“Ailemin ne kadar fedakarlık yaptığını biliyorum”

ahmetbeyler

New member
20 Haziran 2023, 22:09

Arnavut asıllı kız, Treviso’daki “Canova”da üst üste ikinci yıl tüm konularda en yüksek notları aldı.

Ebeveynlerin düşüncesi

Geçen Haziran ayında olduğu gibi, düşünceler hemen aileye dönüyor. “Ailem beni destekliyor ve çok gurur duyuyorlar – Samantha açıklıyor -. Babam otuz yıl önce Arnavutluk’tan İtalya’ya geldi. Ve benim için ne kadar fedakarlık yaptığını biliyorum”. Okuma aşkı tartışılmaz. Kız, Il Gazzettino gazetesine şunları söylüyor: “Ben bir mükemmeliyetçiyim. Bu beni zaten teşvik ediyor – diyor – bu seviyelerde kendimi doğrulamak daha karmaşıktı. Biraz baskı hissediyorsunuz. Ama sonunda işleri onsuz hallediyorum. aşırılıklar”. Aslında Samantha, kendisini yaşıtlarının tipik boş zaman aktivitelerinden mahrum bırakmamaya çalışıyor: “Tutkularımı geliştirmek için de zaman ayırıyorum: Okumayı, arkadaşlarımla dışarı çıkmayı, kuzenlerimle ve ailemle tanışmayı vb. üzerine” anlatır. Zaten geçen yıl, tüm konularda en az 8 alan öğrencilere ayrılmış bir fırsat olan iki yıl bir arada devam etme olanağına sahipti. Ancak Samantha reddetmeyi tercih etti: “Bu bir fırsattı. Düşündüm ama çok fazla ücret almak istemedim”.

Gelecek için planlar

“İnek” ününe rağmen sınıf arkadaşlarıyla da mükemmel bir ilişki kuruldu. “Şaka yapıyor – diyor Samantha – ama her zaman gülümseyerek”. Bu arada, kız zaten Treviso Belediyesi’nin inşaat sektöründe stajını tamamlamış ve bilimsel konuları inceleme konusunda çok tutkulu “Klasiklere gitsem bile bilimsel konuları biraz daha seviyorum: matematik ve fizik ortaya koyuyor ama gerçekte sevmiyorum. Yunanca ve Latince’yi bile küçümsemiyorum” diyen Samantha, üniversite seçimi hakkında şunları söylüyor: “Bir süre önce biraz daha kararsızdım. Ancak şimdi, mühendislik alanında bir fakülteye gitmeye yöneliyorum”.

İlgili