Yeşil kuyruklu yıldız ve patent trolü – 4/2023 haftasının fotoğraf haberi

Adanali

New member


  1. Yeşil kuyruklu yıldız ve patent trolü – 4/2023 haftasının fotoğraf haberi

Bu yılki büyük fotoğraf haberlerinin ilk dalgası CES ve birkaç geç gelenle sona erdi, bu nedenle bu hafta köşemiz biraz alışılmışın dışında düşünüyor. Ve ayrıca bir ek sağlar. Çünkü geçen hafta, fotoğrafçılar ve sanatçılar tarafından makine öğrenimi veya yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülere karşı – özellikle ABD’de – açılan davaların arttığını bildirdik. Avukat Peter Hense getirdi. şimdi Twitter’da konuya hoş bir şekilde değindi ve bunu “insanlık tarihindeki yazarların en büyük mülksüzleştirilmesi” olarak nitelendirdi. Bu şekilde bırakılabilir.

Yeni teknolojiye yönelik coşku, sadece yapay zeka ile değil, hızla tersine dönebilir ve RED’in artık bunu da denemesi gerekiyordu. Bir zamanlar uygun fiyatlı dijital film kameralarının ünlü bir öncüsü olan şirket, başarıya giden yolda çok sayıda patent aldı ve şimdi bunları acımasızca kullanıyor. En azından t3.gg olarak da bilinen Youtuber Theo böyle düşünüyor ve ana kanalı 100.000’den fazla kişiye ulaşıyor.

KIRMIZI troller


“Red is Destroying the Camera Industry” başlıklı videosu, RED’in RAW videonun kayıpsız sıkıştırılması için bir patent sahibi olduğu gerçeğini vurguluyor. Bu özellik aslında özellikle 4K video söz konusu olduğunda daha uzun kayıtlar ve daha kolay düzenleme için vazgeçilmez. Netflix ve Co. gibi profesyonel yapımlar artık daha düşük çözünürlükte yapılamıyor. Kendi sürecini geliştiren Blackmagic haricinde, neredeyse tüm üreticilerin, özelliği sunmak için RED’den bir lisans satın alması gerekir.Ve herhangi bir sapma da yok. Theo’ya göre DJI, yakın zamanda Ronin 4D kamerasındaki özelliği devre dışı bırakmak zorunda kaldı: RED, şirketin mevcut drone lisansını geri çekmekle tehdit etti. Bu, ucuz dronların artık sıkıştırılmış RAW video da kaydedebildiği tuhaf bir duruma yol açıyor, ancak yaklaşık 6.500 Euro’ya Ronin 4D bunu yapamıyor. RED, geçmişte diğerlerinin yanı sıra Sony’ye ve – nihayet kameralara geldik – Nikon’a karşı yaklaşık bir yıldır şiddetli davalar açtı. Z9’ları, Nikon’un kendi geliştirdiğini söylediği bir süreçle bu özelliğin üstesinden geliyor. Sonuç olarak Nikon, diğerlerinin yanı sıra, patentin en başta verilmemiş olması gerektiğini iddia eden bir karşı dava ile yanıt verdi.


Mahkemeler karar vermeli


Bu tür anlaşmazlıklar genellikle mahkemede yıllar sonra, her iki tarafın da teknolojilerini şu veya bu yöndeki ödemelerle birlikte diğer tarafa sunduğu bir anlaşmayla sonuçlanır. O zamana kadar, reklamı yapılan bir özelliğin aniden ortadan kalkması konusunda muhtemelen çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Az önce bahsedilen DJI örneği, belirli bir durumu temsil eder, ne kadar sürebileceği, PC donanımı alanındaki Rambus örneği ile gösterilir.

Kuyruklu yıldızı bulut çatlaklarından kovalamak


Red-RAW söz konusu olduğunda, kesinlikle 50.000 yıl sürmeyecek, ancak yeşil kuyruklu yıldız C/2022 E3’ü merceğin önüne geri getirmek için bu kadar beklemeniz gerekiyor. Şu anda Dünya’ya en yakın yaklaşımını gerçekleştiriyor ve 1 Şubat 2023’te Dünya’ya en yakın olacak. Almanca konuşulan ülkeler de dahil olmak üzere ilk kayıtlar şimdiden mevcut. Henüz fotoğrafını çekmediyseniz, kuyruklu yıldızları nasıl avlayacağınıza dair ayrıntılı talimatları ve işlem sonrası ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Ve C/2022 Dünya’ya yeterince yaklaşırken hiçbir tehdit oluşturmuyor, yani Bruce Willis’i yörüngeye fırlatmaya gerek yok.

Canon önde, Sony fiyatları yükseltiyor


Ancak bu hafta, Canon’un yeniden pazar lideri olması gibi bazı zorlu fotoğraf haberleri de vardı. En azından, şirketin 2021’de aynasız kamera sayısı açısından Sony tarafından geride bırakıldığı Japonya’da. Ancak Sony, daha fazla lens ve kompakt kamera satmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ikincisi hala ölmekte olan bir segment.Rakamların pazar araştırma şirketi BCN’den geldiğine ve Japonya’daki pazar hacminin yalnızca yaklaşık yüzde 40’ını göstermeyi amaçladığına dikkat edilmelidir. Sony, kameralar ve lensler de dahil olmak üzere neredeyse tüm son kullanıcı cihazlarının fiyatlarını şimdilik yalnızca Japonya için artırıyor. Şirket, ortalama yüzde 14’ten bahsediyor ancak bu, cihaza göre büyük ölçüde değişebiliyor.

Nikon D850 için yeni özellik


Ve elbette, kameralar için donanım yazılımı güncellemeleri olmadan neredeyse bir hafta geçmiyor. Bu sefer Nikon, altı yaşındaki D850 için derleyicileri yeniden başlattı ve sadece hataları düzeltmedi. Firmware 1.30 ile DSLR artık portre fotoğrafçılığı için fotoğrafçılık ve filme için kullanılabilen yeni bir renk profiline sahip. Bu özellikle cilt tonlarını etkiler ve örneğin düğünlerde görüntüleri hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, kamera içi işleme için yararlı olabilecektir.
c't photography'dan daha fazlasıc't photography'dan daha fazlası
(korumak için)ana sayfaya
 
Üst