açık ve koyu öğelerin daha iyi öne çıkmasını sağlar.

Salı: Gün batımında Elbe Köprüsü

(Resim: SonyAlpha380)

Çok fazla renk görüntüyü karakterize eder Gün batımında Elbe üzerindeki köprü Jens Kerber (SonyAlpha380) tarafından. Açık renkli ön plan ile renkli arka plan arasındaki gradyan, çekim boyunca göze güzel bir şekilde rehberlik eder ve ona sakin bir atmosfer kazandırır. Kerber, fotoğrafının nasıl çekildiğini şöyle anlatıyor: “23 Şubat 2024 […] Güzel bir gün batımı yaklaşıyordu ve biz de hızla Elba'ya gittik. Oraya vardığımda, yakın zamanda çekilen sel sularının arasından çalılıklara doğru kalın bir çamur tabakasının içinden geçmek zorunda kaldım. Tripod ve kamerayı kurduk ve gün batımının giderek kırmızılaşmasıyla başladık. Birkaç pozlama ve zaman ayarı denedim ve bu güzel fotoğrafa bu şekilde ulaştım. Gökyüzünün aşırı kırmızı rengi ve sudaki yansımasıyla oluşan doğa manzarası on dakikada sona erdi.”

Çarşamba: Tepeli Baştankara

Panasonic Lumix DC-G9 | 385mm | ISO 3200| f/6.3 | 1/250

(Resim: Lightpix84)

Tino Weigelt (Lightpix84) kaydını ayarlıyor Tepeli baştankaraHem arka planda hem de kuşun kendisinde görüntüyü canlandıran birçok parlak ve güçlü renk vardır. Fotoğrafçı, “Bir hafta önce kızımla ve bisikletlerle ormandayken, uzaktan bir koltuğun etrafında zıplayan birçok kuş olduğunu gördüm. Birisi buraya küçük bir besleme istasyonu kurmuştu” diye anımsıyor fotoğrafçı. “Bir hafta sonra hava güzeldi, bu yüzden bisikletim ve benimkiyle gittim […] Ekipmanlar sahaya getirildi. Kuşların bana alışması biraz zaman aldı ama daha sonra küçük yemlik oldukça sık ziyaret edildi. Kamerayı telefoto lensle sürekli odaklamaya ayarladım ve şaşırtıcı bir şekilde yakaladığım ilk kuş tepeli baştankara oldu. Bir saat daha bekledim ama tepeli baştankara bir daha ortaya çıkmadı.”

Perşembe: plaj tatili

(Resim: vanthom)

Görüntü bile Deniz Tatili Galeri fotoğrafçısı Vanthom, çok sayıda güçlü renk ve parlak pozlamayla öne çıkıyor. Ancak bu çekimin öne çıkan özelliği, izleyicinin görüşünü engellemek için kadının mayosunu ayaklarının arasındaki çamaşır ipine yerleştirme şeklindeki kışkırtıcı ve arsız fikirdir. Kışkırtıcı unsurlarla iyi uyum sağlayan yaratıcı bir yaklaşım.

Cuma: Martılar uçuyor

Canon EOSRP | 24mm | ISO 100 | f/7 | 1/256s

(Fotoğraf: Wolfgang Görgen)

Uçan güvercinler Wolfgang Görgen'in beyaz zemin üzerinde kuşları gösteriyor. Gözün odaklanabileceği birkaç nokta fotoğrafı sıra dışı kılıyor. Merkezdeki geniş boş alan yersiz görünüyor. Buna rağmen, belki de bu yüzden, gelin daha yakından bakalım. Çünkü tüm fotoğrafların aynı modeli takip etmesi gerekmiyor; Kuralların çiğnenmesi bazı ilginç fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olur.

Geçen haftanın tüm “Günün Fotoğraflarını” fotoğraf galerimizde bulabilirsiniz:

Bisiklet
(Resim: RicSti)

(cbr)

Haberin Sonu